12.01.2021

Dil öğrenimini destekleyen oyunlar ve aktiviteler

Çocuklarımıza dil eğitimi için yeni kelimeler kullanarak pratik yapabilecekleri, kendilerini özgürce ifade edebilecekleri eğlenceli oyun ve aktiviteler...

İZLE: ÇOCUKLARDA DİL EĞİTİMİNE BAŞLAMA YAŞI👇 
Bütün çocuklar oyun oynamayı çok sever ve bu oyun zamanları öğrenmenin en eğlenceli ve kalıcı gerçekleştiği çok kıymetli zamanlardır. Oyunlar, çocuklarımıza yabancı dilde yeni kelimeler kullanarak pratik yapabilecekleri ve kendilerini özgürce ifade edebilecekleri eğlence dolu, rahat bir ortam sunar.

Dil öğrenimini destekleyen oyunlar ve aktiviteler

Çocuklar için eğlence faaliyetlerine katılmak, dil ve iletişim becerilerini geliştiren, özgüven kazandıran, arkadaşlıkları kuvvetlendiren etkili bir yöntemdir. İşte bu nedenle biz de sizler için BÜMED MEÇ Okulları Yabancı Diller Koordinatörü Berna Özerdem'den uzaktan eğitim döneminde çocukların yabancı dil öğrenimini desteklemek ve motive etmek için ailelere oyun ve aktivite önerilerine yer verdik.

Kelime oyunları (Word games): Kelime oyunlarıyla çocuklarınızın kelime dağarcığını genişletip, onların seslere ve harflere odaklanmasına, okuma, yazma ve heceleme için ihtiyaç duydukları becerileri geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz. İşte bu konuda destek olabilecek bazı kelime oyunları:

Hayvanı tahmin et (Guess the animal): Çocuklara bir kelime verin ve o kelimeyle kafiyeli olan bir hayvanı tahmin etmelerini sağlayın. "Mat-bat, dig-pig, box-fox…” gibi.

I spy: Kelime öğretiminde çok sık oynatılan oldukça basit ve eğlenceli bir oyundur. Yakınınızda bulunan bir nesnenin ilk harfini söyleyin ve o nesnenin ne olabileceğini tahmin etmelerini sorun.

Bir kelime üret (Make a word): Plastik harfleriniz, mıknatıs harfleriniz veya harf bloklarınız varsa, bu oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz. Büyük yaştaki çocuklarla zihinsel olarak veya kâğıt ve kalemle de oynanabilir. Çocuğunuza birkaç harf verin ve bu harflerden kelimeler çıkarmalarını isteyin.

Kelimeleri çözün (Unscramble the words): Çocuklar için gerçekten düşünmelerini sağlayacak basit bir kelime oyunu. Bir kağıda kelime listesi yazın, ancak yazarken harf sırasını karıştırın.
Çocuğunuzun harflere bakmasını ve kelimenin ne olduğunu tahmin edip bulmasını isteyin. Oldukça rekabetçi bir kelime oyunu olmakla birlikte çocuğunuzun zihnini fazlasıyla meşgul edecektir.

Kategorilere ayırma (Scattergories): Bu çocukların çok sevdiği bir oyundur. Düz bir kağıdın üstüne bir tablo çizin ve tablonun bir tarafına bazı kategoriler (örneğin "bitki -plant", "isim-name", "hayvan-animal", "yiyecek-food") yazın ve üst kısmına alfabe harfleri yazın. Alfabenin tamamının olması gerekmez. Amaç, her harf ve kategori için bir kelime düşünmeye çalışmaktır.

Hikayeler (Stories): Çocuklar parlak renkler ve ilgilerini çeken resimler içeren kitapları severler. Resimlere birlikte bakarak kelimeleri söyleyin. Bir süre sonra, "Bu nedir?" diye sorarak onları kelimeleri söylemeye teşvik edin. Hikayeleri dinlemek de okumak kadar etkilidir. Bu sayede İngilizce sesleri ve ritimleri pekiştirmiş olurlar.

Kitap okumak daha büyük çocuklarla sohbet etmenin harika bir yolu olabilir. En sevdikleri karakterleri tarif etmelerini, hikayeden niçin zevk aldıklarına dair nedenler vermelerini ve hikayeyi özetlemelerini isteyebilirsiniz. Çocukların okudukları kitapları kaydettikleri bir okuma günlüğü tutmak yazma becerilerini geliştirirken, aynı zamanda onlara İngilizce olarak kaç kitap okuduklarına dair bir başarı hissi verir.
 
Çocukluk döneminde müzikle dil eğitimi

Şarkılar (Songs): Şarkılar, çocuklarınızın İngilizcelerini geliştirmeleri için en iyi yollardan biridir. Rahatlatıcı ve eğlenceli olmaları sebebiyle çocukların İngilizcesine daha rahat destek olabilirsiniz. Şarkılar, İngilizceyi anlama ve akıcılığın artmasında da etken bir rol oynar. Kelime hazinesi bakımından zengin oldukları için Amerikan veya İngiliz aksanıyla söylenen kelimeleri duymanın harika bir yoludur. Akılda kalan şarkılar çocuğunuzun dildeki akıcılıklarını artıracak, kelimeleri ve cümleleri daha kolay ezberlemelerine yardımcı olacaktır.

Tekerlemeler (Tongue twisters): Tekerlemeler, çocuklarınıza kelimelerin doğru telaffuzlarını öğretmenin bir başka eğlenceli yoludur. Basit olanlarla başlayın ve zor olanlara doğru ilerleyin.

İlgili haberlerimiz:

Çocuklar birkaç dil öğrenebilir
Çocuklarda yabancı dil eğitimi oldukça önemli bir konu… Uzmanların bu konudaki görüşleri ve yapabilecekleriniz burada!

Çocuğuma yabancı dili nasıl sevdirebilirim?
Anne babalar, yabancı dil öğrenmeyi oyun oynamak kadar keyifli bir hale getirebilirler.

Çocuğum dil öğrenmeye kaç yaşında başlamalı?
Çocukların erkenden yabancı dil öğrenmeleri çok önemli. Onları yabancı dille nasıl tanıştırabiliriz?


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER