pudra.com 14.01.2010

Alerjik hastaların kabusu: Soğuk havalar

Soğuk havalar da aynı bahar mevsimi gibi alerjik hastaların oldukça dikkatli olması gereken bir dönem.

İZLE: SOĞUK ALERJİSİ NEDİR?👇 
Kış aylarında ısınmak için kullanılan maddelerin oluşturduğu hava kirliliği ve soğuk havanın kendisi alerjik hastalıkları tetikliyor. Odun, kömür ve diğer yanıcı maddelerin kullanımında görülen ciddi artış sonucu, alerjik bünyeye sahip olanlar ve alerjik hastalığı bulunanlar, bu durumdan en çok etkilenen gruplardır. Memorial Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Soysal, kış aylarında alerjik hastaları bekleyen tehlikeler ve korunma yolları hakkında bilgi veriyor.

Alerjik hastaların kabusu: Soğuk havalar

Kirli hava alerjiyi tetikliyor

Kış aylarının gelmesi ve havaların soğuması ile birlikte alerjik hastalar için zor günler de başladı. Soğuk hava ve hava kirliliği, herkesi etkileyen olumsuz bir faktör olsa da, alerjik bünyeli kişiler bu faktörlere daha duyarlıdır. Çocuklar, yaşlılar ve altta yatan bir kronik hastalığı olanlar, risk gruplarıdır. Özellikle alerjik astımı olan hastalarda; alerjenler, viral enfeksiyonlar (nezle, grip, farenjit), soğuk hava, kirli hava, sigara dumanı, ilaçlar (aspirin, ağrı kesici ve romatizma ilaçları), gıda katkı maddeleri, boya, cila, vernik, parfüm kokuları, stres gibi faktörler astım ataklarını tetiklemektedir.

Soğuk havalarda; odun, kömür ve diğer yanıcı maddelerin kullanımındaki artış, hava kirliliğine neden olmaktadır. Egzoz gazı, araba ve fabrika dumanı gibi alerjenler de, alerji hastalarını olumsuz etkilemektedir.

Alerjik kişilerdeki şikayetler artıyor

Alerjik yapıda olan kişilerin kirli havayı soluması, zaten var olan duyarlılığı daha da artırır ve bunun sonucunda; öksürük, nefes darlığı, hırıltı ile kendini gösteren astım odakları ortaya çıkar. Solunum yollarında artan duyarlılık nedeniyle, mikropların solunum yollarına yerleşmesi daha da kolaylaşır. Bu nedenle sinüzit, bronşit, zatürre gibi enfeksiyonlar daha sıklıkla ortaya çıkar. Alerjik kişilerde, hava kirliliğinden etkilenen tek organ akciğer ve bronşlar değildir. Göz ve burun da olumsuz etkilenir. Hava kirliliğinin yoğun olduğu yerlerde alerjik rinit (saman nezlesi) ve alerjik göz hastalıkları da artmaktadır.

Soğuk hava alerjik hastalar için tetikleyicidir

Kirliliği oluşturan kimyasal parçacıklar göz ve burundaki hücreleri uyararak, alerjiyi açığa çıkarmaktadır. Bunun sonucunda kişilerde bunun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık, gözlerde sulanma, kızarıklık ve kaşıntı ortaya çıkmaktadır. Alerjik astımlı hastalar soğuk havaya maruz kaldıklarında kendilerini kötü hissetmelerinin sebebi, solunum yollarının soğuğa karşı aşırı derecede hassas olmasıdır. Bu durum mutlaka soğuk hava alerjisi olduğu anlamına gelmez. Soğuk havanın solunması, solunum yollarının kurumasına ve bu nedenle daralmasına neden olur. Ayrıca aşırı soğuk havalarda burundan nefes almak da oldukça zorlaşır. Astımlı kişilerin, ağız yolu ile nefes almaları durumunda alınan hava, solunum yollarının daha çok daralmasına sebep olur. Bu da, havanın solunum yollarına ulaştığı anda yeterli derecede ısıtılamamış olmasından kaynaklanmaktadır. Burun, solunum yollarının korunmasında önemli rol oynamaktadır. Burundan alınan hava nemlenerek, ısınarak ve tozlar tutularak geçtiği halde ağızdan alınan hava direkt olarak solunum yollarına ulaşmakta ve bronşların hassasiyetini artırmaktadır. Böylece alerjik bulgular tetiklenmektedir.

Alerjik hastalar soğuk havalarda nelere dikkat etmeli?
  • Hava kirliliği olan ortamlardan uzak durmalıdır.
  • Kışın kalabalık ortamların bulunduğu kapalı yerlerde uzun süre kalmamalıdır.
  • Sigara dumanından kendilerini korumalıdır.
  • Dışarı çıktıklarında ağız, burun ve göz gibi organlarını özellikle korumalıdır, ağız ve burundan soğuk hava direkt olarak alınmamalıdır.
  • Kışın yünlü atkı, bere ve kazak giymemelidir.
  • Alerji belirtileri ortaya çıktığında hekim kontrolü ve önerisi ile lokal etkili kortizonlu spreyler, damlalar ve antibiyotik kullanmaları gerekebilir.


Konuyla ilgili diğer haberlerimizi okumak için tıklayın:

Alerji ve saman nezlesine dikkat Alerji, astım, saman nezlesi gibi hastalıkları tetikleyen polenlerden korunma yolları...

Hangi yiyecekler besin alerjisi yapabilir? Yetişkinler ve çocuklarda besin alerjisi, nasıl korunacağınızı bilirseniz korkulacak bir şey değil!

Alerjik çocuklar için alınabilecek önlemler Evde, yatak odasında ve dışarda alacağınız tedbirlerle bebeğinizde ve çocuğunuzda alerjiyi önleyebilirsiniz.

Nezleye tatlı ilaç: bal Baharın gelişiyle artan hapşırıkların çaresi petek balı.

Bebeklerde süt alerjisine dikkat Bebeğiniz sürekli ağlıyor, gaz sancısı nedeniyle sıkıntılı anlar yaşıyor ve kilo alamıyorsa süt alerjisi olabilir.

Çocuklarda astım Çocuklarda oldukça sık rastlanan bir hastalık olan astımla ilgili uzmanların verdiği bilgiler pudra.com’da…

Sinüzitle başa çıkın Çocuklarımızda alerjiye veya geniz etine bağlı oluşan sinüzitin tedavisini ihmal etmeyin.

Hava soğuyor, bebek hastalıklarına dikkat! Bebekleri nezle, grip, bronşit gibi hastalıklardan korumak için nelere dikkat etmeliyiz?

Kış hastalıklarına dikkat! Kış aylarında soğuk algınlığı, grip, farenjit, zatürree gibi hastalıklara karşı önlemlerinizi almayı unutmayın.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER