@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 04.01.2010

Çocuğum yemek yemiyor!

“Çocuğum yemek yemiyor” diye üzülmeyin... Uzmanların önerilerini uygulayarak çocuğunuza düzgün yeme alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

Anneleri en çok üzen ve telaşlandıran konulardan bir tanesi çocuklarının yemek yememesidir. Çocuğunuz iştahsızsa, yemek yemekte zorlanıyorsa dikkat etmeniz gereken şeyler var...

Çocuğum yemek yemiyor!

Çocuklarında iştahsızlık problemi yaşayan; “Çocuğumu doyuramıyorum, aç kalıyor” düşüncesiyle ne yapacaklarını şaşıran anneler bu konuda çok dikkatli ve özenli davranmalılar. Çünkü doğru sandıkları birçok yanlış yaparak yemek yemeyi çocukları için işkence haline dönüştürebilir veya kendileri için büyük bir tehdit unsuru oluşturabilirler.

Amerikan Hastanesi’nden Diyetisyen Ayşe Korkmaz ve Ayça Ilıca iştahsız ve yemek yemeyen çocuklarımız için yapmamız gerekenleri anlatıyor…

Yemek aralarından abur cubur yedirmeyin
Çocuklarda iştahı etkileyen en büyük etkenlerden birisi öğün aralarında abur cuburla karnını doyurmalarıdır. Buna bağlı olarak doygunluk hissi hisseden çocuk ana öğünlerde yemek yemeği reddedecektir. Oyalamak için ana yemek öncesi çocuğunuzun eline tutuşturduğunuz bir gofret veya bir dilim kek onu tıkayacak ve sofrada yiyecekleri reddetmesine neden olacaktır.

Küçük ara kahvaltılar ya da meyveler, kahvaltı ile öğle yemeği arasında, öğle yemeği ile akşam yemeği arasında verilebilir. Ancak bu ara öğünler iştahı kapatacak miktarda ve ana öğün saatine çok yakın olmamalıdır.

Masada ailece yemek yeme alışkanlığı kazanın
Düzgün yemek yeme alışkanlığı için çocuklerın sofra düzenine alışık olması çok önemlidir. Çocuğunuz bir yaşına geldiğinde artık aile sofranıza oturur hale gelmeli ve yemek zamanının aile ile bir araya gelinen, herkesin yemek yediği eğlenceli bir vakit olduğunu öğrenmelidir.

Yemek tabaklarını renklendirin
Yemek tabaklarının çocuğunuzun ilgisini çekecek tarzda renkli ve eğlenceli olması çocukların hoşuna gider. Tabaklara çocuğun yiyebileceği kadar yemek konması çocuğunuzun çok daha istekli yemek yemesini sağlayacaktır. Çocuğunuz yemekleri özel bir şeklide yemek istiyorsa buna da izin verin. Çocuklar genelde yiyecekleri karıştırmayı sevmezler. Bırakın bezelyeyi ayrı, pilavi ayrı yesin...

Yemek hazırlığını birlikte yapın
Yemek alışverişini çocuğunuzla beraber yapın. Sofra hazırlanırken onlardan yardım isteyin. Hatta onun da yemek hazırlanmasına katkıda bunmasına fırsat verin. Patates püresi, makarna, hazır çorba gibi basit yemekleri onlar yapabilir. Bu da mutfakta kendilerine güvenmelerini ve yemek yeme konusunda daha hevesli olmalarını sağlar.

Yemek öncesi çocuğunuzu canlandırın
Yemek öncesi çocuğunuzun hem temizlik hem de kendisini daha zinde hissetmesi için elini yüzünü yıkaması faydalı olacaktır. Çocuğunuz çok yorgun ve uykusuzsa yemek yemesi konusunda ısrarcı olmayın.

Yemek yememesinin nedenini bulmaya çalışın
Eğer çocuğunuz yemek yemeyi reddediyorsa bunun birçok nedeni olabilir. Bunlardan bir tanesi genellikle çocuğun dikkatleri üzerine çekerek herkesin kendisiyle ilgilenmesini sağlama çabasıdır.

Böyle bir durum varsa yemek yemeği reddeden çocuğunuza, tabağındakileri bitirmesi konusunda ısrarlı ve tepkili davranmak yerine, ‘peki’ diyerek, onunla ilgilenmemeli, bu konudan ne kadar endişe duyduğunuzu ona hissettirmemelisiniz. Aksi takdirde çocuğunuz bunu bir koz olarak görecek ve yapılmasını istediği bir şeyi yaptırmak için sizin endişe duyduğunuzu fark ettiği yemeği reddetme yoluna gidecektir.

Yemekte zorlamayın
Çocuğunuzun yemek yemeyi istemediğinde tabağındakilerin hepsini bitirmek zorunda olmadığını, açlık hissetmiyorsa daha sonra da yiyebileceğini söyleyin. Tabağını yarım saatten fazla önünde tutmamalısınız. Ancak, bu tavrınızda tutarlı olmalısınız. Tabaktakileri bitirmesi için ödüller koymak ya da baskıcı, ters tavırlar içerisine girmek, zorlamak, kandırmak çocuk üzerinde yemek ve yemek zamanı ile ilgili kötü çağrışımlara yol açabilir hatta ilerleyen zamanlarda daha da büyük sorunlara neden olabilir.

Çocuğunuz hastalıklar nedeniyle yemek yemiyor olabilir...
Çocuğunuzun yemeyi reddetmesindeki diğer en önemli neden iştahsız olmasıdır. Özellikle hasta ve ateşi yükselmişse, diş çıkartıyorsa, yorgun yada uykusuzsa, alışmış olduğu düzen değişmişse çocuğun iştahında azalma gözlenebilir.

Böyle dönemlerde de telaşlanmadan hacmi küçük ama içeriği çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak, normalde de yemekten hoşlandığı yiyecekleri, görsel açıdan da ona hitap edecek, eğlenceli tabak süslemesiyle yine ısrarcı olmadan yemesini sağlayabilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen çocuğuzda kilo kaybı gözlemliyorsanız, yemek yemeği şiddetle reddediyor ve yediklerini çıkartıyorsa mutlaka vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmanız faydalı olacaktır.


Konuyla ilgili diğer haberlerimizi okumak için tıklayın:

Çocuk beslenmesinde altın kurallar Çocukların büyüme ve gelişme döneminde, almaları gereken günlük kalori miktarı ve alacakları besinlerin dengesi büyük önem taşıyor.

Çocuklarda bağışıklığı güçlendiren atıştırmalıklar Dut kurusu, ayçekirdeği, yabani çilek kurusu… Bu atıştırmalıklar çocuğunuz için çok sağlıklı!

Okul döneminde beslenme Çocuğunuz yemiyor diye üzülmeyin. Ona doğru yemek alışkanlıklarını kazandırmak için burada yazanları uygulamaya geçirin.

Anne, Yemekte Ne Var? Annelere mutfakta yardımcı olacak farklı tarzlarda yazılmış, farklı tarifler veren çocuk yemekleri kitaplarını sizin için seçtik.

İştahsız çocuğu zorla yedirmeyin Çocuğunuz iştahsız diye üzülmeyin ve hemen bu yazıda yazanları uygulamaya geçin.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER