Pudra.com 09.03.2017

YGS'de yapılması gereken 10 şey

Öğrenciler YGS sınavı sırasında neler yapmalı? Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, sınavda yapılması gereken 10 şeyi açıkladı.

12 Mart Pazar günü gerçekleşecek YGS heyecanı giderek artıyor. Dikkatsizlik sınavda başarıyı en çok düşüren etkenlerin başında geliyor. "Biliyordum ama yapamadım" dememek için dikkatin mutlaka sınav boyunca korunması gerekiyor. Beyin faaliyetlerinin tümünün bir sonucu olan dikkatin sınav boyunca sürdürülebilmesi için yarım saatte bir 30 saniye gözlerimizi kapayıp, arkamıza yaslayarak derin bir nefes çekmeli ve kendimizi sınav ortamından uzaklaştırmalıyız. Gözlerimizi kapadığımızda gözümüzün önüne beyaz bir sinema perdesi getirmek, tüm dikkatimizi oraya yönlendirmek ve nefes egzersizi yapmak beynimizi ve dikkatimizi toplayıp tekrar sınava yönelmemize faydalı olacaktır.

YGS'de yapılması gereken 10 şey
 

Kaygıyı atmak için nefesi düzeltmek gerekiyor

Öğrencide dikkat eksikliği varsa sınavdan önce mutlaka çözülmesi gerekiyor. Gerek sadece sınavda dikkat eksikliğini giderecek bir ilaç almak, gerekse dikkati bozacak durumlara kendimizi hazırlamak, örneğin deneme sınavlarını gürültülü ortamlarda denemek işe yarayacaktır. Kaygı da sınav başarısını düşüren etkenlerden biri. Deneme sınavlarında kaygı düzeyimiz yüksekse, sınavlara girerken beynimizin boşaldığını hissediyor, elimiz ayağımız buz kesiyor, kalbimiz çarpıyor, nefesimiz hızlanıyorsa bunlar kaygının belirtileridir. Kaygı kendiliğinden gitmez, kaygıyı atmak için nefesi düzeltmek gerekir. Nefes egzersizi yapmak, sınavın zekâyı değil bilgiyi ölçtüğünü unutmamak, istediğimiz gibi geçmezse tekrar deneme şansımızın olacağını düşünmek kaygımızı azaltacaktır. Hafif kaygının bizi motive edeceğini ama yükseldiği oranda başarımızı düşüreceğini bilmeli, kaygımız yüksekse sınavdan önce bu kaygıyı azaltmak için psikolog ya da psikiyatrist ile bu kaygının üzerine gitmeli, “Sınavda bir şey olmaz” dememeliyiz. Sınavdan önce kaygı varsa bunun sınav sırasında artacağını, yoksa da başlayabileceğini unutmamalıyız.
 

Sınavlarda yapılması gereken 10 şey

  • Ailenizin çok stresli olup, stresi size bulaştırma olasılığı varsa, bir başka aile büyüğünden size sınava götürmesini isteyin.
  • Sınav yerinde gittiğinizde kimse ile soru tartışmayın.
  • Sınav salonuna mutlaka erken girin ve sınava kadar olan sürede gerginliğinizi atın. Bunun en güzel yolu hedeflediğiniz bölümü kazandığınızı hayal etmek. Bu hayal kaygıyı azalttığı gibi motivasyonunuzu arttırmaya da yardımcı olacak.
  • Her yarım saatte bir 30 saniye ara verip gözlerinizi kapayarak, yavaş yavaş 8’e kadar sayıp nefes alıp, ardından 8’e kadar sayıp nefesinizi tutun, sonra 8’e kadar sayarak nefesinizi verin.
  • Baştan sona önce bildiğiniz soruları yanıtlayın. Unutmayın öncelikli hedefimiz bildiğimiz soruları kaçırmamak olmalı, bilemediğimiz soruları yapmaya çalışmak değil. Bunun için de zor olduğunu hissettiğimiz soruları geri dönmek üzere bırakın, onlara kalan vaktinizde bakın. 2 dakikayı geçecek durumda olduğunda da gene uğraşmayın, bilemediğiniz bir başka soruya odaklanın. Tek bir soruda çok uğraşmak moralimizi, vaktimizi ve dikkatimizi götürür unutmayın!
  • Yanıtını bildiğiniz soruları hemen cevap anahtarına işaretleyin, soru formuna işaretliyim sonra cevap anahtarını doldururum dediğinizde bir tanesini yanlış geçirirseniz geri kalanının hep yanlış gideceğini unutmayın.
  • Vaktinizi ayarlayın. Ne hızlı, ne yavaş gidin. Saati kontrol edip birebir zamana uymaya çalışın.
  • Ne erken bitirin, ne geçe kalın.
  • Çok ama çok emin olmadığınız soruları silip yerine yenisini işaretlemeyin.
  • Unutmayın sınav bilginizi ölçüyor, zekanızı değil. Önemli olan yapabileceğimizin en iyisini yapmak.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER