thelifeco.com.tr 27.07.2009

İyi şeker, kötü şeker...

Şekerin her hali sağlığımız için zararlı. Fakat, şekeri doğal yollardan almak için yapabileceklerimiz var...

Tatlandırıcılar hakkında iyi ve kötü haberler var. Kötü haber şu: Şekerin her formu sağlığı tehlikeye atıyor. Yani eğer tatlıysa sorun var demektir. İyi haber ise, enerji veren besinler sağlayan ve şekerin olumsuz etkilerini dengelemeye yardım eden doğal şekerler de var.

İyi şeker, kötü şeker...

Şekerler kandaki şeker seviyesini alt üst eder
Bütün şekerler kan şekeri dengesini alt üst eder. Meyve şekerleri rafine olanlar kadar kötü değildir, ancak yine de olumsuz etkileri vardır. Bunlar iniş ve çıkışlar yaratarak enerji seviyemizi alt üst ederler. Konsantre şeker kan damarları duvarlarımızı da aşındırır ve daha büyük problemler için zemin hazırlar.

Şeker, mineralleri çalar
Her tür şeker vücudumuzdan mineral çalar. Mineraller şekeri metabolize etmek için gereklidir; ancak tek işleri bu değildir. Mineraller vücut tarafından pek çok fonksiyon için kullanılır. Bu fonksiyonların arasında sinir sinyallerini iletme, kemik oluşumu ve oksijen nakli de bulunmaktadır ve yediğimiz tatlılar minerallerin bu rollerini aksatmalarına neden olabilir.

Suni tatlandırıcılar
Aspartam gibi suni tatlandırıcılar yaygın olarak diyet içeceklerde ve pek çok işlenmiş gıdada kullanılır. Marketlerde de sıfır kalori olduğu vurgulanır. Bu ürünler tehlikelidir. Pek çoğu kanserojen olduğu bilinen içeriklere sahiptir, dahası metabolizmayı alt üst ederler ve hoş olmayan semptomlara neden olabilirler.

İyi haberler
İyi haber ise meyve ve tatlı sebzeler gibi doğal tatlı gıdaların bulunduğudur. Bunlar şekerin etkilerini dengeleyen sağlıklı besinler sağlar. Mükemmel olmamakla beraber bu gıdalar tatlı arzusunu tatmin ederken zararının da azaltılmasına yardımcı olmuş olurlar. Bunları makul miktarlarda alarak suçluluk duygusunu da azaltmış olursunuz.

Meyve
Meyveler harika tatlandırıcılardır. Smoothie’lere, tatlılara, müslilere ve atıştırmalarınıza en sevdiğiniz meyvelerden ilave edin ve böylece ihtiyaç duyduğunuz tatlıyı en doğal yollardan alın. Genel olarak minerallerce düşük olmalarına karşın, olgun meyveler lif ve çok çeşitli vitaminler ile sağlığı güçlendiren diğer besinleri sağlarlar.

Tatlı sebzeler
Havuç, pancar ve kırmızıbiber gibi tatlı sebzeler de tatlanmanın iyi bir yoludur. Bunlar pek çok meyveden çok daha fazla mineral içerirler, sularına hafif bir tat verirler ve yemeklere özel tat ve kokularıyla lezzet katarlar.

Kuru meyve
Kuru meyveler de gerçekten aynı görevi görür. Hurma bir miktar suyla karıştırılarak lezzetli ve tatlı bir şurup yapmak için ideal bir meyvedir. Herhangi bir kuru meyve, örneğin incir, kayısı ve kuru üzümle de aynısı yapılabilir.

Bal
Organik bal rafine şekere doğal bir alternatiftir ve müslilere, sandiviçlere lezzet verir, çay veya kahveyi tatlandırır. Şekerden daha doğaldır ancak bazen kan şekeri dengesinin bozulmasında şekerle aynı etkilere sahip olabilir.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER