pudra.com 25.05.2009

Pilates nedir, nasıl yapılır?

Pilates’le ilgili birçok sorunun yanıtı, örnek dvd ve kitap önerileri ile burada!

Pilates son dönemlerin en popüler sporlarından. Biz de size bu sporla ilgili sorularınızın yanıtlarını bulabileceğiniz genel bir rehber hazırladık. Birkaç kitap ve dvd önerimizle evde de Pilates uygulaması yapmanız mümkün…

Pilates nedir, nasıl yapılır?

Pilates’in amacı
Karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmak. Pilates’e göre vücut merkezi, derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşur. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz adele yapısına, kronik bel ağrısı ve sakatlıklara yol açabilir. Pilates’te kas yapısı bir bütün haline getirilir. Kilo vermeseniz de ince görünürsünüz.

Yapılan araştırmalara göre her 10 kişiden 8’i yaşamının bir döneminde, iskelet ve kas sistemi sorunlarıyla karşılaşırmış. Vücut dengesinin bozuk olduğu oturuş şekilleri, duruş bozuklukları yorgunluk ve strese neden olur. Bütün bunları en etkili şekilde önlemenin yolu Pilates…

Çalıştırmayı hedeflediği ana bölge, karın ve sırt kasları olduğu için omurganın daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Ayrıca tüm vücudu esneterek omurların arasını açıyor. Böylece vücutta zamanla meydana gelen yığılmalar yok oluyor, hatta omurların açılmasıyla boy 2 santimetre kadar uzayabiliyor.

Pilates’in yararları o kadar çok ki…
 • Vücuda denge, güç ve esneklik katar.
 • Duruş bozukluğuna neden olacak kas iskelet sistemi problemlerinden korur.
 • Vücut farkındalığı yaratır.
 • Boyun fıtığında, kolda oluşan uyuşma ve ağrıları azaltır.
 • Kilo vermeseniz bile vücudunuzu inceltir ve toparlar.
 • Kasları uzunlamasına çalıştırır, vücudun dayanıklılığını arttırır ve sakatlığı büyük ölçüde önler.
 • Vücudun duruşunu düzeltir.
 • Kireçlenme sonucu eklemlerde oluşan problemlerde ağrıları kontrol altında tutar.
 • Bel ve sırt ağrılarının oluşmasını engeller.
 • Eklem içi sıvıları dengeler.
 • Bel fıtığında, bacakta oluşan ağrıları azaltır.
 • Gün içinde yaptığımız aktivitelerde, omurgamıza yüklenmeden hareket etmemizi sağlar.
 • Skolyoz sorunu çözülür.
 • Osteoporoz vakalarında kemik erimesinin önüne geçilir.
 • Vücudun her iki yanını eşit oranda güçlendirir.
 • Günlük performansınızı arttırır.
 • Bilgisayar başında çalışmanın verdiği duruş bozukluklarını giderir ve bunların yol açtığı ağrılardan kurtulmayı sağlar.
 • Hücre yaşlanmasının önüne geçer.


Pilates’in altı prensibi
1. Konsantrasyon: Pilates yaparken hareketlere yoğunlaşmak, bedenin uyum içinde nasıl çalıştığının ve hangi kasların kullanılıp, hangilerinin kullanılmadığının hissedilmesi gerekir.
2. Kontrol: Pilates metodunda kontrol çok önemlidir. Kontrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması, olası sakatlıkların önlenmesi gerekir.
3. Merkezleme: Pilates Metodu’nda merkez, göbek, bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir ve üst bedenin esnemesini, uzamasını sağlar.
4. Akıcı hareket: Hareketler acele edilmeden, her noktadan tek tek geçerek, ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.
5. Kesinlik: Hareketler belirsizce değil, hakkı verilerek tam yapılmalıdır. Hareket sekansları birbirleri içinde ve birbirleri arasında koordine olmalıdır.
6. Nefes: Nefes alıp verme, derin nefes alıp bütün nefesi tamamıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece, nefes tamamen boşaltılır ve kan temizlenmiş olur.

Pilates’in 3 yöntemi var

Pilates yapılış yöntemlerini üç gruba ayırmak mümkün. Bunlar:
Aletli (reformer,cadillac,trapeze table)
Yer hareketleri (matwork)
Yardımcı aletler kullanılarak yapılan pilates (flexband, top, circle, ahşap bloklar vs)

Kitap ve dvd’lerle evde yapmak mümkün

Hafiflik - Yoga, Pilates ve Chi kung'un Sentezi (kitap ve dvd) - Ray Rizzo
Yoga, Pilates, dans ve fiziksel egzersizin birçok farklı stili vardır. Ancak tüm bu disiplinlerin özünde bedeni özgürleştiren ve zihnin kilitlerini açan ortak bir hareket kodu, asli olan bir takım egzersizler ve teknikler vardır. Bu kitap bunları işliyor. İçeriğinde ise öğretici bir Dvd, beslenme, nefes ve metafizik konularında bölümler var. Pilates ve yoga eğitmeni, aynı zamanda masaj uzmanı Ray Rizzo, hafiflik sanatını dünyada yaygınlaştırmayı hedefliyor.Pilates Lite : Kilo Vermek ve Forma Girmek İçin Kolay Egzersizler (kitap) – Karen Carter
Hiçbir şey karın kaslarınızı Pilates gibi güçlendirip, uzatamaz. Pilates, uzun süre balerinlerin ve Hollywood oyuncularının fitness sırrı olarak kaldı. Karen Carter, bu fikirden yola çıkarak en etkili karın düzleştirici ve sırt güçlendiricilerin temellerini insanlara öğretmek için özel olarak Pilates Lite'ı geliştirdi. Pilates'ten farklı olarak Pilates Lite'de egzersizlerin çoğu sırtınızın alt kısmını desteklemek için duvara karşı yapılır. En kolay yolla uzun ve yağsız bir gövde yaratmanın yollarını bu kitap ile öğreneceksiniz.
Ebru Şallı ile Pilates (dvd) – Ebru Şallı
Bu dvd'de evde rahatlıkla yapabileceğiniz başlangıç ve orta seviye 'Matwork Pilates'; yani yerde Pilates’ten örnekler bulacaksınız. Beş ana prensibin anlatılmasıyla başlayan görüntüler ısınma teknikleri ve egzersizlerle devam ediyor ve esnemeyle noktalanıyor. Ayrıca topla yapılan egzersizler de yer alıyor. Güzelliğini haftada dört gün Pilates yapmasına borçlu olduğunu söyleyen Ebru Şallı’nın dvd’si evde uygulama yapmak isteyenler için ideal ve çok eğitici…
Senin Seçimin Pilates – Herkes için Pilates (kitap ve dvd) – Bülent Özükan
Bülent Özükan’ın bu serisi yeni başlayanlar, orta seviye ve ileri seviye gibi ayrı setlerden oluşuyor. Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kasların güçlendirilmesi ve esnemesi esasına dayanan Pilates eğitimi ile insanlara kendi bedenlerinin ustası olmayı öğretiyor.

Pilates'in nasıl yapıldığını bir de Pilates Master Eğitmeni Taha Erpulat'tan izleyin...

   


Pilates boy uzatır mı? Merak ediyorsanız yanıtını Taha Erpulat'tan dinleyin:


   


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER