Pudra.com 11.12.2012

Soğuk algınlığından korunma yolları

Özellikle içinde bulunduğumuz mevsimde, toplu yaşam alanlarında hızla yayılan ve bulaşıcı olan soğuk algınlığından korunma yollarını biliyor musunuz? Op. Dr. Hasan Yılmaz soğuk algınlığını önleme yöntemlerini anlatıyor.

Hava çok soğuk! Tam hastalık havası da diyebiliriz. Özellikle okul veya iş yerleri gibi toplu yaşam alanlarını paylaşanlar arasında hızla yayılan ve bulaşıcı olan soğuk algınlığından korunma yollarını bilmek, tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak kadar önem taşıyor.

Soğuk algınlığından korunma yolları

Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Hasan Yılmaz, soğuk algınlığı ve soğuk algınlığından korunma yollarını şöyle anlatıyor:

1-2 hafta içinde kendiliğinden düzelebilir
Soğuk algınlığı; burun akıntısı ile başlayan özellikle sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başında salgınlara yol açan yüksek derecede bulaşıcı viral bir enfeksiyondur. Genellikle hafif belirtilerle 1- 2 hafta içinde kendiliğinden düzelmesine rağmen, özellikle çocuklarda okullarından geri kalmaya, erişkinlerde ise iş gücü kaybına sebep olmaktadır. İşgücü kaybı açısından bakıldığında tüm dünyada işe devamsızlığın yüzde 10′undan sorumludur.

Orta kulak iltihabı, sinüzit, bronşit, zatürre gelişebilir

İlk belirti olan burun akıntısının dışında burun tıkanıklığı, hapşırık, boğaz ağrısı, öksürük ve baş ağrısı olabilir. Ateş, hafiftir; 37-38 derece arasında seyreder. Halsizlik, kırgınlık da görülebilir. Eğer bakteriler de olaya eklenirse, orta kulak iltihabı, sinüzit, bronşit veya pnömoni (zatürre) gelişebilir ve buna bağlı olarak da kulak ağrısı, akıntı, balgam çıkarma, yüksek ateş gibi şikayetler eklenebilir.

Soğuk algınlığı nasıl tedavi edilir?
Soğuk algınlığı tedavisi için mümkünse en azından bir iki gün istirahat edilmelidir. Bol ılık sıvı tüketilmelidir. Ihlamur, adaçayı, nane, limon çayları bunun için idealdir. Mandalina, portakal, havuç, greyfurt gibi meyveler ve her türlü sebze bolca yenmelidir. Oda nemli olmalıdır. Örneğin, kalorifer peteklerinde su kapları bulundurulabilir. Halsizliği ve kırgınlığı alması, burun tıkanıklığının giderilmesi için antigribal ilaçlar, burun açıcı ilaçlar alınabilir. Soğuk algınlığına bağı komplikasyonların önlenmesinde özellikle burnun açık tutulması önemlidir. Tedavide antibiyotiklerin yeri olmadığı gibi iyileşmeyi de geciktirir. Antibiyotik ancak üzerine bakteriyel bir başka enfeksiyon eklendiğinde doktorun önerisi ile kullanılabilir. Soğuk algınlığında aspirin de kullanılmamalıdır.

Soğuk algınlığından korunmak için yapılması gerekenler

• Dışarıdan geldiğinizde ellerinizi sabunla yıkamalı ve bunu çocuklarınızın da alışkanlık haline getirmesini sağlamalısınız.
• Soğuk algınlığı olan kişilerle yakın temastan kaçınmalısınız.
• Hapşırır veya öksürürken kağıt mendille burnunuzu ve ağzınızı kapatmalısınız.
• Kış aylarında bol sıvı almalı ve beslenmenize özen göstermelisiniz.
• Sigara içmemelisiniz.
• Özellikle kaloriferli evlerde yatak odasındaki nem oranını normal sınırlar içinde tutmalısınız.
• Küçük çocuklar, yaşlı hastalar, şeker hastalığı, kanser veya diğer sistemik hastalığı olan kişilerin soğuk algınlığına karşı daha dikkatli olması gerekir. Bu hastalar kendilerinde soğuk algınlığı belirtilerini görmeye başladığından itibaren vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır."


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER