Moda dünyasının büyük kaybı: Karl Lagerfeld

Chanel'in yaratıcı yönetmenliğini yapan efsanevi moda devi, Alman modacı Karl Lagerfeld, 19 Şubat 2019 salı sabahı Paris'te 85 yaşında hayatını kaybetti.

At kuyruğu yaptığı beyaz saçları, gözünden hiç çıkarmadığı siyah gözlükleri, yüksek yaka gömlekleri, parmaksız eldivenleri ve her zaman hayranlık uyandıran takıları ile sadece Chanel için değil, tüm dünya için bir moda ikonu olan efsanevi moda devi Karl Lagerfeld, 19 Şubat 2019 Salı günü 85 yaşında Paris'in hemen dışındaki Neuilly sur Seine Hastanesi'nde sabah saatlerinde dünyamıza veda etti. Paris Match dergisinin duyurduğu haber, Reuters Haber Ajansı tarafından paylaşıldı.

1933 yılında Hamburg'da dünyaya gelen ve hayatta olduğu müddetçe moda anlayışı ile tüm dünyayı etkisi alan ve Chanel gibi bir dünya markasına kattığı dokunuşlarla, pek çok nesli bir arada arkasından sürükleyen Lagerfeld'in kaybı, moda endüstrisi için bir deprem etkisi yarattı.

Şimdiye kadar gerçekleştirdiği hiçbir defileyi kaçırmayan Lagerfeld, 22 Ocak'ta Paris'te gerçekleştirilen Chanel defilesine, kendini yorgun hissettiği için katılamamıştı. İkonik moda devi Coco Chanel'in kurucusu olduğu Chanel'in bu defilesi Lagerfeld'in katılamadığı ilk ve son defile oldu. Lagerfeld, 30 yıldan bu yana Chanel'in başkanlığını yapıyordu. 

Moda dünyasının Einstein'ı
 • Lagerfeld, 1933 yılında Almanya'nın Hamburg şehrinde, varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.
 • Asıl adı Karl Otto Lagerfeldt olan tasarımcı, marka açısından daha doğru olacağı için isminden ikinci adını ve soyadındaki t'yi çıkardı. 
 • Tarihe, "Chanel'i kurtaran tasarımcı" olarak geçen Karl Lagerfeld, kariyerine Pierre Balmain'in asistanı, o zamanın deyimi ile terzi yamağı olarak başladı. Ona bu işi sağlayan 1954 yılında tasarladığı bir yün ceketti.
 • Adını 1960'arın ortasında Chloe markasıyla duyurmaya başladı. 
 • Chanel serüveni 1980'lerde başladı. Coco Chanel'in kaybından sonra, markayı yeni yüzyıla taşıyan isim oldu. 
 • Başarılı bir fotoğrafçı da olan Lagerfeld, tüm tasarımlarını her zaman elleriyle kendi çizdi.
 • 1980'lerin başında parfüm ve giyim üzerine KL adlı bir marka yarattı. Bu markayı 2004'te Tommy Hilfiger'a devretti. 
 • Kariyeri boyunca, kendi markaları KL, Karl Lagerfeld dışında Chanel ve Fendi için tasarım yaptı.
 • Brezilyalı ayakkabı firması Melissa için 4 sezon boyunca kapsül ayakkabı koleksiyonları tasarladı. 
 • Karl Lagerfeld, gerçek bir kola düşkünüydü. Asla vazgeçemediği bu içecek için 2011 yılında dünyanın en değerli şişelerini tasarladı. 
 • Dünyanın en değerli markalarından biri olan Chanel'in 1980'li yıllardan bu yana yaratıcı yönetmenliğini yapan Karl Lagerfeld'in kaybının ardından, Chanel'in yeni yaratıcı yönetmeni, Lagerfeld'in 30 yıldır çalışma arkadaşı olan Chanel'in Moda Kreasyon Stüdyosu Direktörü  Virginie Viard oldu.
 
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2