› 
 › 
16.10.2019

Bref ve TÜDAV İşbirliği ile Kıyılarda Temizlik Dalgası

Bref & TÜDAV işbirliği ile başlayan Kıyılarda Temizlik Dalgası projesi kapsamında 15 Ekim 2019 günü Henkel ekibi ve ünlü simalarla kıyı temizliği yapıldı.

Dünyamız her geçen gün artan bir kirlilik tehdidi altında. Denizler de bu kirlilikten fazlasıyla etkileniyor. 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde de bu durum farklı değil. Dünyamızın yarınları ve gelecek nesiller için duyarlı bir yaklaşım belirleyen Bref, ülkemizin kıyıları için de harekete geçti ve TÜDAV (Türk Deniz Araştırmaları Vakfı) iş birliği ile "Kıyılarda Temizlik Dalgası" adıyla özel bir proje başlattı.
 
TÜDAV’ın yayınladığı rapora göre, dünya çapında üretilen yılda 300 milyon ton plastiğin yaklaşık %2’si, yani 8 milyon tonu denizlere ulaşıyor. Bu plastiklerin deniz suyunda çözünmesi ise yıllar alıyor. Çözünen zehirli kimyasallar ise besin zinciri yoluyla yeniden insanlara geçiyor. Bu plastik kökenli maddeler, deniz suyunu diğer canlılar için zehirlemekle kalmıyor; besin zannedilerek yutulan plastikler yunus, balina ve deniz kuşlarının da ölümüne yol açıyor.
 
Tüdav

​Yapılan araştırmalarda ülkemiz kıyılarında karaya vuran yunus ve balinaların midelerinde ciddi oranda naylon poşet ve başka plastik kökenli maddelere rastlanıyor. Kötü plastik atık yönetiminin %83’ünden sorumlu 20 ülke arasında Türkiye de yer alıyor.

Bref’in başlattığı sosyal sorumluluk projesi kapsamında; 15 Ekim 2019 Salı günü TÜDAV (Türk Deniz Araştırmaları Vakfı) iş birliğinde İstanbul, İzmir, Samsun ve Adana’da Henkel çalışanları ile birlikte kıyı temizliği gerçekleştirildi. Böylece ülkemizi çevreleyen Karadeniz, Akdeniz, Marmara ve Ege Denizlerinde eş zamanlı olarak kıyılar temizlendi. Toplanan plastik, cam ve metal gibi geri dönüştürülebilir atıklar ise geri dönüşüm tesislerine gönderilerek yeniden üretime kazandırıldı.
 
Okan Bayülgen, Bennu Gerede, Tuan Tunalı, Hazal Eylül Çelik
Fotoğraf, soldan sağa: Okan Bayülgen, Bennu Gerede, Tuan Tunalı, Hazal Eylül Çelik


Projenin İstanbul Kilyos’ta hayata geçen etabına Fotoğraf Sanatçısı Bennu Gerede, Oyuncu Burak Arslan, Oyuncu Hazal Eylül Çelik, Oyuncu Murat Aygen, Oyuncu Programcı Şovmen Okan Bayülgen ve Oyuncu Tuan Tunalı gibi ünlü isimler ve çok sayıda basın mensubu da katıldı.
 
Bref Pronature, geri dönüşüme destek oluyor.  
 
Hem ambalajı hem de içerisindeki plastik koruyucusu, Haiti’de okyanuslardan toplanan %100 geri dönüştürülebilir plastiklerden üretilen Bref Power Aktiv Pronature, bu şekilde denizlerin atıklardan temizlenmesine ve plastik atıkların yeniden üretime kazandırılmasına da yardımcı oluyor.
 
Güray Yıldız ve Prof. Dr. Bayram Öztürk
Fotoğraf, soldan sağa: Güray Yıldız, Bayram Öztürk.

Etkinliğe Henkel Türkiye Çamaşır ve Ev Bakım Genel Müdürü Güray Yıldız ve TÜDAV (Türk Deniz Araştırmaları Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk de katıldı.  
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2