13.02.2023

En hızlı zayıflatan besinler! Yedikçe kilo verdiriyorlar

Uzun süre tok tutarak, yedikçe kilo verdiren besinlerin hangileri olduğunu merak ediyorsanız, bu yazımıza mutlaka göz atın!

Kilo vermek istiyorsanız ancak açlık duygunuzu bir türlü bastıramıyorsanız, yedikleriniz o anda sizi doygun hissettirse de kısa süredece acıktıran yanlış seçimler olabilir. Biz de sizler için sizi uzun süre tok tutacak, bu anlamda yedikçe kilo verdirecek besinleri listeledik.

En hızlı zayıflatan besinler! Yedikçe kilo verdiriyorlar

Sizi uzun süre tok tutacak ve daha az kalori ile daha fazla enerji almanızı sağlayacak besinler hangileri, merak ediyorsanız işte sizler için hem kolay ulaşılabilir hem de kolayca hazırlanabilir besinlerin listesi!

1. YUMURTA
 
Yumurta

Haşlanmış yumurta, doygunluk hissi üzerinde güçlü bir etkiye sahip, besleyici, yüksek protein içeren mucizevi bir besin. 1 adet haşlanmış katı yumurta vücudunuzun üretemediği 9 aminoasitin tamamını içeriyor ve bu amino asitler sindirildikten sonra bağırsaklarınızdaki iştah bastırıcı hormonların salınmasını tetikliyor.

2. YULAF EZMESİ
 
Yulaf

Yulaf ezmesi yüksek lif içeriği ve yüksek su emme kapasitesinden dolayı tok tutma gücü oldukça yüksek bir tam tahıl. Yulafta bulunan beta-glukan gibi çözünebilir lifler midenizde su çekerek yoğunlaşıyor ve mide boşalmasını geciktirerek uzun süre tok kalmanıza yardımcı oluyor.

3. KURUBAKLAGİLLER

Bitkisel protein kaynakları nohut, fasulye, mercimek, börülce gibi kurubaklagiller tokluk sağlamada güçlü birer diyet silahlarıdır. Posa ve proteinden zengin kaynaklardır. Aynı zamanda dirençli nişasta içerikleri sayesinde diğer karbonhidratlara kıyasla şekerin daha yavaş dolaşıma katılmasına yardımcı olurlar.

4. YEŞİL YAPRAKLI VE KÜKÜRTLÜ SEBZELER
 
Ispanak

Özellikle ıspanak, roka, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler ve lahana, brokoli gibi kükürtlü sebzeler yüksek posa ve su içeriyorlar. Hacimce yüksek ve çok düşük enerjiye sahip bu sebzeler kilo vermede ve tokluğa ulaşmada en önemli besinlerin birkaçı. Aynı zamanda sebzeleri tüketmek ve çiğnemek zaman aldığından, bu sayede yeme süresi uzuyor ve daha uzun zamanda daha az kalori almış ve daha fazla doymuş hissediyoruz.

5. ANANAS, ELMA VE PORTAKAL
 
Portakal

Meyveler yüksek oranda su ve posa içerdikleri için aynı kaloride meyve suyu ya da tatlılara göre midede çok daha fazla yer kaplıyorlar ve doygunluk hissine katkı sağlıyorlar. Özellikle de ananas, elma ve portakalın posa ve su içerikleri ve doygunluk indeksleri yüksek. Elmayı bol su ile yıkayıp kabuğuyla, portakalı ise kabuğunu ince soyup altında kalan beyaz posasıyla tüketerek daha fazla posa alabilir ve daha uzun süre tok kalabilirsiniz.

6. TATLI PATATES

Geldik haberin en tatlı kısmına... Kimsenin hayır diyemediği tatlı patates, doğru pişirme tekniğiyle, uzun süre tokluk sağlayan bir besine dönüşebiliyor. 1 kase haşlanmış ya da fırınlanmış tatlı patates 1 ince dilim ekmekle aynı kaloriye sahip. Antioksidanlardan zengin olan tatlı patates yüksek su ve posa içeriğiyle aynı enerjideki diğer besinlere göre daha uzun süre tok kalmanıza ve bir sonraki öğünde daha az yemenize destek oluyor.

7. AZ YAĞLI ETLER
 
Tavuk eti beyaz et

Kırmızı et, tavuk, hindi ve balıkta yüksek miktarda bulunan ve tokluk süresi en uzun makrobesin olan proteinler; ghrelin ve GLP-1 gibi tokluk hormonları üzerinde etkili oluyor. Az yağlı kırmızı et, tavuk/ hindi göğüs eti ve balıklar yüksek protein ve az yağ içerdiklerinden daha uzun süre tok kalmanıza ve doygunluk hissetmenizi sağlıyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER