pudra.com 16.09.2009

Bu abur cuburlar sağlıklı!

Her ne kadar sağlıklı beslenme üzerinde olumsuz etki yaptığı bilinse de bazı abur cuburlar kalbi önemli ölçüde koruyor.

Ramazanda, sahurda ve iftar sonrası atıştırmalıklar kalp atışları ve tansiyon düzenlemesine yardımcı olan, abur cubur yerine geçiyor. Bu abur cuburlar vücuda sağlık vermenin yanı sıra kilo kontrolü üzerinde de etkili. Vücuttaki tüm organları ayakta tutan kalbi, özellikle Ramazan ayında alınacak bazı önlemler ile korumak mümkün.


Her ne kadar sağlıklı beslenme üzerinde olumsuz etki yaptığı bilinse de bazı abur cuburlar kalbi önemli ölçüde koruyor. Sahurda ya da iftar sonraki atıştırmalıkların kalp için faydalı olabilmesi için kan şekerini hızla yükseltmeyen, şeker hastalarının rahatlıkla tüketebilecekleri lif oranı yüksek, karbonhidrat oranı düşük olan gıdalar olması çok önemli. Abur cubur niteliğinde tüketilecekleri için de açlık hissini bastırmak amacıyla veya yemek aralarında yenmeleri daha faydalı. Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Özlem Esen, Ramazanda kalp sağlığı için çok önemli olan atıştırmalıklar hakkında bilgiler veriyor…Kolesterol kana karışıp kalp krizine neden olabilir

Çünkü iftar sonrası atıştırmalık olarak çay ve kahvenin yanında bol yağlı hamur işi gıdalar tüketmek, kilo alımına neden olmaktadır. Ağır ve yağlı bir yemek sonrası, ani kolesterol yükselmesi ile birlikte kolesterol kan şekeri gibi hızla kana karıştığından ani kalp krizlerini tetiklemektedir. Yine ağır ve yağlı yemekler yendiğinde mide sindirim için daha çok çalışmak zorunda kalacaktır bu nedenle kan akımı mide ve bağırsak bölgesine yoğunlaşacağından, bu da tansiyon değişiklikleri ve nabız artışına neden olacaktır. Bu nedenle ramazanda yemek düzeni metabolizmayı yormayacak şeklide ayarlanmalıdır.

İftar sonrası bu atıştırmalıklar kalbi koruyor

Humus kolesterolü düşürür

Humuslu sebzeler ve taze sebzeler düşük miktarda kalori ve çok miktarda antioksidan içerir, yağ oranları azdır ancak lif bakımından zengin oldukları için doyum sağlarlar. Kolesterolü düşürür, humus, iyi bir protein alternatifidir.

Günde bir küçük bitter çikolata
Meyvelerinizi biraz siyah çikolataya batırın. Meyveler iyi bir antioksidan ve kanser savaşçısıdır, kalp krizine karşı güçlü bir koruyucudur. Siyah çikolatada yüksek derecede antioksidan ve kalp krizi savaşçısı flavinol içerir. Siyah çikolata, Reservatrol ve flavanoid içeriği ile kalp hastalıkları açısından faydalıdır. Çikolata tüketirken % 70 ve üzeri kakao içeriği olan bitter çikolatalar seçilmelidir.

İftar sonrası kuruyemiş atıştırın
Kalp için yararlı olan kuruyemişler; fındık, ceviz, badem, kuru üzüm ve ay çekirdeğidir. Özellikle ay çekirdeği posalı bir yiyecektir ve kolesterolü düşürme açısından çok önemlidir. Doktor tavsiyelerine uyarak bu gıdaların günlük kaloriye ne oranda eklenebileceği tayin edilmeli. Özellikle badem ve ceviz faydalı diye çok miktarda tüketilmemeli. İçerdikleri kalori çok fazla olduğundan tüketimine dikkat etmelidir.

Yoğurtlu atıştırmalıklar iyi bir antioksidandır
Ceviz serpilmiş yağsız meyveli yoğurt, günlük doymuş yağ ve iyi bir şekilde antioksidan almak için iyi bir seçenektir. Yoğurt keten tohumu serpilerek tüketildiğinde kolesterolü düşürme üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Üzüm ve nar suyu kalbe iyi gelir
Üzüm veya nar suyu iyi bir antioksidan kaynağıdır. Açlığı bastırmaya yardımcı olur. Üzüm ve nar suyu içindeki kırmızı rengi veren likopen sayesinde kalp için oldukça yararlıdır. Ramazanda da tüketimi önerilmektedir.

Renkli besinler tüketin
Doğadaki tüm renkli meyve ve sebzelerde bulunan alfa karoten, beta karoten ve likopen önemli bir antioksidan kaynağı. Özellikle domates ve üzüm gibi besinlerde bol miktarda bulunuyor. Ramazanda da bol miktarda tüketimi kalp sağlığı açısından çok önemli.

İftar sofralarından balığı eksik etmeyin
Faydalı kolesterolü yükselterek kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olan Omega 3 yağ asitleri de en çok balıkta bulunuyor. Balık da iftar sofralarında bulunması gereken çok önemli bir besin. Özellikle somon gibi balıkların tüketimi kan yağlarının düşürülmesinde de etkili.

C ve E vitamini tüketimine önem verin
C ve E vitaminleri ise antioksidan olup hücreleri korurlar. Magnezyum potasyum gibi minerallerin de dengeli bir şekilde alınması tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. E vitamini damar sertliği ve damar tıkanmalarını engelleyen çok önemli bir özelliğe sahiptir. Başta tahıllar olmak üzere ıspanak, kabak, lahana, marul gibi yeşil sebzelerde, zeytinyağı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, domates ve patateste bol miktarda bulunur. Özelikle bir avuç fındık günlük E Vitamini ihtiyacını büyük oranda karşılamaktadır. C vitamininin de kalbi koruyucu etkisi vardır. Tansiyonu düşürür. Kandaki şeker miktarını azaltır. Başta turunçgiller olmak üzere, yeşil yapraklı taze sebzelerde, maydanozda, kabakta, soğanda ve domateste bol miktarda bulunur.

Yabanmersini mucizesi
Yabanmersini en çok lif ve C vitamini içeriği yüksek bir besindir. Bu nedenle az yağlı yoğurt ile kahvaltı ya da tatlı niyetine yenmesi kalp sağlığı açısından da önemlidir. Özellikle kalp damarlarının pıhtılaşması ve damar sertliği oluşumunun engellenmesi ve vücuda sağladığı antioksidan etki, atıştırmalık da olarak tüketiminin önemini artırmaktadır.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER