Pudra.com 29.04.2014

Troit bezlerinin iyi çalışması için nasıl beslenmeliyiz?

Troit yetmezliği, beslenme ve uyku düzenine zarar veriyor. Troit bezlerinin ve metabolizmanın daha iyi çalışması için ne yemeli? İşte yanıtı...

Troit bezlerinin iyi çalışması için nasıl beslenmeliyiz?
Diyetisyen Taylan Kümeli, özellikle kadınlar arasında yaygın olan hipertroidi ve beslenme arasındaki ilişkiyi ele alarak, troit bezlerinin daha iyi çalışmasını isteyen herkes için şu beslenme önerilerinde bulunuyor:


"Kişinin hem beslenme hem de uyku düzenine zarar veren hastalıklar arasında tiroit yetmezliği yani hipotiroidi de yer alıyor. Tiroit bezinin az çalışmasına ve bu nedenle tiroit hormonlarını az üretmesine bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalığa en çok kadınlarda rastlanıyor. Yaş ilerledikçe, hastalığın görülme sıklığı da artıyor. Metabolizmayı yavaşlatan ve uykusuzluğa yol açan bu hastalıkla mücadelede, sağlıklı beslenme çok önemli bir rol oynuyor."

Tiroit bezlerinin iyi çalışmasını isteyenler nasıl beslenmeli?


Sebze, meyve ve proteini artırın!
Daha çok sebze ve meyve yiyin ve yeteri kadar protein almaya özen gösterin. Beslenmenizde özellikle kara lahana, kabak, turp, şalgam ve karnabahara yer verin.

Karbonhidratlardan uzak durun!
Karbonhidratlı ve yağlı yemekler tiroit bezine zarar verir. Ayrıca, unlu ve nişastalı gıdaları da azaltmak gerekir.


Keten tohumu
Beslenmenizde hindistancevizi ve keten tohumuna yer verin.

Triod bezine zarar verenler
Kafein, alkol, sigara ve şeker tiroit bezi için zararlıdır. Bunlardan uzak durmaya çalışın.

Su seçimine dikkat!
Sulardaki klor ve florun fazla olması tiroit bezine zarar verdiğinden, içtiğiniz suyun mineral açısından zengin olmasına özen gösterin.

Balık ve Omega-3
Haftada iki kez yağlı balık yiyerek, vücudunuzun Omega-3 ihtiyacını karşılayın.

İyot ve selenyum
İyotlu tuz kullanın ve selenyumdan zengin gıdalarla beslenin. Bir dilim tam buğday ekmeğinde 10 mikrogram selenyum vardır. Bu yüzden beyaz ekmek yerine buğday ekmeğini tercih edin.

Ceviz, et, sakatatlar, balık, kabuklu deniz ürünleri, kepekli unlar, süt ürünleri, sebzeler, meyveler ve yumurtada bol miktarda selenyum bulunur. Bütün bu gıdalara, sofranızda mutlaka yer verin. Ancak bunları günde 400 mikrogramdan fazla selenyum almanın zararlı olduğunu bilerek, ölçülü tüketin.

Çinko
Çinko açısından zengin olan peynir, sığır eti, kepekli ekmek, tavuk, yumurta sarısı, süt, süt ürünleri, balık, patates, ceviz, badem, kuru fasulye, lahana, ay çekirdeği ve kuzu eti gibi gıdaların da, hipotiroidi ile mücadeleyi kolaylaştırdığını bilin.


Pudra.com'un Tiroit hastalıkları nelerdir? yazısını okudunuz mu? Bu yazımızda troit hastalıklarının belirtilerini, nasıl teşhis edildiklerini, kansere dönüşme tehlikesini ve tedavi yöntemlerini araştırdık.

Taylan Kümeli ayrıca, uyku düzenin metabolizmanın çalışmasını etklildeğini belirterek, sağlıklı bir uyku uyumanın da beslenme kadar önemli olduğunu vurguluyor.


Sağlıklı bir uyku için öneriler


  • Her zaman aynı yerde uyumaya özen gösterin.
  • Oda sıcaklığının uyumaya uygun olmasına dikkat edin.
  • Akşamları hep aynı saatte yatağa girin. Sabahları hep aynı saatte kalkın.
  • Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam tarzını benimseyin.
  • Uyuyacağınız mekanda ışık bulundurmayın, karanlık olmasını sağlayın. Karanlıkta daha rahat uyursunuz.
  • Yatağınızın ve yastığınızın rahat olmasına dikkat edin.
  • Uyuyacağınız yerin sessiz olmasını sağlayın.
  • Uykuyu sabote eden alkol, sigara ve kafeinden uzak durun.
  • Uyku öncesi egzersiz yapmayın.


Uyku sorununuz varsa Kadınlarda uykusuzluk neden olur? yazımıza gözatın.

Uyku problemlerinizi, nefes hareketleriyle ve bazı alışkanlıklarınızı değişiktirerek yenmeniz mümkün. Bu konudaki detayları da Rahat bir uyku için ne yapalım? yazımızda bulabilirsiniz.


POPÜLER GALERİLER
spor yapanlar icin sac modelleri
plaj sac modelleri 2018
EN YENİLER