› 
 › 
30.01.2020

Çalışanlar için ofiste motivasyon sağlayan çiçekler

Çalışma alanlarındaki çiçekler yaydıkları oksijen ile hava kirliliğini temizliyor, daha sağlıklı ofis ortamı oluşturuyor. İşte ofislerin favori 5 çiçeği.

Günümüzün en az üçte birini hatta bazı dönemlerde daha fazlasını ofiste çalışarak geçiriyoruz. Her gün içinde bulunduğumuz ve zamanımızın büyük bir kısmını harcadığımız çalışma alanları iş verimliliğimiz ve motivasyonumuz açısından büyük önem taşıyor.

Ofis ortamlarında yapılan küçük değişikliklerle daha verimli ve pozitif bir çalışma alanı yaratmak mümkün. Bunun en kolay yolu ise ofislerde canlı çiçek yetiştirmek. Online çiçek platformu Osevio.com, ofislerdeki çiçeklerin çalışanlar üzerindeki faydalarını Pudra.com okuyucuları için sıraladı. İşte stresi azaltan, motivasyonu artıran, dikkat dağınıklığını da azaltan çiçeklerden en favorileri...
 
Ofis ortamında çiçek yetiştirme

Çalışanların motivasyonunu artıran çiçekler

Ofislerin yeterince havalandırılmaması, birçok kişinin aynı ortamda çalışması, klimaların yaydığı kirli hava ve biriken tozlar ofislerde soluduğumuz havayı kirletiyor. Ofislerdeki havanın kalitesi ise çalışanların sağlığını ve iş verimliliğini doğrudan etkiliyor. Çalışma alanlarında bulunan çiçekler, yaydıkları oksijen ile hava kirliliğini temizleyerek daha sağlıklı bir ofis ortamı oluşturuyor.
 
aloe vera, kurdele çiçeği ve patos sarmaşığı

Fotoğraf, soldan sağa: Aloe vera, kurdele çiçeği ve patos sarmaşığı

Özellikle aloe vera, kurdele çiçeği ve patos sarmaşığı gibi çiçekler bulundukları ortamın havasını en iyi temizleyen çiçekler arasında yer alıyor. Nemi dengeleme özelliğine de sahip olan çiçekler, nemden kaynaklı bakteri oluşumunu engelleyerek; öksürme, hapşırma ve solunum yolu enfeksiyonu gibi birçok hastalığın önüne geçiyor. Bununla birlikte radyasyonu emebilen deve tabanı, kaktüs ve barış zambağı gibi çiçekler, ofislerdeki radyasyonun etkisi azaltarak çalışanların sağlığını koruyor.
 
Ofis ortamındaki çiçekler stresi azaltıyor, motivasyonu artırıyor

Kan basıncını düşürerek stresi azaltabilen çiçekler, ofislerde çalışanların daha sakin ve soğukkanlı olmasına yardımcı oluyor. Beyin aktivitelerini hızlandıran, öğrenmeyi ve algılamayı kolaylaştıran çiçekler, uzun vadede motivasyonu artırıyor. Çalışanların ruh haline de pozitif etki eden çiçekler, daha huzurlu ve mutlu bir çalışma ortamı oluşturuyor.
 
Çiçekler havayı temizlerken dikkat dağınıklığını da azaltıyor

Ofis ortamında çalışanların birbiriyle konuşmaları, yapılan telefon görüşmeleri ve klavye tıkırtıları gibi faktörler gürültü kirliliğine neden oluyor. Uzun süre buna maruz kalan kişilerde ise yorgunluk, dikkat dağınıklığı ve anlama güçlüğü gibi etkiler meydana geliyor. Ofislerde yer alan çiçekler ise doğal ses bariyeri oluşturarak, daha huzurlu bir atmosfer yaratıyor. Kafa karıştıran, dikkat dağıtan ve verimliliği düşüren sesleri absorbe etme özelliği taşıyan çiçekler, çalışanların daha dikkatli bir şekilde çalışmasını ve işe konsantre olmasını sağlıyor. Ayrıca problem çözme yeteneğini de güçlendiren çiçekler, işle ilgili konularda daha hızlı ve doğru kararlar almaya yardımcı oluyor.
 
Ofislerin 5 favori çiçeği
 
Ofisimiz için çiçek alırken öncelikle çiçeği koyacağımız yerin ışık ve hava koşullarını göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Özellikle yetersiz ışığa ve kuru havaya karşı dayanıklı olan çiçeklerin seçilmesine özen gösterilmelidir. Bakımı kolay olan çiçekler ile enerjinizi artırabilir ve çalışma alanınızı daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Ofislerde yetiştirilmek için en uygun çiçekler

1. Barış zambağı

 
Barış Zambağı

2. Devetabanı
 
Devetabanı

3. Kaktüs
 
Kaktüs

4. Areka çiçeği
 
Areka Çiçeği


5. Sukulent
Sukulent
Ofis ortamı için uygun çiçekleri fotoğraf galerimizden detaylı olarak görebilirsiniz.
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2