16.04.2018

Zerdeçal (curcumin) faydaları

Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, açık yaraların tedavisinden reflüye kadar pek çok sağlık sorununda kullanılabilen zerdeçalın faydalarını anlattı.

Zerdeçalın, antioksidan ve antienflamatuar etkileri pek çok yararı beraberinde getiriyor. Ancak zerdeçalın bir de bilinmeyen faydaları var. Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, taze zerdeçalın faydalarını bizler için anlattı.

Taze zerdeçalın (curcumin) faydaları

Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre zerdeçalın etkin maddesi “curcumin”, ağrı kesici özelliklere sahip. Rendelenmiş zerdeçalı biraz suyla karıştırıp püre haline getirdikten sonra yanıkların ve kesiklerin üzerine sürebiliyorsunuz. Bir diğer yanı sıra antimikrobiyal olması. Zerdeçal püresi mikropları öldürüyor ve potansiyel mikroplar için bariyer etkisi yaratıyor. Hadi şimdi sıra ile zerdeçalın yararlarına birlikte göz atalım!
 
Zerdeçalın faydaları


Zerdeçalın faydaları
1. Antimikrobiyal: Açık yaralarınızda kullandığınız zerdeçal püresi, mevcut mikropları öldürüyor ve potansiyel mikroplar için bir bariyer görevi görüyor.
2. Reflüye iyi geliyor: Zerdeçal, mide asitlerini yatıştırıyor ve reflü ağrılarını dindiriyor. Ancak, tok karnına alınması gerekiyor. Aç karnına alınan zerdeçal tam aksine reflüyü tetikliyor.
3. Kemik kırıklarının iyileşmesini hızlandırıyor: 2,5 cm’lik bir parça zerdeçal eklenmiş 1 bardak süt, 15 dakika kaynamadan pişirilir. Bu sütün içilmesi, kemik kırıklarının iyileşmesini hızlandırıyor.
4. Depresyon tedavisinde kullanılıyor: “Curcumin” maddesinin antioksidan ve nöro-protektif özellikleri, anksiyete ve stresi azaltıyor.
5. Hafızayı güçlendiriyor: “Curcumin” maddesinin nöro-protektif özellikleri, hafıza sorunları yaşanmasının engellenmesinde yardımcı.
6. Morfin içeren ilaçların yan etkilerini azaltıyor: Yan etkileri azalttığı gibi, morfin içeren ilaçlara karşı, kullanıcıların tolerans geliştirmesini de önlüyor.
7. Nezleye iyi geliyor: Zerdeçal, yüzyıllardır nezle tedavisinde kullanılıyor.
8. Nikotinin ciğerlere verdiği zararı azaltıyor: Zerdeçal, sigara içenlerin ciğerlerinde görülen şişlikleri azaltıyor. Tabii en iyisi hiç içmemek.
9. Alkolün vücutta yarattığı tahribatı azaltıyor: Antioksidan özellikleri sayesinde alkol kullanımı sonrası alınan zerdeçal, karaciğeri rahatlatıyor.
10. Âdet sancılarını azaltıyor: Zerdeçalın ağrı kesici ve antienflamatuar özellikleri, adet sancılarının azalmasında da etkili.
11. İdrar yolu enfeksiyonlarında etkili: “Curcumin” maddesinin antimikrobiyal özellikleri, idrar yolu enfeksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı oluyor.
12. Egzama tedavisinde yardımcı oluyor: “Curcumin”, egzama kaşıntısını azaltıyor.
13. Ağrı kesici ve yaraları iyileştirici: Zerdeçalın etkin maddesi “curcumin”, ağrı kesici özelliklere sahip. Rendelenmiş zerdeçalı biraz suyla karıştırıp püre haline getirdikten sonra yanıkların ve kesiklerin üzerine sürebilirsiniz.

İlgili haberlerimiz:

Kurubaklagillerin faydaları
Türk mutfağının vazgeçilmezleri kurubaklagillerin sağlık açısından faydaları saymakla bitmez. Dilara Koçak anlatıyor...

​Vitaminlerin faydaları
Sağlıklı yaşamın önemli bir parçası olan vitaminlerin faydaları hakkında ne biliyorsunuz? İşte, A’dan Z’ye vitamin rehberi...

​Her derde deva bitki çayları
Kabızlığa, ishale, boğaz ağrısına, mide sorunlarına, uykusuzluğa hatta cilde iyi gelen bitki çayları olduğunu biliyor musunuz?


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER