@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 25.03.2024

Mutluluğun formülü varmış!

"Mutluluğun sırrı nedir?" sorusuna Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma yanıt buldu. İşte deneyin sonucunda çıkan mutluluğun formülü!

Yıllar boyunca insanların cevabını aradığı "Mutluluğun sırrı nedir?" sorusunu Harvard Üniversitesi cevapladı!

Mutluluğun formülü varmış!

Harvard Üniversitesi'nde 268 denek üzerinde 75 yıldır süren ve halen devam eden araştırma, yıllardır tüm insanlığın merak ettiği bir soruyu cevaplamaya çalışıyor; "Mutluluğun formülü nedir?"

Araştırmaya 35. ABD Başkanı John F. Kennedy gibi önemli birçok isim denek olmuş. Deneyin sonuçları bir kitapta toplanmış ve böylece mutluluğun sırrını arayanlar için bir kaynak ortaya çıkmış.

İşte mutluluğun formülünü arayanlar için bu ilginç araştırmanın sonuçları...

Alkol en büyük mutsuzluk kaynağıymış!

75 yıl boyunca hayatları gözlemlenen deneklerde, alkol kullanımının depresyon ve sinir hastalıklarının ana sebebi olduğu gözlemlenmiş.

Ayrıca alkol boşanmaların da en büyük sebeplerinden biri. Özellikle sigarayla birlikte kullanımında sağlığınıza vereceği zararlardan söz etmiyoruz bile. Bu yüzden her şeyi tadında bırakmanın önemini ve alkolizmin hayat kalitenizi ne kadar düşürebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Parasal mutluluk, insan ilişkilerine bağlı

Genelde çoğumuz maddi başarıları ya da çok para kazanmayı zekayla ilişkilendiririz. Ancak yapılan deney bunun zekayla değil, tamamen insan ilişkileriyle ilgili olduğunu ortaya koyuyor. İnsan ilişkileri iyi olan denekler, diğerlerinden çok daha fazla para kazanıyor. IQ testi sonuçları daha yüksek olanların diğer deneklerden maddi başarılar açısından çok da üstün olmadığı görülüyor. Bu noktada maddi başarılar için yapmanız gereken ilk şeyin iyi insan ilişkileri kurmak olduğunu söylemek hiç de yanlış değil.

Cinsel mutluluk, politik görüşten bağımsız değil

İyi bir cinsel yaşamın mutluluk için gerekli olduğunu biliyoruz. Politik görüşle cinselliği bağdaştırmak ise çoğumuzun aklına gelmemiş olabilir. Ancak yapılan deneyde görülüyor ki, muhafazakar deneklerin cinsel yaşamı liberallerden çok daha kısa sürüyor. Bundan sonra mutlu ve uzun bir cinsel yaşam için partnerinizin politik duruşuna da dikkat etmeniz gerektiğini aklınızda bulundursanız iyi olur.

Anne-çocuk ilişkisi, mutluluğun temeli

Çocuklarınızla sıcak bir ilişki kurmanız, ona tüm yaşamı boyunca olumlu etkilerle dönecek. Deney özellikle iş yaşamında, anneyle olan ilişkilerin çok etkili olduğunu gösteriyor. Çocukluklarında anneleriyle iyi ve sağlıklı ilişki kurmuş deneklerin, diğerlerine oranla çok daha fazla para kazandığı ve profesyonel hayatlarında daha başarılı oldukları görülüyor. Öyleyse, mutlu bir yetişkin olabilmesi için çocuklarınızla ilişkinize daha fazla önem vermelisiniz.

İyi baba-çocuk ilişkisi, hayat memnuniyetini sağlıyor

Çocuğunuzun babasıyla kurduğu ilişki oldukça önemli ve tüm hayatında anne-çocuk ilişkisi kadar büyük bir yere sahip. Araştırma, deneklerden çocukluğunda babasıyla iyi ilişkisi olan kişilerin, daha az korku ve kaygı yaşadıklarını ve hayattan tatmin olma duygularının yüksek olduğunu gösteriyor.

Mutluluğun sırrı, iyi insan ilişkilerinde saklı

Dünyanın en uzun süreli bu deneyinin ana sonucuysa ortada; mutlu bir yaşamın formülü samimi ve iyi insan ilişkilere bağlı! Hayat boyunca yaşanan iyi ilişkiler, hayattan memnun olmamazı sağlıyor ve tatmin duygumuzu artırıyor.

Ayrıca araştırmayı yürüten Valliant "Mutlu bir yaşamın sırrı nedir?" sorusunu "Mutluluk sevgidir. Bu kadar!" diye yanıtlıyor. Öyleyse belki de mutlu olmak için çabalamak yerine sadece sevdiğimiz insanlarla birlikte olup, iyi ilişkiler kurmamız yeterli!

İLGİLİ HABERLERİMİZ

Mutlu olmanın binbir yolu var
Nilgün Bodur, lezzetli kahvaltı tarifleri de vererek hayatın amacını ve mutlu olmanın yollarını sorguluyor.

Haz mı, mutluluk mu?
Dönüşümsel Yaşam ve Transformal Nefes Koçu Saba Deniz, haz ve mutluluk ikilemini açıklıyor.

Kendimize sormaktan korktuğumuz 40 soru
Bazı sorular hayatımıza farklı yönlerden bakmamızı sağlar. Kendimize sormaktan korktuğumuz bu soruları Pudra.com yazdı.

Ruhsal detoks zamanı
Yoga eğitmeni Deniz Özcan ruhsal detoks için neler yapılabileceğini anlatıyor. Okuyun, belki sizin için de bir ruhsal detoks zamanı gelmiştir.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER