www.sureyyaseneldir.com 17.03.2010

Burun eti büyümesi

Konka, yani daha bilinir adıyla burun eti solunum yolları için önemli bir dokudur. Nefes almayı engellediğinde tedavi edilmesi gerekir.

Sağlıklı her insanda üçü bir tarafta, üçü diğer tarafta olmak üzere toplam altı adet burun eti vardır. Konka diye de adlandırdığımız bu burun etlerini geniz eti ve burun polipleri ile karıştırmamak gerekir. Gerek geniz eti, gerekse polipler sonradan oluşan, vücut için faydası olmayan dokulardır. Halbuki burun etleri solunum yolları için vazgeçilmez dokulardır. Soluduğumuz havayı nemlendirirler, ısıtırlar, temizlerler. Bir tür süzgeç görevi görürler ve klima gibi çalışırlar.

Burun eti büyümesi

Bu görevi nasıl yaparlar?

Burun etini saran bir zar tabakası (mukoza) vardır. Burun etlerinin asıl görev yapan kısmı bu zardır. Zarın üzerindeki hücreler soluduğumuz havayı ısıtma, temizleme ve nemlendirme işinde ustalaşmışlardır.

Burun etleri gün içinde geçici olarak bazen büyürler, bazen küçülürler. Stabil ve aynı boyda değillerdir. Bu büyüyüp küçülmeleri süzgecin çapının büyüyüp küçülmesi gibi düşünün.

Bulunduğumuz ortam soğuk ise burun etleri geçici olarak büyür. Soğuk havada burnumuzun tıkanmasının sebebi budur. Sıcak ve temiz havada ise burun etleri geçici olarak küçülür; böylelikle burnumuzu daha açık hissederiz ve daha rahat nefes alırız.

Solunum için bu kadar gerekli olan burun etleri bazen kalıcı olarak aşırı büyüyüp nefes alıp vermemizi sürekli engelleyecek hale gelebilirler. Bu durduk yerde olmaz tabi ki; alerjik nezle, kronik sinüzit, kötü hava koşullarına sahip yerlerde yaşamak, uzun süre burun açıcı damlalar kullanmak gibi bazı sebepler bu duruma yol açabilir.

Böyle bir sorunla karşı karşıya kaldığınız zaman ne yapmak gerekir? Tedavi ne olmalıdır?

Burun etlerindeki büyüme hafif- orta derecede ise muhakkak ilaç tedavisi denenmelidir. Çünkü ilaçla küçülme ihtimali vardır ve bu ilk denenecek tedavi olmalıdır. İlaçla küçülmeyen veya ileri derecede büyük bir burun eti varsa o zaman ilaç tedavisi dışında çözümlere başvuruyoruz.

Burun eti büyümelerinin tedavisinde, ilaçlar dışı ameliyatsız çözüm nedir?

Bunun için son zamanlarda burun etlerine radyofrekans dediğimiz işlemi uyguluyoruz. Radyofrekans uygulanması muayenehane koşullarında yapılabilen ağrısız, sizin için oldukça basit bir yöntemdir.

Bu işlemin en önemli avantajları:
  • Hastane ortamı gerektirmez, ofis ortamında da uygulanabilir.
  • Lokal anestezi ile yapılabilmesi sayesinde Genel anestezi alması riskli hastalarda da uygulanabilir.
  • İşlem 5 ila 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilir.
  • İşlem sonrası burun tamponu gerektirmez.
  • Burun içi kesi olmadığı için kanama olmaz.
  • Günlük hayata hemen dönülmesinde önemli avantajlarındandır. Radyofrekans sonrası sizin çalışmanıza da engel olmamış oluruz; böylece istirahat gerektirmeyen basit bir işlem sonrası hemen aynı gün işlerinize devam edebilirsiniz.

Radyofrekans ile burun etlerini sadece küçültüyoruz..Burun etlerini tamamen almıyoruz. Şunu unutmayalım ki; bu kadar yararı olan burun etlerinin tamamının ameliyatla çıkarılması ”burun cinayetidir” denilebilir. Şunu çok iyi biliyoruz ki; sizin burun etleriniz hayatınızda ”nefes almak” gibi çok önemli bir role sahip…

Eğer burun etlerindeki büyüme ilaç veya radyofrekans tedavisi ile düzelmeyecek seviyede ise ameliyatla burun etlerini küçültmek gündeme gelmelidir.

Burun eti cerrahisinde önemli nokta işlev gören etin zar (mukoza) kısmına zarar vermemektir. Eti küçültme işlemi zarın altındaki yumuşak doku ve kemik üzerinde çalışarak sağlanmalıdır.Bu bağlamda shawer (tıraşlayıcı) adını verdiğimiz yüksek teknolojik cihaz kullanmaktayız.Bu cihaz sayesinde fazla olan et ve kemik yapı küçültülebilir.Bu teknikle ve titiz bir şekilde yapılan burun eti küçültme işlemlerinden sonra zar (mukoza) tahrip olmaz.Bu da burun fonksiyonlarının korunarak burun tıkanıklığının giderilmesi anlamına gelir.

Op. Dr. Süreyya Şeneldir


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER