Ex Nihilo Paris'in kurucusundan parfüm tüyoları

Hailey Baldwin Bieber'dan müzisyen Drake'e kadar pek çok ünlünün kullandığı Fransız niş parfüm markası Ex Nihilo Paris'in kurucusundan parfüm tüyoları...

​Bugün bu röportaj ile sizi Paris'in güzel kokulu zarif kollarına bırakacağım. Fransız sanatçılardan, tasarımcılardan, fotoğrafçılardan ilham alan ve kuralların yıkılmak için koyulduğu anlayışına sahip, Paris merkezli koku evi Ex Nihilo Paris'in kurucuları arasında bulunan Benoît Verdier, Pudra.com için parfüme dair aklıma gelen her soruyu cevapladı. 

Benoît Verdier, Olivier Royère ve Sylvie Loday tarafından kurulan Paris merkezli bir koku evi olan Ex Nihilo Paris'ten Benoît Verdier ile bu ayki parfüm dosyamızın ilkine adım atıyoruz. 

Ex Nihilo'nun ünü sadece Avrupa'da değil, okyanusun öte yanına da taşmış durumda. Papatyamız Hailey Baldwin Bieber'in imza kokularından biri Ex Nihilo'nun Fleur Narcotique kokusu. Müzisyen ve aktör Drake ise Amber Sky'ı kullanıyor. Şimdi sözü uzatmıyor, hemen sorularıma geçiyorum...

Selen Serdaroğlu: Sevgili Benoît, öncelikle bu röportaj için çok teşekkür ederim. Ex Nihilo Paris, yenilikçi ve cesur bir şekilde kendi konseptlerini yaratmak için bir zamanlar kuralları ve gelenekleri ihlal edenlerin mirasçısı bir parfüm evi ama sana Ex Nihilo Paris'ten önce şunu sormak isterim. Seni kokuların bu tılsımlı dünyasına taşıyan ne oldu? Kokulara dair ilk anıların neler?
 
Benoît Verdier: Ben gerçek bir Güneyliyim! Ne zaman anne babamın, Fransa'nın güneyindeki bahçesini veya dolaştığım kayalık tepeleri anımsatan bir koku veya malzemeyi koklasam oraya taşınıyorum: Çam ağaçları, incir, lavanta ve aromatik ağaçlar Akdeniz manzaralarının kırmızı sıcak toprağı... Bunlar benim ilk koku hatıralarım.

SS: Ekip ile tanışıklığınız ne zamana dayanıyor?
VB: Ex Nihilo Paris'te ortaklarım arasında olan Olivier ile de 18 yıl önce Paris'teki okulun banklarında tanıştık. Ardından ortak arkadaşlar aracılığıyla Sylvie hayatımıza girdi. Kendi alanlarımızdaki işlerimizi bırakıp koku sektöründe kendi başımıza daha heyecan verici bir şeyler yapmanın zamanının geldiğine karar verdik. İlk günden beri gerçekten bir girişimci macerasıydı!
 
Ex Nihilo Paris kurucuları
Fotoğraf, soldan sağa: Benoît Verdier, Sylvie Loday ve Olivier Royère
 

Uzun zamandır hayallerimizin markasını yaratmak, ona yeni bir enerji ve bakış açısı getirmek için elimizden geleni yapmak istiyorduk. Bu fikri müthiş bir Fransız dokunuşuyla geri getirmek istedik. Rue Saint-Honoré Et voilà'daki bu muhteşem mekanı bulma fırsatımız oldu!

SS: Ex Nihilo adı nereden geliyor?
BV: Ex Nihilo, Latince'de sıfırdan/yoktan yaratılmış anlamına geldiğinden, bir gün herkesi şaşırttık. Belirli bir planımız yoktu ve hayallerimizde Paris'in en kalabalık semtinde bir flagship mağazaya sahip olmak, dünyanın en iyi ve en seçkin mağazalarında markalarında dağıtılmak istedik ve şimdi Türkiye'deyiz!
 
Ex Nihilo Paris, La Déesse ile Türkiye'de...


SS: Markayı yaratırken öncelikli hedefleriniz neydi? Kendinizi hangi hedeflerinize ulaşmış sayıyorsunuz? Bundan sonra sizi neler bekliyor? 
BV: Son derece genç bir şirketiz, insanların sandığının aksine sadece yedi yaşındayız. Hızlı başarı aynı zamanda sizi öldürebilir, bu yüzden çok hızlı büyümemek, en yüksek mükemmellik seviyemizi korumak, takıntımızdır. Geriye dönüp bakarsam en büyük başarımız yoktan harika bir marka yaratmak, Paris'in en havalı, en lüks caddesinde bir flagship mağaza açmak ve Fleur Narcotique gibi ikonik hale gelen harika kokular yaratmaktı. Gelecekte dünyada daha fazla flagship mağazamızı görmek, potansiyel olarak daha dijital ve elbette daha da sürdürülebilir bir ultra lüks deneyim sunmak istiyoruz!
 
SS: Kokuların insan iletişiminde yerini nasıl tanımlarsın? 
BV: Basit: Gözlerinizi kapatın, en sevdiğiniz kokuyu cildinizde bir nabız noktasına veya özellikle sevdiğiniz bir giysiye sıkın ve sihrin gerçekleşmesine izin verin… size anımsattıklarına. Son olarak, kokular en yüksek iletişim şeklidir, hayvanlardan insana kadar merkezidir. Aynı zamanda nerede yaşadığınıza bağlı olarak çok kültüreldir, sizin hakkınızda çok şey söyleyebilir, özellikle ilgilenmek için bir neden daha.
 
SS: Sizin kokularınızı kullanan kişileri nasıl tanımlarsınız? Sizce sizi neden tercih ediyorlar? Belli bir şekilde sınıflayabileceğiniz bir müşteri kitleniz var mı? 
BV: Dürüst olmak gerekirse, pazarlama çalışmaları yapmıyoruz, ancak güçlü bir hayran kitlemiz var ve bunu tarif etmem gerekirse, uluslararası bir estetik topluluğunun parçası olduklarını söyleyebilirim. Yoğun bir şekilde seyahat ediyorlar, genellikle sanatsal veya yaratıcı topluluğun bir parçası ve bence Fransız Avangardı'ndan ilham aldığımız ve yaptığımız her şeyde onu tercüme etmeye çalıştığımız için bizi seviyorlar. Sanırım niş ve özel olan her şey için onlarla aynı tutkuyu paylaşıyoruz, aynı zamanda sanat, tasarım ve havalı her şey için!
 
SS: Hayata geçirdiğiniz kokulardan birini kullanarak sizi çok mutlu eden dünyaca ünlü starlar kimler? Kimlerin imza kokusu olmayı başardınız 
Benoît Verdier: Ünlü olsun ya da olmasın, sokaklarda Ex Nihilo mavi çantalarını görmekten çok mutluyum. Onların fotoğrafını çekiyorum ya da sokakta sohbet ediyorum. Bununla birlikte, influencer Hailey Baldwin Bieber gibi ünlülerin Fleur Narcotique veya Drake gibi harika sanatçıların Amber Sky gibi kreasyonlarımızı kullandığını görmekten de çok mutlu olduğumu söylemeliyim! Çok basit ve organik, kullanıyorlar çünkü seviyorlar ve biz de bundan heyecan duyuyoruz!
 
SS: Koku ailenizdeki kokuların her birini ünlü bir starla eşleştirecek olsaydınız hangilerini kimlerle eşleştirirdiniz? Belki sizinle yeni tanışacak kişiler için de ilham olur bu isimler...
BV: Zor ama ideal bir dünyada...

David Lynch için Venenum Kiss...
David Lynch için Venenum Kiss

Harry Styles için French Affair
 
Harry Styles için French Affair

Hailey Baldwin için tabii ki zaten kullanmakta olduğu ​Fleur Narcotique...
Hailey Baldwin için tabii ki zaten kullanmakta olduğu ​Fleur Narcotique...


Pharell Williams için Atlas Fever... 
Pharell Williams için Atlas Fever


Billy Ellish için Lust in Paradise diyebilirim...
Billy Ellish için Lust in Paradise

 
SS: Kokularınızı hazırlarken nelerden ilham alıyorsunuz? Kurgusal ya da gerçek, bir kokuyu yaratırken birinden ilham aldığınız oldu mu? 
BV: Gerçekte değil, ancak isimler ve evrenler yaratıcı süreçlerimizin anahtarıdır. Bazı kreasyonlar için David Lynch sinematik evreninden ve Atlas Fever için Clash'in "Rock the Casbah" şarkısından ilham aldık. İsimleri yarattığımda onları film isimleri gibi görüyorum, aslında çoğu James Bond filmleri olabilir.

Daha genel olarak Paris ortamımızdan çok ilham almaya devam ediyoruz ve elimizden geldiğince birçok farklı evrenden; çağdaş sanat, moda, tasarım, müzik kokteyllerinden ilham almaya çalışıyoruz.

Şaşırtıcı bir şekilde parfümcü olmamak, kutunun dışında düşünmemize ve 360 derecelik bir yolculuk olarak koku deneyimi hakkında taze, yıkıcı fikirler getirmemize yardımcı oldu. Gözlerimizi açık tutmaya çalışıyoruz, online veya sosyal medyada bulabileceklerimizden çok fazla ilham almamaya çalışıyoruz çünkü herkes Pinterest veya Instagram gibi aynı kaynağa gidiyor. Ben eski dergileri ve karanlık kitapları ve en önemlilerini kaynak almayı tercih ediyorum.

Birlikte çalıştığımız parfümörlerle yaptığımız sohbetler ilham kaynaklarımızdan bir diğeri. Seyahatlerimiz ve parfümcü arkadaşlarımızla yaptığımız sürekli tartışmalar da paha biçilmez bir ilham kaynağı.

Başlangıç noktasında her zaman aklımızda genellikle bir isim vardır, bu bizim ilham kaynağımızın bir parçasıdır. Bu, bir kitaptan, bir şarkıdan veya basitçe bir sözcük çağrışımından gelebilir. Parfümcü vizyonuna ihanet etmeden, maksimum etkiye ve hayali çağrışıma sahip bir yaratıma bir söz söylemek zor bir iştir. Kokunun kendisi gibi, doğrudan konuya açık ve gerçekten sihrin bir parçası olmalı. Yardım edemedik, ancak en özel koleksiyonumuza Babylone Koleksiyonu adını verdik.
 
SS: Bir koku yaratıcısı olarak yolda yürürken çevreden gelen kokulara karşı tepkin nedir? Çok daha hassas bir burun olarak seni yoran kokular var mı? 
BV: Doğası gereği çok merak ederim, Paris'teki Metro kokusu gibi, iyi mi kötü mü, iğrenç mi yoksa bağımlılık mı olduğunu söyleyemezsiniz ama tipik bir Paris kokusudur! Betondaki yağmurun kokusu gibi, bunu çok severim. Snob biri değilim ama Duty Free bölgelerinin yanındaki havaalanlarındaki kokulara karşı mutlak bir tiksinti duyuyorum. Aşırı gurmelerle karıştırılan bu "uluslararası" fougère, en çok nefret ettiğim şey: tekdüzelik, kendi bireyselliğini ifade etme korkusu!
 
SS: Kişi kendine uygun kokuyu sizce nasıl bulabilir? Yeme içme alışkanlıkları, ten rengi... Her şey kokunun formunu etkileme gücüne sahip. Sence ne zaman, nasıl koku seçmeliyiz? 
BV: Adı, rengi veya ambalajı sizi yanıltmasın. Sadece hislerinize ve cildinizdeki hislere odaklanın. Parfüm gün içinde değişir, bu yüzden onu rahatça kullanabildiğinizden emin olun, çünkü koku aslında ikinci bir cilt gibi, sizin imzanız. Bu nedenle mükemmel bir beyaz gömlek veya gardırobunuzda en sevdiğiniz siyah elbise gibi hayal edin. Kokunuzu ruh halinize göre değiştirmekten çekinmeyin, en önemlisi budur.

Kim olduğunuzu yansıttığından emin olun, cildinizin tipine ve moda tarzınıza uygun olduğundan emin olun. Çok cüretkar ve zengin bir şeyden hoşlanıyorsanız, güzel bir amber veya deri notasına gidin, ancak denemekten ve kendi karışımınızı yapmaktan asla çekinmeyin. Koku, oynamak zorunda olduğunuz bir şeydir!
 
SS: Sence koku seçerken yapılan en sık hatalar neler? Neleri gözden kaçırıyor olabiliriz? 
BV: Nabız noktalarınıza odaklanın, sıktıktan sonra asla cildinizi ovmayın ve saçınıza sıkmanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü alkol saçınıza karşı oldukça agresiftir, bu durumda atkınıza püskürtmeyi tercih edebilirsiniz.
 
SS: Yıllar boyunca pek çok farklı koku denemiş biri, imza kokusunu eski seçimlerine bakarak nasıl bulabilir? 

BV: Bu bir döngü ve kişisel gelişim meselesi, 90'larda sevdiğim kokuları tekrar beğenerek kendimi şaşırtıyorum ama yeni keşiflere asla kapalı değilim. Bu yüzden ince bir denge. Zamanla zevklerinizin tam olarak ne olduğunu ve tam olarak ne seçeceğinizi bileceksiniz… Tecrübe konuşuyor!
 
