Milliyet Cadde 03.05.2011

Sigarayı bıraktıran terapist Paul Emery Türkiye'de!

Sigara içmek, çikolata yemek gibi bağımlılıklar, migren ve sırt ağrılarından kurtarmayı vaat eden, Kate Moss’tan Kraliyet Ailesi üyelerine kadar pek çok ünlünün terapisti Paul Emery 15 Mayıs'a kadar Türkiye'de...

Kate Moss’tan Kraliyet Ailesi üyelerine kadar pek çok ünlünün terapisti Paul Emery, kısa süreliğine Türkiye’ye geldi. 15 Mayıs’a kadar Sapanca’daki bir otelde özel ve grup seansları düzenleyecek. Bir saatte kötü alışkanlıklardan, yeme bozukluklarından, fobilerden ve kronik ağrılardan kurtarmayı vaat eden terapistle, Milliyet Cadde'den Neşe Mesutoğlu'nun yaptığı söyleşiyi Pudra.com sayfalarında paylaşıyoruz.

Sigarayı bıraktıran terapist Paul Emery Türkiye'de!

Uyguladığınız terapinin, diğer terapilerden farkı nedir?
Vücutta toksin birikimine yol açan yemekler, kumaşlar ya da kimyasal maddeler insanın enerjisini kapatır. Dışarı atılması da kimi zaman mümkün olmaz. Ben vücuttaki zayıf bölgeyi bulup hafif vuruşlarla tıkanan enerjiyi açıyorum. Bu sayede stres, endişe, fobi ve depresyon gibi duygusal sorunlardan kurtulmak mümkün oluyor. Sigara içmek, çikolata yemek gibi bağımlılıklar, migren ve sırt ağrıları son buluyor. Vücudun belli noktalarına dokunarak yapılan bir terapi bu.

Bunun temeli akupunktur mu?
Evet ama iğne kullanmadan, aynı noktalara parmak uçlarıyla dokunarak yapılan bir terapi. Vücudun nasıl tepki verdiğiyle ilgileniyorum. Enerjiyi tıkayan olumsuz duygu başladığı zaman vücudunuzdaki enerjilerin yansımasını takip ediyor ve akupunktur noktalarına yaptığım vuruşlarla vücudun dengesini ayarlıyorum.

En sık çözdüğünüz sorun nedir?
Mesela sigara arzusunu beş dakikada yok edebilirim. Serçe parmakların yanları, göz altları, koltuk altları ve göğüs üstü olmak üzere dört ana noktaya uygulanan hafif vuruşlarla aşırı istekleri durdurmak mümkün. Bu sayede açığa çıkan enerji dışarı atılıyor. Bu tekniklerle beynin sağ ve sol tarafı dengelenebiliyor.

Şikayetleri çözme konusunda başarı oranınız nedir?
Genelde bir saat süren tek seansta yüzde 85 oranında başarı görülüyor. Sigara ve alkolü bırakmak kadar, aşırı yeme isteği gibi sorunlar da ortadan kalkıyor. Tabii kişinin istekli olması çok önemli. Başarısızlık yaşanan yüzde 15’lik kısımda gelen kişinin o gün yediği yemek, kullandığı parfüm, giysisinin yıkandığı deterjan etki edebiliyor.

Hangi yemekler toksin yaratıyor?
Bu kişiye göre değişiyor. Sağlıklı yediğini düşünen bir insanın vücuduna sebzeler bile toksin etkisi yaratabilir.

Peki, sorunun arkasındaki duyguyu nasıl saptıyorsunuz?
Ben terapi yaparken, hastanın neden kurtulmak istiyorsa onu düşünüyor olması lazım. O an ne hissettiği çok önemli. Kızgınlık, korku, şok etkisi ya da utanç mı? Çünkü her şey duyguyla alakalı. O duygu doğduğunda enerji bloke oluyor ve kalıyor. Dokunuşlarla vücuttan atılıyor. O negatif duygu bir daha gelmiyor.

Bu tekniği nasıl geliştirdiniz?
14 yaşlarında sosyal fobim vardı. Kalabalık yerlerde hatta bir kişiyle konuşurken bile çekingenlik hissediyordum. Bana kimse yardımcı olamadığı için kendimi iyileştirmeye karar verdim. Psikoloji okudum. Bu yeterli olmayınca duygusal ve düşünsel özgürlük teknikleri üzerine çalıştım. İlk zamanlarda kendimi iyileştirmiş olsaydım sanırım bugün aranılan bir terapist olmayacaktım.

Kimleri iyileştiremiyorsunuz?
Tabii herkesi iyileştiremem. Eğer fiziksel olarak doktorların yapabileceği bir şey yoksa, o zaman sorunun duygularla alakalı olduğu ortaya çıkıyor. Bazı insanların daha fazla zamana ihtiyacı olabiliyor. Mesela sigara içme isteği tekrar edebilir. Bu durumda benim öğrettiğim teknikleri uygularsanız geldiği gibi kaybolur. Zaten ilk terapide çoğu kişinin sigara alışkanlığı son buluyor.

Paul Emery kimdir?
İngiltere’de doğdu. University of Wales’te psikoloji eğitimi aldı. NLP (Neuro-Linguistics Programming) tekniğinin kurucularının yanı sıra EFT (Emotional Freedom Techniques) tekniğini bulan Gary Craig ve TFT (Thought Field Therapy) tekniğini yaratan Dr. Roger Callahan ile çalıştı. Vücuttaki anatomik hatlarda oluşan blokajları, duygusal hassasiyeti ve toksinleri tespit ederek ve bunları etkisiz hale getiren küçük vuruş noktalarını keşfederek kurduğu tekniğe QEPR (Quantum Emotional and Physical Therapy) adını verdi. Tayland’da yaşayan Emery, dünyaca ünlü isimlerin aradığı bir terapist.

Paul Emery ile iletişim ve detaylı bilgi için:
Richmond Nua Wellness-SPA
Adres: Kumbaz Mevkii Rüstempaşa Mah. Sapanca
Tel: 0264 582 21 00


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER