› 
 › 
20.02.2023

Bina hasar tespiti nasıl yapılır?

Yaşadığımız büyük deprem felaketi nedeniyle deprem bölgelerinde evleri bulunan vatandaşlar oturdukları binaların dayanıklılığını sorgulamaya başladı.

BİNA HASAR TESPİTİ NASIL YAPILIR?

Bina hasar tespiti nasıl yapılır?Bina hasar ve risk tespiti büyük 6 Şubat depremi ile yeniden gündeme geldi. Coğrafi konumu itibariyle deprem kuşağı üzerinde yer alan Türkiye, 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki iki yıkıcı deprem ile sarsıldı. Kahramanmaraş merkezli depremlerde 10 şehir derinden etkilendi. Yaşanan büyük felaket ile birlikte bölgede yer alan vatandaşlar oturduğu binanın dayanıklılığını sorgulamaya başladı.

Vatandaşların, hasar tespit sorgulaması yaparak, evlerinin aldığı hasarın boyutunu öğrenebileceğini belirten Makina Mühendisi Emrah Öztürk, “Hasar tespit, meydana gelen deprem gibi afetler sonrası mimar ve mühendislerden oluşan teknik heyet tarafından depremin binaya verdiği hasarın gözlemsel olarak değerlendirilerek hasarsız, az, orta, ağır/yıkık olarak sınıflandırılması işlemidir. İki büyük depremde, 41 bin 791 bina için yıkık, acil yıkılacak veya ağır hasarlı tespiti yapıldı ve bu binaların acil yıkılması gerekiyor. Hasar tespitleri, bölgedeki tespitlerin tamamlanmasının ardından vatandaşlar tarafından e-Devlet üzerinden görülebiliyor. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, deprem sonrası hasar tespiti çalışmaları için online başvuru ve sonuç takip sistemini devreye aldı. İnternet üzerinden hasarlı binanıza ilişkin resmi başvurunuzu, inceleme sonucunu takip edebilirsiniz” dedi.

Depremde hasar alan binaların aldığı hasara göre derecelendiğini belirten Emrah Öztürk, bu dereceleri şöyle sıraladı: 

Hasarsız Binalar: Afet nedeniyle herhangi bir hasar meydana gelmeyen binadır. Binanın kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Az Hasarlı Binalar: Afet nedeniyle binanın boyasında, sıvalarında ve duvarlarında oluşan ince çatlaklar ile duvarlardan düşen sıvaların olduğu binalardır. Binanın kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Orta Hasarlı Binalar: Afet nedeniyle binanın duvarlarındaki yarıklar ile taşıyıcı elemanlardaki ince çatlakların olduğu binalardır. “Orta” hasarlı yapıda taşıma gücündeki yapı onarılmadan ya da güçlendirilmeden kullanılmamalıdır. Eşyaların tahliyesi gerçekleştirilebilir.

Ağır Hasarlı Binalar: Afet nedeniyle binanın taşıyıcı elemanlarındaki geniş ve yaygın kesme kırılmalarının/ayrılmaların olduğu binalardır. “Ağır“ hasarlı yapıların onarılmaz taşıma gücü kaybı ve geri alınamaz hasarları olan binalar olarak tanımlanır.

Acil Yıkılacak Binalar: Afet nedeniyle binanın taşıyıcı elamanlarının büyük oranda kalıcı yer değiştirerek kısmen veya tamamen yıkıldığı binalardır. Hiçbir şekilde kullanılması mümkün olmayan bu binaların içine girilemez ve eşyaların tahliyesi gerçekleştirilemez.

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

​Evinizi dekore ederken depreme yönelik almanız gereken önlemler
Evinizi dekore ederken, ülkemizdeki deprem gerçeğini hesaba katmalı ve deprem sırasında güvenliğinizi riske edecek uygulamalardan kaçınmalısınız.

​Evinizin altından fay hattı geçiyor mu?
Türkiye'nin gündemi şu anda "Fay hattı sorgulama 2023: Evimin altından fay hattı geçiyor mu?" sorusunun cevabında...

​​Arama Kurtarma Uzmanı Doug Copp'dan depremde hayatta kalma rehberi
Amerikan Uluslararası Kurtarma Ekibi'nin dünyaca ünlü Kurtarma Şefi ve Afet Olayları Müdürü Doug Copp'dan 10 maddede deprem anında hayatta kalma rehberi!


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER