23.03.2018

Kanser tedavisinde bağışıklığı güçlendirmenin 12 yolu

Kanser tedavisinde bağışıklığı güçlendirmek için Diyetisyen Berna Ertuğ'un önerileri ile yaşam kalitenizi artırmanız ve hastalıklardan korunmanız mümkün.

Kaliteli ve sağlıklı bir yaşamın yanı sıra kanser gibi önemli hastalıklardan korunmada beslenme düzeni etkili olabiliyor.

Kanser tedavisinde bağışıklığı güçledirmek için 12 öneri

Sebze ve meyveden zengin bir diyet, sigarasız yaşam, düzenli fiziksel aktivite ve sağlıklı vücut ağırlığının korunması ile kanser gelişiminde %40'lara varan bir azalma sağlanıyor.

Beslenme, kanser tedavisi gören hastalar için çok önemli. Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü uzmanlarından Diyetisyen Berna Ertuğ, kanser tedavi sürecinde hastaların bağışıklık sistemini güçlendirici beslenme önerilerinde bulundu.

Hastalıklardan korunmak için güçlü bir bağışıklık sistemi şart!

Bağışıklık sistemi, pek çok hücre ve organı içeren, oldukça komplike bir sistemdir. Bu sistem sayesinde bireyler, kanser ve pek çok ciddi hastalıktan korunmaktadır. Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip kişiler hastalıklara karşı dirençlidir. Ancak bağışıklığın zayıflaması durumunda, zararsız görünen mikrobik hastalıklar bile yaşamsal kayıplara yol açabilir.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için dikkate alınacak 12 öneri, yaşam kalitesini artırarak, vücudu önemli hastalıklardan korumaya yardımcı olacaktır.
 
Kanser ve beslenme


1. Güçlü bağışıklık sisteminin olmazsa olmazı sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı koşullarda hazırlanmış, doğal besinleri uygun miktarlarda tüketmek vücut için koruyucu bir kalkan etkisi oluşturur.

2. Çiğ sebze ve meyve sebzeler hastalık savıcı etkiye sahiptir. Sebze ve meyveler içerdikleri doğal vitaminler ve diğer antioksidanlar aracılığıyla, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

3. Besin hijyeni önemlidir. Sebze ve meyveler yıkandıktan sonra 15 dakika sirkeli suda bekletilip tüketilmelidir.

4. Gün içinde yeterli protein alımı, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin olmazsa olmazıdır. Hayvansal proteinlerle bitkisel proteinlerin dengeli bir biçimde tüketilmesi çok önemlidir.

5. Probiyotiklerin koruyucu etkisinden yararlanılmalıdır. Yoğurt ve kefir gibi gıdalar, mide-bağırsak sistemindeki bağışıklık sistemi elemanlarının sağlıklı işleyişinde rol almaktadır.

6. Su hayat kaynağıdır. İçeriğindeki tuz ve mineraller sayesinde, gün içinde yeterli miktarda su tüketimi, bağışıklık sistemine olumlu katkı sağlamaktadır.

7. Hazır içecekler yerine taze sıkılmış meyve ve sebze suları tercih edilmelidir.

8. Yeterli uyku sağlık için gereklidir. Yalnızca yeterince uzun süre uyumak değil, "kaliteli" uyku da bağışıklık sisteminin sağlıklı işleyişi açısından önemlidir.

9. Düzenli fiziksel aktiviteler vücut direnci için gereklidir.

10. Pozitif olmak ve bol bol gülmek, vücuda şifa sağlar.

11. Sigara içilen ortamlarda bulunulmamalıdır. Pasif olarak da olsa sigara dumanına maruz kalmamak genel vücut sağlığı açısından önemlidir.

12-İdeal kilo korunmalıdır. Aşırı kilolar hastalıklara zemin hazırlayabildiği gibi hızlı kilo kaybı da, bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır. Bilinçsiz, hızlı kilo kaybettiren diyetlerden kaçınılmalıdır.

İlgili haberler

Kanser hastaları beslenmede nelere dikkat etmeli?
Beslenme, kanser tedavisi gören hastalar için çok önemli. Diyetisyen Berna Ertuğ kanser tedavisinde bağışıklık sistemini güçlendirici önerilerde bulundu.

​Kanser hastaları neleri yememeli?
Kanser bir çok farklı sebepten kaynaklanıyor olabilir. Genetik faktörler kadar yanlış beslenme de kanseri tetikler. Kanser hastalarının dikkat etmesi gereken yiyecekler ve içecekleri Dr. Osman Müftüoğlu anlatıyor.

Doğru beslenin, kanserden korunun
Kanserden korunmak için beslenmemizde nelere dikkat etmeli, hangi yiyecekleri ağırlıklı olarak tüketmeliyiz?


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER