Hürriyet Pazar 20.03.2012

Bahar yorgunluğuna 10 çare

Karanlık kış aylarından bol güneşli bahar aylarına geçtik. Bu aylarda hepimizi saran yorgunluktan kurtulmanın 10 yolunu Prof. Dr. Osman Müftüoğlu açıklıyor.

Kısa ve karanlık kış günlerinde bedenimiz bol bol gecelerin hormonu melatonin salgılar. Güneşli ve aydınlık bahar günlerindeyse organizmayı hızlandırmak, bedeni canlandırmak için devreye bu defa da mutluluk hormonu serotonin girer. Melatonin miktarı azalınca da uyku süresi kısalır, gün boyu süren bir yorgunluk ortaya çıkar. Bunun sonucu bitkinlik, halsizlik ve yorgunluk... Başa çıkabilmeniz için birkaç önerimiz var.

Bahar yorgunluğuna 10 çare

  • Yataktan kalktığınızda açık pencere karşısında birkaç nefes egzersizi yapın. Sıcak/soğuk su değiştirerek yapacağınız kısa bir duşla dolaşımınızı hızlandırıp bedeninizi canlandırın.

  • Uzun bir açlıktan uyanan bedeninize önce ılık bir bardak limonlu su, sonra da en önemli öğünü olan kahvaltıyı dengeli bir içerikle sunarak güne başlayın.

  • Kış aylarında hareketsizleşen bedeninizi daha güne başlarken çalıştırın. Asansör yerine merdiven kullanın, büro içi haberleşmeleri telefon yerine doğrudan yapın ve böylece günlük adım sayınızı artırın.

  • Yüzde 60-70’i sudan oluşan bedeninizi suyla toksinlerinden arındırın.

  • Isınan havayla daha az enerjiye gereksinim duyar, iştahınızı kontrol edebilir ve daha az kalori alırsınız. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeneği oluşturduğunuz bahar aylarında öğle tatillerini açık havada değerlendirin.

  • Mevsim sebze ve meyvelerini bolca tüketin. Özellikle bahar meyvelerini (erik, badem) ihmal etmeyin. Alacağınız vitamin, mineral ve antioksidanlar sayesinde yorgunluğun nedenlerinden biri olan serbest radikallere karşı güç kazanırsınız.

  • Mantığa ters gibi gelebilir ama yeterli ve sabit bir enerji düzeyini koruyabilmek için belli oranda aktivite yapmak gerekir. Bunu açık havada uygulamanız güneş ışınlarının canlandırıcı ve antidepresör özelliklerinden de yararlanmanızı sağlar. Sevdiklerinizle yapacağınız organizasyonlar sizi moral olarak da güçlendirecektir. Yürüyün, bisiklete binin, top oynayın.

  • Dinlenme bedensel ve zihinsel yenilenmedir. Düzenli uyku saatleri biyolojik ritminizi dengeye sokar. Kaçta yatarsanız yatın her sabah aynı saatte uyanmaya özen gösterin. Güneşli bahar sabahlarından daha çok yararlanın.

  • Olaylara olumlu taraftan yaklaşın. Yaşamın küçük dikenlerini, karşılaştığınız yokuşları ya da dönemeçleri birer deneyim olarak değerlendirirseniz enerji tüketiminiz azalır.

  • Üç günlük detoks programı yapın.


Prof. Dr. Osman Müftüoğlu


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER