31.03.2024

Genital bölgede kararma neden olur? Beyazlatmak mümkün mü?

Genital kararma bir hastalık olmasa da estetik olarak kadınları rahatsız eden bir sorun. Peki genital kararmayı nasıl önleyebiliriz? Cevaplar Pudra.com'da.

Genital bölgede kararma pek çok nedene bağlı gelişen bir sorun. Genital bölge derisindeki kararma bir hastalık değil ancak estetik anlamda kadınları rahatsız ediyor, ayrıca cinsel özgüveni de olumsuz etkileyebiliyor. İşte bu nedenle Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Âzer Aras Uluğ'a genital kararma neden olur, tedavisi var mı, genital bölgede kararmayı nasıl önleyebiliriz, genital kararma tedavisi yöntemleri nelerdir" gibi soruları Pudra.com okuyucuları için sorduk.

Genital bölge derisinde kararma neden olur? Tedavisi var mı?

Kadınlarda genital bölgede kararma, başta hormonal değişiklikler, lazer epilasyon, sıcak ağda, sıcak uygulamalar gibi nedenlerle oluşuyor. Ayrıca kilo alma, kilo verme, sürtünmeye bağlı değişiklikler ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak da genital bölge derisinde kararmaya neden olabiliyor. Fazla güneşlenme de genital bölgede kararmaya yol açabiliyor. Bu bölgenin daha ıslak ve nemli olması veya havasız kalması da bölgede kararmaları artırıyor. Ek olarak östrojen hormonunun yükselmesi de genital kararmaya yol açıyor. Vücudun gebelik sürecinde doğuma hazırlanırken salgıladığı hormonlar da bunda etkili. Gebelikten korunmak için kullanılan ilaçlar da hormon seviyelerinde değişimler yarattığı için vajinada kararmaya yol açabiliyor. 

Bölge açık olmamasına rağmen güneşlenmek neden genital kararma nedeni?
 
Güneşlenme

Uzun süre güneşte kalınması, genital bölgesindeki kararmaların temelindeki sorunlardan biri.
Her ne kadar insanlar genital bölgeleri kapalı olarak güneşleniyor olsalar da diğer bölgelerin güneş ışınlarına maruz kalması genital bölgeyi de etkiliyor. Dolayısı ile genital bölgeyi korusanız dahi, fazla güneşte kalınması bölgede kararmaya neden olur.

Yanlış iç çamaşırı seçimi neden genital bölgede kararma yapıyor?

Vajina biraz nemli bir organ, dolayısı ile bu bölgenin havasız kalması, havasız kalmasına sebep olacak naylon bazlı iç çamaşırlarının kullanılması kararmayı tetiklemektedir. Ayrıca sürtünme yapan çamaşırlar bölgenin daha çok terlemesine neden olduğu için kararma da kaçınılmaz olabiliyor.

Genital bölge kararmasında yaşın etkisi nedir?

Yaş ilerledikçe cilt yapısında bazı değişiklikler oluşmaya başlıyor. Hormonal değişimlerle birlikte bu cilt değişiklikleri kararmayı tetikliyor. Bundan dolayı da yaşlanmayla beraber nasıl ki elimizde, kolumuzda yüzümüzde lekeler oluşuyorsa genital bölgede de böyle kararmalar yapabiliyor.

Hangi epilasyon yöntemleri genital bölgede kararmaya neden oluyor?

Sıcak ağda, lazer epilasyon, jiletle tıraş gibi yöntemler cilt hasarı yaptığı için kararma yaratabiliyor. Ayrıca sık tekrarlayan mantar enfeksiyonu gibi enfeksiyonlar da kararma yapabiliyor.
 
Genital karma cinsel özgüven anlamında kadınları nasıl etkiliyor?
 
Genital bölgede kararma ve cinsellik

Genital kararma estetik olarak kadınlar rahatsız ediyor; hatta öyle ki, cinsel hayatta özgüven sorunlarına dahi neden olabiliyor. Genital bölgede meydana gelen kararmalar, kadının özgüvenini etkileyip cinsellikten uzaklaşmasına yol açıyor. Aslında bu durum sağlıkla ilgili bir problem değil, ama estetik olarak kadınları rahatsız edebiliyor. Bundan dolayı kadınlar bu sorundan bir an önce kurtulmak, daha açık renkli bir genital bölge görüntüsüne sahip olmak istiyorlar..
 
Genital bölge kararmasının bir tedavisi var mı?


Genital kararmanın üç tip çözüm yöntemi var. Birincisi kimyasal soyucular, ikincisi renk açma mezoterapi ürünleri ve PRP, diğeri de lazerle renk açma uygulamaları. Bunların içerisinde en etkin ve en kısa sürede başarılı sonuç alabileceğimiz yöntem karbondioksit lazer yöntemidir.

Lazerle genital kararma tedavisi nasıl bir tedavi?

Genital bölge beyazlatıcı olarak dış dudaklar ve kasıklara uygulanan karbondioksit lazer uygulamaları ile tek seansta 1-2 ton açılma gerçekleşebilmektedir. Vajina beyazlatma için kullanılan bu yöntem kalıcı bir yöntemdir ve tekrar kararma yaşamazsınız. Burada bir ek parantez açıyorum. Kişinin bir sistemik hastalığa bağlı kararma sorununun olmaması gerekir. Yöntem kolay, ağrısız, acısız olarak gerçekleşir. Yaklaşık 5-10 dakika sürer ve klinik ortamında uygulanabilmektedir.

İşlem sonrası nelere dikkat etmek gerekiyor?

İşlem sonrası herhangi bir istirahat veya ilaç kullanımı gerektirmeyen uygulama sonrası kişi günlük yaşantısına hemen dönebilmektedir. İşlem sonrası cinsel ilişki, havuza ve denize girmek 3 gün yasaklamaktadır. Seans sonrası kişi bir ay sonra tekrar değerlendirilir. Eğer renk açmaya devam etmek isterse, hastaya ikinci ve üçüncü seanslar da uygulanabilir.

İLGİLİ HABERLERİMİZ:

Vajina beyazlatma yöntemleri
Vajina neden kararır, cinselliği nasıl etkiler, çözüm yöntemleri nelerdir? Hepsinin cevabı Pudra.com'da.

​Vajina beyazlatmada doğal yöntemler
Bikini bölgesinde meydana gelen kararmaları doğal kürle yok edebilirsiniz. Tarifi, Pudra.com'da.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER