Pudra.com 05.11.2014

Beden aklıyla zayıflamak mümkün!

Dr. Fevzi Özgünül'ün yeni kitabı "Beden Aklıyla Zayıfla" bugüne kadar denediğimiz tüm diyetlerden farklı bir noktaya odaklanarak, bizlere beden aklının ne olduğunu ve düzgün işlemesi için yapmamız gerekenleri anlatıyor.

Diyet ve zayıflama konusu neredeyse hepimizin gündeminde ama kilo sorununu bir türlü çözemiyoruz. Çünkü çok fazla yanlış yönlendirme ve yanlış bilgi var. Kilo probleminden kurtulmaya çalıştıkça sanki daha çok kilo alıyoruz. Peki, asıl sorunun yediklerimiz değil, sindiremediklerimiz olduğunu hiç düşündünüz mü? Bedenin de bir aklı olabileceği ve onu tekrar çalıştırdığınızda kiloların kolaylıkla gideceği hiç aklınıza geldi mi?

Beden aklıyla zayıflamak mümkün!

Dr. Fevzi Özgünül’ün yaklaşık 12 yıllık tecrübesinin sonucu olan "Beden Aklıyla Zayıfla" adlı kitap, beden aklının ne olduğunu ve düzgün işlemesi için yapmamız gerekenleri anlatıyor. Uzun yıllar aile hekimliği yapan, daha sonra obezite konusuna yoğunlaşan ve kendi de kilo problemi yaşayan Dr. Özgünül, edindiği bilgileri ve tecrübeleri bu kitapta birleştirmiş. İştahı azaltmanın ve ekstra kilolardan kurtulmanın en iyi yolunun, doyana kadar besleyici gıdaları yemek ve vücudu güçlendirmek olduğunu söylüyor. Ona göre bize kilo aldıran fazladan yediklerimiz değil; atladığımız, yemediğimiz öğünler ve yediklerimiz içerisinde sindiremediğimiz bölümler. Dr. Fevzi Özgönül, “Şişmanlıkta asıl mesele sindirememek. Çünkü beden aklının merkezi, sindirim sistemi. Merkezde işler düzgün yürürse tüm bedende işler düzgün yürür ve yaşam sağlıklı olur” diyor.

beden akliyla zayifla fevzi ozgonul diyet kitap kilo verme
Özgönül'ün kitabı “Beden Aklıyla Zayıfla” klasik diyet tavsiyeleri vermiyor öncelikle sizi diyet stresine sokmamayı amaçlıyor. Doyuncaya kadar yiyebiliyorsunuz. Doyduktan sonra ara öğün stresi de yok, bir sonraki öğüne kadar 5-6 saat dinleniyorsunuz. Sindirim sisteminizin çalışmasına izin vermeyi öğreniyorsunuz ama bu arada acıkmıyorsunuz. Yemek yerken yediklerinizin sırasına dikkat etmeyi de öğreniyorsunuz. Mesela çorbayı yemekten önce değil, yemeğin sonunda içiyorsunuz. Sabah güne iyi bir kahvaltı ile başlıyorsunuz. Etli, proteinli, bakliyatlı, salatalı hazmı zor yemekleri, meyveleri öğlen yiyorsunuz. Güneş battıktan sonra salata gibi pişmemiş yiyecekler, meyve, kuruyemiş, et/etli yemek yemiyorsunuz. Akşam bir çorba ya da sebze yemeğini yine doyuncaya kadar yiyorsunuz. Sütlaç, kazandibi ya da dondurma gibi bir tatlı yemek istiyorsanız, akşam 22:00 sularında sindirim sisteminin mesaisi bittikten sonra yiyebiliyorsunuz.

Beden aklını harekete geçirmek için yapmanız gerekenler:
  • Kesinlikle kahvaltıyı atlamayın.
  • Kahvaltınızı mutlaka evde yapın. İşe gidene kadar yaptığınız hareketler onun sindi­rimine yardımcı olur. İş yerinde kahvaltı gecikebilir, atlanabilir veya kahvaltı sonrası hareket imkanı olmadığı için öğlen saatine acıkma­mış olabilirsiniz.
  • Normalin dışında bir vakitte açlık hissettiğinizde 10-12 saat önce ne yaptığınıza bakın (ya öğlen iyi yememişsinizdir ya da aralarda bir şeyler atıştırmışsınızdır.)
  • Çantanızda çerez taşıyın ama sadece öğünlerde yiyin, arada asla yemeyin.
  • Öğlen yemeğini atlamayın, en önemli öğün öğlen yemeği. Bu saatlerde yediğiniz et, sebze ve yağlar gece hormon üretimi ile birlikte bedeninizin yapılanmasında kullanılır.
  • Öğlen yemeğinde tam doymaya özen gösterin ama akşam acıkmayayım mantığı ile değil, vücudum ne istiyor ve ne kadar isti­yor mantığı ile yiyin.
  • Özellikle gece meyve ve salata yemeyin. Çiğ sebze ve çiğ meyve haz­mı en zor olan yiyeceklerdir. Gece uykunuzda sizi rahatsız eder ve kaliteli uyuyamadığınız için gece hormon üretip sizi küçültemez. Sa­bah yorgun ve tok kalkarsınız.
  • Bir gün tatlı yemekle bir şey olmaz. Yeter ki o tatlıyı yedim diye nor­mal yemeğinizi azaltmayın ve ertesi gün kaliteli beslenin.
  • Kilo verip vermediğinizi kontrol etmek için kesinlikle tartılmayın.
  • İyi yolda olduğunuzu anlamanın en kolay yolu, ne hissettiğinize odaklanmaktır.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER