lansinoh 25.03.2010

Bebeği dışarıda emzirirken dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğinizi dışarıda emzirirken sıkıntı yaşadığınız için bir türlü sokağa çıkamıyor musunuz? İşte size pudra.com'dan harika öneriler...

Emzirme döneminde bebeğinizle sokağa çıkmak aslında çok basittir. Yanınıza sadece bir bebek bezi ve anne için bir içecek almanız yeterlidir. Bunun nedeni, bebeğiniz her acıktığında, çeşmede sütün hazır olmasıdır! Bir yere gecikseniz bile, fazladan biberonlarla uğraşmanız gerekmez. Sadece emmesi için bebeğinize memenize yaslamanız yeterlidir. Ancak, sokağa çıkmak için, bebeğinizin ve sizin, emzirme olgusuna alışmanızı beklemek daha iyi bir fikirdir. Böylece dışarıda bebeğinizi emzirirken, kendinize daha fazla güveniniz olacaktır. Bebeğinizi nasıl iyi tutacağınızı iyice öğrendiğiniz zaman yastık ve benzeri nesnelere ihtiyacınız kalmayacaktır.

Bebeği dışarıda emzirirken dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğinizi dışarıda emzirirken…

Birçok anne, bebekleriyle ilk kez bir arkadaş ziyaretine gittiği veya herhangi bir amaçla sokağa çıktığı zaman uygun bir odası olan bir yeri tercih ederler. Emzirmek, kendinizi ve bebeğinizi hep evde tutacak veya dışarıdayken emzirme esnasında saklanacak ve gizleneceksiniz anlamına gelmez. Eğer halka açık bir yerde emziriyorsanız, bundan utanmanız gerekmez. Birçok emziren anne, bu işlemi çok uygun ve rahatça gerçekleştirebilir. Sizin sadece bebeğiniz için en doğru olanı yaptığınızı unutmayınız. Emziren anne ile bebeğinin arasında, inanılmaz bir bağ oluşur ve bu bağ, bebeğe, huzur ve güvence hissi verir. Anne sütü çok rahat hazmedilir ve en önemli besinleri sağlar; bunlar vitaminler, proteinler, hayvansal yağ ve antikorlardır. Bebeğinizin nörolojik ve fiziksel gelişimi için son derece önemlidirler. Aslen araştırmalar göstermektedir ki, anne sütünün içinde var olan bağışıklık güçlendirici besinler bilim tarafından üretilemez. Araştırmalara göre, anne sütü bebeğinizi alerjilere karşı korur, ciddi hastalık riskini azaltır ve onun hastalanma olasılığını epeyce azaltır.

Bazı anneler, sokağa çıktıkları zaman, bebeklerini emzirme konusunda emin değildirler. Bu, özellikle bebeğin henüz çok küçük olduğu ve emzirme sürecini hem annenin, hem de bebeğin yeni öğrenmekte olduğu zaman için geçerlidir. Ancak bunun üstesinden hemen gelinir.

Ayna karşısında pratik yapın

Birçok anne emzirme deneyimini önce evlerinde yaşar, aynanın karşısında pratiğini yapar ve böylece kendisi emzirirken, başkalarının ne gördüğünü izleme fırsatı olur. Bu çalışma, bebeğinizin emzirme esnasında nasıl davrandığına dair de size epeyce ipucu verecektir. Böylece bebeğinizin sizden ilgi beklediği ve bu nedenlerde ağladığı, başkalarının da böylece dikkatini çektiği bu dönemlerden önce, kendinizi daha rahat hissedip, hemen bebeğinizi ve sizi emzirme pozisyonuna getirebilirsiniz.

Kıyafetler çok önemli

Halka açık yerlerde ve ev dışında emzirmek her zaman mümkündür. Doğru kıyafetler giyinmişseniz, kimsenin sizin aslen emzirmekte olduğunuzu bile fark etmediğini göreceksiniz. Emzirme esnasında, iki parçalı kıyafet giyinmek iyi bir fikirdir. Bu kıyafet ya düğmelerinden açılır, ya da belinizden yukarı doğru çekilir. Bebeğiniz, memenizin alt kısmını ve meme ucunuzu kapatacağı için, aslen göğsünüz hiç bir şekilde gözükmeyecektir.

Daha serin olan günlerde, bol bir tişörtün altına, kolsuz ve atkısız bir bluz giyinebilirsiniz. Emzirme esnasında, tişörtünüzü yukarı çeker ve bluzunuzu da sutyenle birlikte aşağı çekersiniz. Bu sizi gözükmekten alıkoyacaktır. Eğer hava soğuksa, bir ceket veya şalla da soğuktan korunabilirsiniz. Gizli delikleri ve kapakları olan özel emzirme kıyafetleri de bazı hazır giyim mağazalarında mevcuttur.

Emzirme sutyenleri

Eğer bir emzirme dönemi sutyeni giyiniyorsanız, yukarı çekilebilen, tek elle açılıp tekrar kapatılabilen bir sutyeni tercih etmelisiniz. Göğüsleri büyük olan anneler, göğüslerinin tamamını emzirme esnasında örtmekte zorlanırlar. Bu sorunu olan annelerin bir kısmı, vücuda iyi oturan bir sutyeni alıp, meme ucunun önünden büyükçe bir parça keserek, daha sonra bu parçayı da açılır kapanır bir kapak şeklinde meme ucu bölgesinin üstünde sutyene geri dikerek sorunu çözmeyi öneriyorlar. Bu yöntemle, emzirme esnasında meme dokusu rahat ve gözlerden uzak kalır.

Kendinizi rahatlatmak için…

Bazı anneler, önde kullanılan bebek taşıyıcısı ile sorunu çözerler ve etrafta dolanırken bile gizlice ve rahatça, ortama uygun bir şekilde bebeklerini emzirebilirler. Ev dışında ve halka açık yerlerde emzirirken, kendinizi rahatsız hissediyorsanız, bebeğinizi memeye yasladıktan sonra bir gazete veya dergi okumak sizi daha huzurlu kılacaktır. İhtiyaç duyduğunuz yalnızlığı, bir köşeye çekilerek elde edebilirsiniz.

Eğer yanınızda birisi varsa, ondan, sizin herkes tarafından görülen bir yerde olmadığınıza dair destek ve yardım alabilirsiniz. Bazı anneler memeden akan sızıntıyı bir sorun olarak görürler, bu özellikle bebek daha henüz çok küçükken yaşanır. Eğer memenizde bir sızıntı öncesi his duyarsanız, elinizle meme ucuna baskı uygulamak, akışı durduracaktır. Ayrıca emici göğüs petleri kullanmak da yararlıdır. Bu dönemde desenli kıyafetleri giyinmeyi tercih edebilirsiniz, çünkü sızıntı izleri ve lekeleri, düz desenli kumaşlarda daha rahat fark edilir.

Pudra.com öneriyor
Evde veya dışarda bebeğinizi rahat bir şekilde emzirmek için LeiLeo Mom&Baby'nin organik hamilelik ve emzirme kıyafetlerini mutlka deneyin. Leileo'yu yakından tanımak ve Leileo ürünlerinin fotoğraflarını görmek için buraya tıklayın...


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER