@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 19.01.2011

Nefes -breathe in and out

Nefes aldığınız ve kendinizi sevdiğiniz sürece mutluluk yolu size açık. Siz mutlu iseniz çevrenize de mutluluk saçacaksınız.

İZLE: RAHATLATAN NEFES EGZERSİZİ👇 
Nefes -breathe in and out

Nefes -breathe in and out

Nefes almak; yaşam onunla başlar ve onun yokluğu ile biter.

Nefes aldığımızda göğüs kafesimiz genişler. Diyafram düzleşir. Akciğerlerimize hava girer ve genişler. Soluk verdiğimizde göğüs kafesimiz daralır. Diyafram kubbeleşir. Akciğerlerimizden hava çıkar ve daralır. Sağlıklı insanda soluk alıp verme sayısı dakikada 12 - 16 dır.

Astımı olanlar ve nefes darlığı çekenler daha da kıymet verirler nefes'e. Hele sporcular ve şarkıcılar için daha da önemli; performanslarını artırmanın temel yoludur. Diyaframdan nefes almaya ve Diaframatik nefes alma tekniğini kullanmaya çalışırlar.

Nedir Diaframatik nefes alma ve sadece sporcu ve şarkıcı için mi lazım?

Hayır! Bilim insanları diyor ki "Daha sağlıklı, sıhhatli, randımanlı bir vücuda sahip olmak ve ömrümüzü uzatmak istiyorsak, diaframatik (DBT) nefes alma tekniğini herkes bir an önce öğrenmelidir."

İç güdüsel olarak nefes alabilmeyi bilerek doğuyoruz. Sadece fiziksel olarak varlığımızı bu dünyada sürdürmeye yaramıyor. Bir çok inanışa göre nefes aynı zamanda yaşam verimliliğini ve kalitesini artırmanın yolu.

Doğru nefes ve nefese odaklanmak bir çok sorunla başa çıkabilmenin anahtarı. Yoga ve meditasyon buna yönelik tekniklerden sadece ikisi.

Tüm dünyada çığ gibi büyüyen bu iki uzak doğu tekniğinin arkasında insanların aradıkları gerçek mutluluk.
Kadınların erkeklere oranla mutluluğu aramak için daha fazla çaba sarfediyor. Neden??? Fizyolojik, toplumsal, psikolojik mi?
Nedeni ne olursa olsun mutluluğu yakalamak için nefes tüketmeye değer.

Bu toplumsal gerçeği dile getirdiği için Sex&City, Ally Mcbeal, Shopaholic serileri ve bu içerikli bir sürü kitap ve film liste başlarında. Yalnız olmadığımızı bilmek rahatlatıyor.

Hatta 7 Şubat 2010 Hürriyet IK kapak konusu "Çalışan Yalnız Kadın Olmak" Özellikle Yalnız Kadının 10 Emri'ni mutlaka bir yerlerden bulup okuyunuz. Alınganlıkla okudum her maddeyi. Heyyyy! ben kadınım hummalı yada bulaşıcı bir hastalık saçmıyorum çalışırken yada sosyalleşirken neden ama neden bu kadar endişeli ve dikkatli olmam gerekiyor. Hele ilk madde" kimsenin seni kırmasına izin vermeyeceksin"

Bir dakika insanlar bizleri kırmak üzere kuşanıp, pusuya mı yatmışlar. İşte tam zamanı derin derin nefes al, nefesine odaklan.

Erkek yada kadın ol, birisinin seni bilerek ve isteyerek veya şuursuzca kıracağını anlar isen korursun kendini, buna izin vermezsin. Bu içgüdüsel bir reaksiyondur.

İster erkek ol, ister kadın, ister yalnız ol ister yalnız kalamamaktan şikayet et, bir amaç uğruna her insan nefes tüketiyor. Aman nefesiniz tükenmesin aksi halde ne amaç kalır ne yaşam.

İnsanoğlu her şey ile başa çıkmanın yolunu yüzyıllardır bulmuş. Hastalık, ölüm, stres, açlık, yalnızlık.... Öyle yada böyle nefes almaya devam ediyoruz yüzyıllardır.

Kimi nefesini başkalarına yardım etmek üzere tüketmiş, kimi ise hastalıklara derman bularak.

Nasıl nefesimizi tüketirsek tüketelim içinde yaşadığımız evreni ve bu evreni paylaştığımız tüm canlıları unutmayalım.

Bunun yolu kendimizi sevmekten ve mutlu olmaktan geçiyor. Sevgili dostum Neşe Medeni bir sohbet esnasında kimse ve hiç bir şey üzerinden mutluluğu yakalamaya çalışmayın ve mutluluğunuz hiç bir şeye endeksli olmamalı dedi. Üzerinde düşünmeye değer.

Nefes aldığınız ve kendinizi sevdiğiniz sürece mutluluk yolu size açık. Siz mutlu iseniz çevrenize de mutluluk saçacaksınız.

Kahlil Gibran'nın The Prophet adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim. Sanırım dünya üzerinde kutsal kitaplardan sonra en çok satan kitaplardan biri, özü günlük hayatın mucizesi.

Hepimize her anlamda sağlıklı nefes diliyorum.

Aynur Öksüz

Öneri
The Prophet
Kahlil Gibran


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER