13.07.2021

Hamileler için yaz aylarına özel egzersiz önerileri

Birçok anne adayı bebeğine zarar vereceği düşüncesi ile hamilelik döneminde spordan uzak duruyor hatta mümkün olduğunca az hareket ediyor.

İZLE: HAMİLELİKTE RAHATLATAN YOGA HAREKETLERİ👇 
Birçok anne adayı bebeğine zarar vereceği düşüncesi ile hamilelik döneminde spordan uzak duruyor hatta mümkün olduğunca az hareket ediyor. Bunun tersine gebelik döneminde doğru yapılan egzersizler oldukça önemli. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Çiğdem Güler konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Hamileler için yaz aylarına özel egzersiz önerileri
 
Gebelikte egzersiz, anne adayı ve bebek açısından oldukça önemli bir noktadır. Sportif faaliyete başlamadan önce doktor kontrolünden geçmek her yaştaki birey için önemlidir. Hamile olan bir anne adayı ise kendisini takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına spor yapıp yapamamak konusunda muhakkak danışmalıdır.

Hamilelik döneminde anne adayının spor yapmasının ona büyük faydaları olduğunu belirten ancak "erken doğum, düşük tehdidi gibi bazı özel durumlarda ekstra riskler oluşmaması için egzersizden uzak durulması gerekebilmektedir" uyarısında bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Çiğdem Güler'in hamilelikte egzersiz ile ilgili verdiği bilgilere gelin birlikte göz atalım. 

12. haftadan sonra egzersize başlanabilir
 
Hamile yogası

Erken doğum, düşük tehdidi gibi bazı özel durumlar söz konusu değilse tüm anne adaylarının egzersiz yapabileceğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Çiğdem Güler, "gebelikte egzersiz programına geçmeden önce gebeliğin ilk 3 ayının (12 hafta) bitmesi beklenmelidir" diyor ve bu egzersiz ile ilgili şu önemli notları bizimle paylaşıyor:
 
 • Egzersiz esnasında kısa molalar verilerek bünyenin dinlendirilmesi gerekir.
 • Egzersizin düzenli ve haftada ortalama 3 gün olacak şekilde planlanması önemlidir.
 • Egzersiz, gebelikte sadece kilo almayı engellemek için tercih edilmemelidir.

Kilo alımının düzene sokulması, bel ve sırt ağrılarının azaltılması, psikolojik iyilik halinin yaşanması, normal doğumu kolaylaştırması, şişlik ve ödemin az olması, gebelikte oluşması muhtemel vücut şekil bozukluklarının önüne geçilmesi, doğum sonrasında kısa sürede eski vücut görünümüne tekrar dönebilmek açısından egzersiz oldukça önemlidir. 

İlgili haberimiz: Hamileliğin hangi ayında hangi egzersiz yapılır?
Hamilelik döneminde vücut ağırlık merkezinin yer değiştirmesi neticesinde omurgada postür bozuklukları görülebilir. Bunu önlemek için egzersiz yapmak gerekir. Aylara göre hamilelik egzersizleri Pudra.com'da.
 
Hamileler için yaz aylarında en ideal egzersiz: Yüzme
 
Hamilelikte yüzme

Uzmanlar, yaz ayları için en doğru egzersiz seçeneğinin yüzme olduğunu belirtiyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Çiğdem Güler'in açıklamarına göre yüzerken şunlara dikkat etmek gerekiyor:
 
 • Deniz en doğru yüzme ortamıdır.
 • Temiz olduğundan emin olunan, umuma açık olmayan havuzlar da tercih edilebilir.
 • Dalış, atlama, su kayağı, plaj voleybolu, sörf, yamaç paraşütü gibi deniz sporları gebelikte uygun değildir.
 
İlgili haberimiz: Hamileyken denize ve havuza girmek güvenli mi?
Komplikasyonlu ve yüksek riskli gebelikler dışında hamilelikte yüzmek gebelikte yapılabilecek en ideal egzersiz. Peki nelere dikkat etmeli?

Egzersiz ne zaman yapılmalı?

Yaz aylarında güneşin artıları kadar olumsuz etkileri de olabilir. Bu uygunsuz etkileri en aza indirmek açısından,
 • Güneş ışınlarının en yoğun olduğu zamanlarda (öğlen saatlerinde) güneşe çıkmamak
 • Yüzme-güneşlenme açısından 07:00-11:00, 16:00-19:00 saat dilimleri arasını seçmek,
 • Çok faktörlü gebeliğe özgü güneş kremlerini kullanmak,
 • Bol bol sıvı tüketmek oldukça önemlidir.
 
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Çiğdem Güler, yüzme dışında yapılabilecek en ulaşılabilir, basit egzersiz yönteminin yürüyüş olduğunu belirtiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

"Çok tempolu olmayan yürüyüşler son derece sağlıklı, anne adayını zinde tutan egzersizlerdendir.
 • İdeal süre haftalık toplam 100 dakika dolayında olmalıdır.
 • Haftada yirmişer dakikadan beş günlük ya da 30-35 dakikalık 3 günlük planlamalar yapılabilir.
 • Yine yoga, pilates, ağırlık olmayan fitness programları iyi birer seçenek olarak sayılabilir."
 
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Çiğdem Güler, gebelikte egzersiz ile ilgili son olarak şu uyarılar yapmayı ihmal etmiyor:

"Her türlü egzersiz esnasında, öncesinde ve sonrasında bol miktarda su tüketilmelidir. Çarpıntı, tansiyon düşüklüğü gibi göz kararması, baş dönmesi şikayetlerinde, kasık ağrısı, nefes darlığı gibi durumlarda egzersize ara verilmeli ve takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına bilgi verilmelidir."

İlgili haberlerimiz:

Hamile yogası nedir?
Temel Hatha Yoga ve Yin Yoga, Hamile Yogası Eğitmeni Merve Şahin Pudra.com okuyucuları için hamile yogasının faydalarını anlattı.

​Hamilelikte spor ve egzersiz
Rahat ve sağlıklı bir doğum ve annelik süreci için sporu yaşamınızın bir parçası haline getirin.

​Hamilelikte pilates
Hamilelikte pilates kişiyi doğuma hazırlar, güçlendirir, doğum sonrasında da tekrar eski formuna hızla dönebilmesini sağlar. Jale Dural anlatıyor.

​Hamilelik yogası doğumu kolaylaştırır mı?
Hamilelik yogasının yararları neler? Hamileliğin hangi döneminde yoga yapılmalı? Her hamile, yoga yapabilir mi? Yoga eğitmeni Zuhal Bozkurt, soruları Pudra.com için yanıtlıyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER