Pudra.com 11.06.2012

Sorular ve Yanıtlarla Diyabet

Gazeteci Esra Kazancıbaşı Öztekin'in Türkiye’nin önde gelen 41 uzmanıyla yaptığı söyleşilerden oluşan 'Sorular ve Yanıtlarla Diyabet' kitabı şeker hastalığına dair bilmemiz gereken her şeyi açıklıyor.
SORULAR VE YANITLARLA DİYABET
41 uzmandan şeker hastalığına dair her şey
Esra Kazancıbaşı Öztekin
Sağlık Adası Yayınları


Sağlığım İçin Herşey Sağlık Kitapları Serisi’nin üçüncü kitabı “Sorular ve Yanıtlara Diyabet” yayınlandı. Diyabet alanında Türkiye’nin önde gelen 41 uzmanını bir araya getiren kitapta, şeker hastalığıyla ilgili yüzlerce sorunun yanıtı yer alıyor.

Kitapta, Tip 1 ve Tip 2 diyabetin belirtileri, nedenleri ve tedavisindeki gelişmeler; çocuklarda, hamilelerde, yaşlılarda şeker hastalığı ayrıntılı olarak ele alınıyor. Ayrıca 5 diyetisyen şeker hastaları için sağlıklı 25 yemek tarifi veriyor.

Sağlık Adası yayınlarından çıkan kitap, zengin içeriğiyle diyabet hastaları ve yakınları için 510 sayfalık bir başucu rehberi niteliği taşıyor.


Gazeteci Esra Kazancıbaşı Öztekin’in imza attığı söyleşilerden oluşan kitabın en önemli özelliği sorulu cevaplı formatıyla kolay okunabilmesi ve diyabetin yol açtığı sertleşme sorunu, ayak yaraları, kalp hastalığı gibi sağlık problemlerinin ve tedavilerinin de ayrıntılı olarak incelenmesi…

Kitapta yeralan konular...
Küresel bir sağlık sorunu olan ve her on saniyede bir kişiyi ağına düşüren şeker hastalığıyla yaşayanların sayısının 2030 yılında 552 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Adeta salgın bir hastalık gibi yayılan diyabetle ilgili kitapta yer alan bazı konular şöyle:

 • İnsülin ve hap tedavisi gören diyabetli hastalar günlük yaşamda nelere dikkat etmeli, nasıl beslenmeli?
 • Şeker hastalarının ameliyat olması ya da diş çektirmesi gerektiğinde hangi önlemler alınmalı?
 • Diyabetli kadınlar hamilelikten nasıl korunmalı?
 • Hipoglisemi, hiperglisemi gibi acil durumlarda yapılması gerekenler…
 • Ayak yaralarının önlenmesi ve bakımı…
 • Şeker hastalığına bağlı erkeklerde sertleşme probleminin; kadınlarda ağrılı ilişkinin, vajinal mantarların tedavi seçenekleri…
 • Diyabetlinin spor çantasında neler olmalı?
 • Şeker hastası kadınlarda hamilelik ve doğum…
 • Gebelikte ortaya çıkan gestasyonel diyabet…
 • Çocuklarda diyabetin tedavisi…
 • Şeker hastalarında ruhsal sorunlar ve depresyon…
 • Diyabet tedavisindeki gelişmeler…
 • Diyabet teşhisinde açlık ve tokluk kan şekerinin önemi…
 • Şeker yükleme testi kaç saat yapılmalı?
 • Şeker hastalığına bağlı nöropati, nöropatik ağrı, kabızlık, idrar ya da dışkı kaçırma gibi sorunların tedavisi var mı?
 • Diyabetin kalbe, böbreklere ve gözlere olan olumsuz etkileri önlenebilir mi?


Kitap yeralan uzmanlar...
Kitapta röportajları yer alan diyabet uzmanlarının isimleri şöyle sıralanıyor:

Prof. Dr. Sema Akalın, Prof. Dr. Yüksel Altuntaş, Prof. Dr. Koray Acarlı, Prof. Dr. Emre Akkuş, Prof. Dr. Cengiz Aras, Prof. Dr. Faruk Aykan, Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık, Prof. Dr.Selçuk Baktıroğlu, Prof. Dr. Mustafa Kemal Balcı, Prof. Dr. Hülya Koçak Berberoğlu, Doç. Dr. Ahu Birol, Prof. Dr. Taner Damcı, Doç. Dr. Tuncay Delibaşı, Prof. Dr. Nevin Dinççağ, Prof. Dr. Hayati Durmaz, Prof. Dr. İzzet Erdinler, Prof. Dr. Mustafa Ertaş, Prof. Dr. Serdar Güler, Prof. Dr. Şükrü Hatun, Prof. Dr. Hülya Över Hamzaoğlu, Prof. Dr. İsmail Hamzaoğlu, Prof. Dr. Hasan İlkova, Prof. Dr. Zeki Karagülle, Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ, Prof. Dr. Hızır Kurtel, Prof. Dr. Nermin Olgun, Prof. Dr. Emel Özer, Prof. Dr. Sedat Özkan, Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, Dr. İlhan Satman, Prof. Dr. Hakan Seyisoğlu, Prof. Dr. Zeynep Oşar Siva, Prof. Dr. Cihat Şen, Prof. Dr. Tufan Tarcan, Prof. Dr. Temel Yılmaz, Doç. Dr. Ülkem Yakupoğlu.

Şeker hastaları için sağlıklı yemek tarifleri veren beslenme ve diyet uzmanlarının isimleri ise şöyle: Yeşim Çelik, Çağatay Demir, Gizem Keservuran, Yasemin Sancak ve Müge Özyurt Şafak.

www.sagligimicinhersey.com portalıyla aynı adı taşıyan sağlık kitapları serisinin üçüncü kitabı olan “Sorular ve Yanıtlarla Diyabet”e zincir mağazalar başta olmak üzere kitapevlerinden ve zincir marketlerin kitap stantlarından ulaşabilirsiniz. Kitabı ayrıca online kitapevlerinden de temin etmek mümkün.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER