ht gazete 21.12.2009

Çocuklarda bağışıklığı güçlendiren atıştırmalıklar

Dut kurusu, ayçekirdeği, yabani çilek kurusu… Bu atıştırmalıklar çocuğunuz için çok sağlıklı!

 
cocuk atistirma mkle
Çikolatalı süt veya sıcak çikolata
Çikolatada bağışıklık sistemini güçlü tutan iki önemli mineral olan selenyum ve çinko bol miktarda bulunur. Selenyum, bağışıklığı güçlendirir ama doğal yollardan alınması gerekir. Çocuğunuza içirdiğiniz süt de doğal ve tam yağlı olmalıdır. Çünkü sütün yağında bulunan E vitamini bağışıklık sistemi için çok önemlidir.

Tam tahıllı mısır gevreği
Yine tam yağlı sütle içilmesi gereken bu atıştırmalık, tam tahılların kabuğunda bolca bulunduğu için bir selenyum ve çinko deposudur.

Ayçekirdeği ve kabak çekirdeği
Bırakın çocuğunuz cips yerine ayçekirdeği ve kabak çekirdeği yesin. Bu yağlı tohumların içindeki E ve D vitaminleri bu kadar yüksek dozda çok az besinde bulunuyor ve bağışıklık sistemi için çok büyük önem taşıyor.

Tahin helvası
Şekerli diye çocuğunuzdan uzak tutmayın, içerdiği susam yağı ve çöven bağışıklığı güçlendirir, mikropları öldürür. Çövenin virüs öldürücü etkisi vardır, susam yağı ise E vitamini deposudur.

Şekerli Maraş sucuğu
Çocuğunuzu bu tatlı yiyeceğe alıştırabilirseniz yaşadınız. Çünkü dışı üzüm pekmezinden, içi cevizden yapılan bu faydalı şekerleme tam bir demir ve Omega 3 deposu.

Dut kurusu
Çocukların çoğu ağaçtan dut koparıp yemeye bayılır, vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin bu meyveyi kuru olarak verdiğinizde, onu ağaçtan topladığı anları anımsayıp reddetmeyecektir.

Yabani çilek kurusu
Çileği sevmeyen çocuk yok gibidir, tam bir antioksidan ve C vitamini bombası olan bu meyvenin kurusu da yaşı kadar faydalıdır. Aktarlarda bulabilirsiniz.


İlgili haberlerimizi okumak için tıklayın:


Çocuk beslenmesinde altın kurallar Çocukların büyüme ve gelişme döneminde, almaları gereken günlük kalori miktarı ve alacakları besinlerin dengesi büyük önem taşıyor.

Okul döneminde beslenme Çocuğunuz yemiyor diye üzülmeyin. Ona doğru yemek alışkanlıklarını kazandırmak için burada yazanları uygulamaya geçirin.

Lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklar Ev keyfi deyince akla ilk gelen cips ve patlamış mısır yerine sizlere daha sağlıklı atıştırmalık önerilerimiz var!

Bu abur cuburlar sağlıklı! Her ne kadar sağlıklı beslenme üzerinde olumsuz etki yaptığı bilinse de bazı abur cuburlar kalbi önemli ölçüde koruyor.

Anne, Yemekte Ne Var? Annelere mutfakta yardımcı olacak farklı tarzlarda yazılmış, farklı tarifler veren çocuk yemekleri kitaplarını sizin için seçtik.

Sağlıklı bir çocuk için olmazsa olmazlar Uzman Dr. Murat Yıldırım sağlıklı çocuk büyütmek için dikkat etmemiz gerekenleri anlatıyor.


PUDRA'YI TAKİP EDİN
Popüler Galeriler
cagatay ulusoy instagram pos unlu paylasim 13nisan 20nisan 2015
giyinme odasi closet room best en guzel iyi dekorasyon giyim kiyafet alisveris 13
coachella 2015 muzik sanat festival stil kadin moda
bikini mayo 2015 trend yaz sezon deniz kum gunes3 moda kadin
denim 2015 stil moda kadin kot dar 28
dilek hanif koton 2015 ilkbahar yaz koton moda yeni koleksiyon
hm conscious exclusive koleksiyon collection ilkbahar yaz 2015
atalier pronovias gelinlik sonbahar kis model dugun evlilik gelin3
EN YENİLER