16.07.2021

Gizli tehlike: Hepatit... Hepatitli olup farkında olmayabilirsiniz!

Dünyada yaklaşık 2 milyar kişinin, yani her 3 kişiden birinin Hepatit B, 185 milyondan fazla kişinin ise Hepatit C ile enfekte olduğu tahmin ediliyor.

İZLE: HEPATİT B NASIL BULAŞIR?👇 
Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlemelerine göre, dünyada 325 milyon kişi hepatit B ve hepatit C ile enfekte ve yılda 1.4 milyon kişi viral hepatitlere bağlı gelişen siroz ve karaciğer kanseri gibi nedenlerden dolayı yaşamını yitiriyor.

Gizli tehlike: Hepatit... Hepatitli olup farkında olmayabilirsiniz

Hepatit B ve C ile ilgili bilgi sahibi olmanın çok önemli olduğunu söyleyen Liv Hospital Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Binnur Şimşek, 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü için hepatitten bireysel korunma yollarını anlattı.

Amaç; bilgilendirmek ve önlemlere dikkat çekmek

Hepatit B virüsünü ilk kez tanımlayan Nobel ödüllü ABD’li doktor B.S. Blumberg’in doğum günü olan 28 Temmuz, 2010 yılından bu yana ciddi bir halk sağlığı problemi olan viral hepatitlere dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak amacı ile Dünya Hepatit Günü olarak anılıyor.

Bu video ilginizi çekebilir: Hepatit B hastalığının belirtileri nelerdir? - Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu anlatıyor.

Ulusal ve uluslararası alanda hepatit hastalığı hakkında toplumu bilgilendirmek, farkındalığı artırmak, koruyucu önlemlere dikkat çekmek ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirerek gelecekte viral hepatitleri insanlığı tehdit eden hastalıklar listesinden silmek için anılan Dünya Hepatit Günü’nün ana teması ise; “Hepatiti yok et!.” Bu hedefe ulaşmak için tüm dünya ülkeleri gayret gösteriyor. 

Bu video ilginizi çekebilir: Çocuklara hangi hepatit aşıları mutlaka yaptırılmalı? - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Kandemir anlatıyor.

Hepatitli hastaların yüzde 80-90'ı haberdar değil

Dünyada yaklaşık 2 milyar kişinin yani her 3 kişiden birinin HBV ile, 185 milyondan fazla kişinin ise HCV ile enfekte olduğu tahmin ediliyor. Ülkemizde nüfusun yaklaşık yüzde 4-5’i kronik hepatit B, yüzde 0.5-1’i kronik hepatit C’dir. Yaklaşık 2,5-3 milyon hepatit B ve 500 bin Hepatit C hasta bulunuyor. Hepatit B ve Hepatit C'li hastaların yüzde 80-90'ı durumlarından haberdar değil. Bu da, kişilerin hayatlarının bir noktasında ölümcül karaciğer hastalığı ile karşılaşmasına ve bazı durumlarda bilmeden başkalarına bulaştırmasına neden olabiliyor.

Bu video ilginizi çekebilir: Hepatit C nasıl bir hastalıktır? - Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu anlatıyor.

Türkiye’de de Hepatit B ve C gibi virüs ilişkili karaciğer hastalıkları açısından sık görüldüğü için “Hepatiti tespit et ve tedavi et” ilkesiyle hareket etmek şart. Bu amaç doğrultusunda da topluma hepatitlerden korunma önlemlerini anlatmak ve bilinçlenmelerini sağlamak da çok önemlidir. 

Bu konuda ana hedeflerimiz kısaca şu şekilde özetlenebilir: 
  • Etkin aşılama 
  • Hepatit B taşıyıcı annelerden bebeğe geçişin önlenmesi
  • Güvenli kan transfüzyonu
  • Güvenli enjeksiyonlar
  • Damar içi ilaç kullanıcılarda ortak enjektör paylaşımının önlenmesi 
  • Hepatit B ve C saptanmış hastaların tespiti ve antiviral tedavilere ulaşmasının sağlanması

İlgili haberlerimiz:

​Öpüşme ile hepatit geçebilir mi?
Sağlık haberciliğinin usta ismi gazeteci Esra Kazancıbaşı Öztekin özel bir çalışma yapıyor: Sağlık Kitapları Serisi. Serinin ilk kitabı ise “Sorular ve Yanıtlarla Hepatitler”. "Sarılık ve hepatit aynı şey mi?" sorusundan başlayarak, hepatitler konusundaki tüm sorularınızın yanıtları bu kitapta.

​Kadınlar için önemli kontroller
40 yaş altı ve 40 yaş üstü kadınların herhangi bir şikayeti olmasa da düzenli olarak yaptırması gereken testler ve kontroller burada…

​11-19 yaş arası yapılması gereken aşılar
Ergenlik çağındaki gençlerin boğmaca, tetanoz, difteri, hepatit B, hepatit A, suçiçeği, kızamık, kızamıkçık, HPV enfeksiyonları gibi pek çok hastalık ihtimaline karşı aşıya gereksinimi olduğunu tahmin edebilir miydiniz?


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER