25.03.2024

Ruhsal yorgunluk ve mutsuzluk için psikiyatrist önerileri

Neden mutsuz ve ruhsal olarak çok yorgunuz biliyor musunuz? İşte ruhsal yorgunluk ve mutsuzluk için psikiyatrist önerileri...

Toplu taşımada, alışverişte, sokakta hatta tatilde bile genellikle insanlar mutsuz, yorgun ve gergin görünüyor. Günümüz dünyasında artık hiçbir şey insanlara eskisi kadar keyif vermiyor. Psikiyatrist Uzm. Dr. Merve Setenay Gürbüz psikolojik yorgunluk için uyarıyor. 

Neden mutsuz ve yorgunuz?
 
Günlük rutinlerimiz hayatımızın büyük bir parçasını oluşturuyor. Hayatta kalabilmek için yemek yemek, uyumak, işe gitmek, alışveriş yapmak zorundayız. Peki tüm bunları yaparken zihnimizde fazlaca yer kaplayan gerekli gereksiz birçok problemin hayat enerjimizi ve motivasyonumuzu azaltmasının nedeni ne olabilir?

Psikiyatrist Uzm. Dr. Merve Setenay Gürbüz, bu durumu psikolojik yorgunluk ile açıklıyor. Günümüzde tükenmişlik semptomlarının oldukça yaygın olduğunu belirten Gürbüz, “Bunun birçok nedeni olmakla birlikte mevsimlerin değişmesinden tutun da dijital dünyada ve kapalı alanlarda fazlaca vakit geçirmek bile bunu oldukça tetikleyen bir durum" diyor.

Sevdiğimiz işi yapmıyorsak ayaklarımız geri geri gidecektir, yaşadığımız ekonomik problemler hobilerimize ve kendimize zaman ayırmayı zorlaştıracak ve hayat mücadelesi içinde zihinsel olarak bitkin ve yorgun hissetmek de kaçınılmaz olacaktır.

Eğer dikkat problemleri yaşıyor, uyuduğunuz halde yorgun uyanıyorsanız, vücudunuzda tıbbi nedenlerle açıklanamayan ağrılar, uyuşmalar ve bedensel semptomlar oluyorsa, enerjiniz hızla düşüyor ve tükenmiş hissediyorsanız psikolojik yorgunluk yaşamak da kaçınılmaz hale gelebilir.
 
Psikolojik yorgunluktan nasıl kurtulabilirsiniz?
 
Psikiyatrist Uzm. Dr. Merve Setenay Gürbüz, psikolojik yorgunluktan kurtulmanın mümkün olduğunu belirtiyor. Fakat bunun için ciddi yaşam tarzı değişiklikleri yapmanın da gerekli olduğunu ekliyor.

Dr. Gürbüz, önerilerini şöyle sıralıyor:

“Psikolojik yorgunluktan kurtulmak için kendinize vakit ayırmalı, hayır diyebilmeli ve sınır çizebilmeyi bilmelisiniz.

Kaldırabileceğinizden fazla sorumlulukları destek alarak halletmelisiniz.

Vücudunuzun ritmine uygun saatlerde dinlenmeli, spor yapmalı ve sevdiklerinizle vakit geçirmelisiniz.

Günlük yaşama uyumunuz ileri derecede bozulduysa ve bununla kendi başınıza başa çıkmakta zorlanıyorsanız mutlaka psikolojik destek almayı denemelisiniz.

Unutmayın eğer siz iyi olmazsanız etrafınıza da verimli olmanız söz konusu olmayacaktır, kendinizi ertelememelisiniz.”

İLGİLİ HABERLERİMİZ

​Mutsuzluk virüsü ve "daha fazla" sendromu
Hep daha fazla çalışma, daha fazla tüketme, daha çok para kazanma ve harcama… Bütün bunlardan kedinizi alamıyorsanız, 'derin mutsuzluğunuz' daha devam edecek demektir.

Düzeltmemiz gereken 16 kötü huyumuz
Bazı kötü alışkanlıklar hayatımızı tahmin edebileceğinizden fazla şekilde olumsuz etkiler. Ama onlardan kurtulmanın da bir o kadar yolları vardır. İşte 16 kötü huy ve kurtulma yöntemleri...

​Mutlu olmak isteyenlere 3 altın kural
Bir gün her şey değişecek ve mutlu olacağım diyenlerden misiniz? Mutlu olmak için ilham arayanlara Pudra.com'un önerileri var.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER