@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 08.01.2010

Nasıl iyi anne olunur?

Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, çocuğunuzla nasıl iletişim kurabileceğinizi ve kendine güvenen bir çocuğun nasıl yetiştirileceğini anlatıyor...

 
Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, hem Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, hem de Çocuk Nöroloji Uzmanı. Çocuklarla ‘Doğru’ İletişim konusunda yayınlanmış kitabıyla biz annelere yol gösteriyor.

Bu yazımızda, Anne çocuğuyla nasıl iletişim kurmalı? Anneler kendine güvenen bir çocuk yetiştirmek için neler yapmalı? İyi anne kime denir? sorularına Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin'in verdiği yanıtlar yeralıyor.

İşte Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin çocuklu hayatla ilgili önerilerinden bazıları…

  • Çocuk davranışları durağan değil, dinamiktir. Yani belli bir yaşta belli bir şekilde davranan çocuk, bir diğer yaşta bambaşka davranır.
  • Çocuğun içinde bulunduğu yaşa özgün gelişmeye uygun olarak davranış biçimi sürekli değişir.
  • Davranışlardaki değişim yaş dönemine bağlı olarak, kendine özgü belli zaman aralıkları içinde olur.
  • Çocuk, her gelişme aşamasının sonunda, bir sonraki aşamanın alt yapısını kazanmalıdır. Başka bir deyişle, bir sonraki döneme, bir sonraki dönemde doyuma ulaşmış olarak başlamalıdır.
  • Bir önceki aşamanın gereksinimleri doyurulmadan, bir sonraki aşamaya geçen çocukta, çeşitli davranış sorunları ortaya çıkar.
  • Harcı yetersiz tuğlanın, üstteki tüm tuğlaları olumsuz etkilemesi gibi, herhangi bir dönemdeki olumsuz deneyimler, çocuğun tüm yaşantısına olumsuz olarak yansır.

Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin'in çocukla nasıl iletişim kurulacağına dair önerileri, kendine güvenen çocuk nasıl yetiştirilir sorusuna cevabını izlemek için tıklayınız:

Anne çocuğuyla nasıl iletişim kurmalı?

   


Anneler kendine güvenen bir çocuk yetiştirmek için neler yapmalı?

   


İyi anne kime denir?

   
Kitap Önerisi
Sabiha Paktuna Keskin'in Boyut Kitapları’ndan çıkan “Çocuklarla ‘Doğru’ İletişim” adlı kitabı ise bir harika. Kitapta hem çocuğun doğumundan ergenlik çağına kadarki gelişim dönemlerinin özeliklerini tanıma fırsatı buluyorsunuz, hem de bizzat yaşanmış örneklerle kendinizi ve çocuğunuzla olan iletişiminizi sorgulama fırsatı.

Çocuklarla Doğru İletişim kitabı mutlu bir yuvaya, mutlu bir çocuğa sahip olmak isteyen anne ve babalar için çok önemli bir başvuru kaynağı...Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin
Özel Eğitim ve Danışmanlık Merkezi
(212) 613 32 79-80Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin ile ilgili diğer yazılarımızı okunuz mu?


Dikkat eksikliğine dikkat! Çocuklarda dikkat eksikliği nedir, neden olur, nasıl ortaya çıkar? Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin anlatıyor. Okumak için tıklayınız...

Ergenlik sorunlarına çözümler... Çocuğunuzun ergenlik dönemine nasıl yardımcı olabilirsiniz, Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin anlatıyor... Okumak için tıklayın...

Anne babalara ergenlik rehberi... Çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi olan ergenlikte, kızınıza veya oğlunuzu nasıl yardımcı olabilirsiniz? Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin anlatıyor... Okumak için tıklayın...

Dr. Sabiha Paktuna Keskin’in kitaplarının tamamı pudra.com'da tıklayın...
PUDRA'YI TAKİP EDİN
Popüler Galeriler
2014 ilkbahar elbiseleri
stiletto jean sokak modasi blogger
dugun 2014 abiye ilkbahar yaz tasarim
kate moss topshop 2014 ilkbahar koleksiyonu
2014 mtv film odulleri kirmizi hali