SS: Yaşa göre koku anlayışı sence doğru bir bakış açısı mı? Yoksa insan istediği yaşta dilediğini kullanabilir mi? 
BV: Bu yaşlanma teorisine gerçekten inanmıyorum, ancak cildinizin "tipi" veya kuruluğundan ziyade PH’ın çok önemli olduğunu unutmayın. Cildiniz ne kadar asitli olursa, kokunuzu korumak o kadar zor olur. Tabii ki cildin yaşlanması gibi pek çok dış etkene bağlıdır, ama aynı zamanda sıcaklık, havadaki nem... Daha fazla konfor söz konusu ise vanilya, amber, misk veya oryantal notalı kokuları seçmenizi tavsiye ederim... Neroli veya Orange Blossom gibi “Hespéridées” notaları, narenciye notaları cildiniz için en kötüsü olur.
 
SS: Mevsimlerin koku algımıza etkisi büyük. Bahardan yaz aylarına geçerken kişiye bu zamanı en güzel hissettirecek kokularınız hangileri? 
BV: Bu süre boyunca, Lust In Paradise gibi Fresh floral buketlere ya da bu son karantina aylarını unutmak için, güzel bir Orange Blossom / Iris ikilisine dayanan Honoré Delights’ı yeniden ziyaret edin. Ayrıca beyaz biber ve Iris ile Citizen X'in baharatlı Freshness'ına tekrar cesaret edebilirsiniz, ciltte bir ışık patlaması gibi!
 
SS: Günümüzde pek çok büyük marka karbon ayak izlerini azaltma hedefi ile bazı çalışmalar içinde. Siz bunlar için bir şeyler yapabildiniz mi? Uzun vadedeki hedefleriniz neler? 
BV: Sürekli çaba sarf ediyoruz, 2013 başlangıcından bu yana Madagaskar'dan Vanilya, Haiti'den Vetiver gibi en yüksek ekonomik ve sosyal standartlara saygı göstererek, karbonumuzu azaltmaya çalışarak sıkı bir hammadde tedariki ile bu fikri getirmeye başladık. Kreasyonlarımızı korumak için geri dönüştürülmüş köpükten yapılmış yeni bir ambalaj bile piyasaya sürdük. Ama dürüst olmak gerekirse, piyasada gördüklerimiz çok köpürtülmüştür. Kendi seviyemizde, insanları daha sorumlu hale getirmek için en azından olabildiğince şeffaf ve dürüst olmaya çalışıyoruz. Nihayetinde amacımız zihniyetleri değiştirmek, aynı zamanda sürdürülebilirlik ve nihai lüks deneyimi sunmaktır!
 
SS: Kısa bir süre önce Türkiye piyasasına giriş yaptınız. Türkiye pazarında kendinize nasıl bir yer edinmeyi planlıyorsunuz, burada ulaşmak istediğiniz niş müşteri kitlesi nedir? 
BV: EX NIHILO'nun başlangıcından bu yana, uluslararası ve uzman bazı Türk müşterilerimiz var. Türk koku amatörleri çok bilgili ve ne istediklerini tam olarak biliyorlar, ama aynı zamanda şaşırmayı da seviyorlar. Başından beri büyük destekleri oldu. Tarz konusunda gerçekten doğal bir anlayışa sahipler ve şimdiye kadar yaşadıklarımdan şunu söyleyebilirim ki, seçtikleri kokuyla kıyafetlerini çeşitlendirebiliyorlar. Onlara, güçlü bir kişiliğe sahip ve hemen bağımlılık yapan bir yaratım önermemiz mantıklı geliyor, Parisli müşterilerden o kadar da farklı değiller. Bu yüzden onlara ulaşmak için yaratıcılıktan ve harika deneyimden ödün vermeden daha çok çalışacağız!
 
SS: Türkiye pazarı için seçtiğiniz ön plana çıkacak kokularınızı nasıl belirlediniz? 
BV: Bununla ilgili bir çalışmamız yok ama deneyimlerime göre Fleur Narcotique, Venenum Kiss by Quentin Bisch'in daha geniş bir kitle edinebileceğini hissediyorum, Jordi Fernandes'in Gold Immortals'ı ve tabii ki Babylone Koleksiyonu’nun Atlas Fever ve Amber Sky’ının biraz daha ön planda olacağını düşünüyorum.

---

Maison Francis Kurkdjian, Histories de Parfums, Acqua di Parma, Bond No:9, Initio ve Ormondo Jayne gibi dünyanın en ünlü niş parfüm markalarını Türkiye ile buluşturan niş parfüm butiği La Déesse ve Golin PR ekibinin destekleriyle Benoît Verdier ile gerçekleştirdiğim bu röportaj için tüm ekibe çok teşekkür ederim.
 
EN ÇOK OKUNANLAR
avon anew hydro advance nemlendirici krem kadin bakim guzellik
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2