@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 03.07.2017

Regl döneminde seks yapılır mı?

Regl döneminde seks yapmanın zararı var mı? Yoksa sağlığınıza faydalı mı? Seks sırasında kan akışını azaltmak mümkün mü? Cevapları Pudra.com'da.

Kramplar, ağrı, şişkinlik, sinir bozukluğu... Regl döneminizde ideal bir gece geçirmenin yolu birkaç ağrı kesici alıp, yatakta uzanarak romantik komedi izlemek gibi görünüyor. Seks ise ayın bu döneminde aklınıza gelen belki de son şey. Ama seksi tamamen bir kenara atmanız gerekmiyor. Hem kadınlar hem de erkekler için regl döneminde seks yapmak pek iyi bir seçenek gibi görünmese de bunu değiştirmek mümkün. Regl döneminde sevişmenin sağlığınız için oldukça faydalı olduğunu bilmelisiniz. İşte adet dönemi seksi hakkında bilinmesi gerekenler...Regl döneminde seks yapılır mı?
Orgazm şiddetini artırır ve krampları azaltır

Adet dönemi kanamalarının olduğu süreçte, kadınların östrojen ve testosteron seviyelerindeki değişim sayesinde uyarılmaları kolaylaşır. Ayrıca kan ekstra kayganlık sağlayarak daha çok hissetmenizi, zevk almanızı ve orgazm olma şansınızı artırır. Orgazm olmanın krampları azalttığı herhangi bir bilimsel çalışmayla kanıtlanmış olmasa da, birçok kadının bunu deneyimlediğini de biliyoruz. Elbette seks yapmak kramplardan kurtulmanın garanti yolu değil ama ağrı kesicilere keyifli bir ek olabilir.


Hala hamile kalma olasılığınız var

Regl döneminde olmanız hamile kalamayacağınız anlamına gelmez. Birçok kadın adet döneminde hamilelik ya da korunma yöntemleri hakkında endişelenmemesi gerektiğini düşünüyor. Bu teorik olarak doğru ama her zaman işe yaramayabilir. Çünkü spermler kadın vücudunda 5 gün yaşayabilir ve eğer regl döneminizin son gününde seks yaparsanız, 4-5 gün içinde erken yumurtlama dönemine girerek hamile kalabilirsiniz. Ayrıca düzensiz bir regl periyodunuz varsa, yumurtlama döneminizde kanama yaşayabilirsiniz ve hamile kalma olasılığınız artar.

regl döneminde seks
Dağınıklıktan korkmayın

İnsanların regl dönemi seksinden sakınma sebebi çoğunlukla ortaya çıkacak dağınıklıktan korkmaları. Kan akışını azaltmak için gerekli önlemleri alsanız bile hala yatağı mahvetme ihtimaliniz yüksek. Bu yüzden seksten önce yatağa bir havlu ya da eski bir çarşaf serebilirsiniz. Böylece çarşafları mahvetmekten korkmak yerine partnerinizin isteklerine ve kendi zevkinize odaklanabilirsiniz.


Cinsel yolla bulaşan hastalık riski artmaz

Bazı kaynaklar menstruasyon döneminde cinsel yolla bulaşan hastalıkları kapma riskinin arttığını söyler. Sebebi ise kadının serviksinde kanı dışarı atabilmek için bir açılma olması. Ancak teorik olarak herhangi bir şeyin belsoğukluğu ve klamidya gibi artan enfeksiyonların rahim içine ulaşmasını kolaylaştırması mümkün değil. Henüz bir bilimsel araştırma bu görüşü kanıtlamadı. Ama zaten regl döneminde hastalık kapma riskinin artmaması hiç risk olmadığı anlamına gelmiyor. Bu yüzden herhangi bir zamanda kullandığınız korunma yöntemlerini bu dönemde de kullanmanızda fayda var.

regl dönemi seks
Kan akışını azaltmak mümkün

Eğer seks sırasında kanama olmasında rahatsız oluyorsanız, kan akışını azaltmanın bazı yolları var. İlk seçenek, seksten önce kanın birazı emmesi için tampon koymak. Ama regl döneminizin ne kadar ağır geçtiğine bağlı olarak, seks öncesi tamponu çıkardığınızda vajinal kurumaya ve ağrılı sekse neden olabilir. Bu yüzden bir kayganlaştırıcı kullanabilirsiniz. Seksten önce tamponu çıkarmanız gerektiğini hatırlatmakta da fayda var. Ayrıca kadın kondomu, menstrüel kap ya da diyafram kullanmak da işe yarayabilir.

Konuyla ilgili diğer yazılarımız
Hangi pozisyon orgazma ulaşmanızı sağlar?
Kadınların vücut anatomisi en az duygusal durum kadar orgazm üzerinde etkili. Kadın anatomisine göre orgazmı kolaylaştıran pozisyonu biliyor musunuz?

Vajina hakkında ilginç bilgiler
Bedenimizi tanımamak, korkulara ve seks hayatımızın kötüye gitmesine neden olabiliyor. Vajina hakkında şaşırtıcı bilgileri Pudra.com yazdı.

Vajinanızı mutlu edin!
Cinsel hayatınızdan zevk alamama sebebiniz vajinanızla yeterince ilgilenmemeniz olabilir. Vajinanızı mutlu etmek için yapabilecekleriniz Pudra.com'da.

Mastürbasyon yapmanın faydaları
Modern çağda kadınlar bir partnere ihtiyaç duymadan da kendini rahatlatıyor. Üstelik kadınların düzenli mastürbasyon yapmasının pekçok faydası var.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER