pudra.com 15.01.2010

Kadınlar için önemli kontroller

40 yaş altı ve 40 yaş üstü kadınların herhangi bir şikayeti olmasa da düzenli olarak yaptırması gereken testler ve kontroller burada…

Testler tüm hastalıkların tedavisi için erken tanı açısından çok önemlidir. Herhangi bir sıkıntı, şikayet söz konusu olmasa bile 40 yaş altı ve üstü her kadının yaptırması gereken testleri Memorial Ataşehir Tıp Merkezi’nden Uz. Dr. Deniz Şahin Şimşek anlatıyor.

Kadınlar için önemli kontroller

Öncelikle herkese kan grubu ve hepatit testleri
Öncelikle bu tür testleri ilk yaptırmaya başladığımız zaman, hangi yaşta olursak olalım, kan grubu ve hepatit testlerini yaptırmalıyız. Kan grubunuzu bir kez öğrendikten ve kan grubu kartınızı aldıktan sonra bunu bir daha tekrarlatmanıza gerek yoktur. Hepatit B ve C ise ülkemizde önemli bir sorundur. Birçok kişi bu hastalıkları taşıdığını bilmeden yaşamakta bu nedenle hem bulaştırıcı olmaya devam etmekte, hem de tedavisinde geç kalmaktadır. Ayrıca bu hastalıkların kesin bir tedavisi de bulunmamaktadır. Ancak hepatit B’den aşı ile korunmak mümkündür. Bu nedenle bu testleri yaptırmalı ve hastalığı geçirmemişsek, bağışık değilsek, taşıyıcı değilsek, aşı programına dahil olarak kendimizi koruma altına almalıyız.

40 yaşın altında her sağlıklı kadının yaptırması gereken testler
  • Yılda bir kez dahiliye muayenesi: Yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, sigara-alkol kullanımı, gözden kaçan şikayetler, aile öyküsü değerlendirilir. Hastanın tam bir fizik muayenesi yapılır. Tetkikler değerlendirilir.
  • Açlık kan şekeri, Kolesterol, Trigliserid ölçümü ile kan yağlarının durumunun değerlendirilmesi, böbrek fonksiyon testleri, karaciğer fonksiyon testleri, tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi, mide-bağırsak sistemindeki olası bir lezyon için gerekli incelemeler, kan sayımı, tam idrar tahlili, akciğer grafisi, istirahat EKG’si ve karın organlarını değerlendirmek için Tüm batın ultrasonografisi önerilir.
  • Kadın doğum muayenesi ve vajinal smear: 18 yaşını aşmış ve aktif cinsel yaşamı olan her kadın yılda bir kez düzenli olarak pap smear testi yaptırmalı. Çünkü bu test sayesinde jinekolojik kanserler arasında 2. sırada yer alan rahim ağzı kanseri, çok erken safhada teşhis edilebiliyor.
  • Her ay adet bitiminde kendi kendini elle meme muayenesi. 40 yaşına kadar 3 yılda bir doktor muayenesi ve gerekirse meme ultrasonografisi. 40 yaşından önce mamografinin tanısal bir değeri bulunmamaktadır


40 yaşın üzerinde her sağlıklı kadının yaptırması gereken testler

Yukarıdaki incelemelere ek olarak;
  • Daha çok 40’lı yaşlardan sonra görülen gut hastalığının teşhisi için kanda ürik asit bakılması ve özellikle menopoz sonrasında kalsiyum v.s’nin değerlendirilmesi için kan elektrolitleri ( sodyum, potasyum, kalsiyum) bakılması.
  • Gastroskopi ve kolonoskopi: Mide-bağırsak sisteminin değerlendirilmesi için 40 yaşından itibaren 50 yaşına kadar her 5 yılda bir, 50 yaşından sonra her 3 yılda bir yaptırılmalı.
  • Mamografi: Ailesinde meme kanseri bulunan kişilerde 35 yaşından itibaren her yıl doktor tarafından meme muayenesi yapılması ve bu kişilerde 40 yaşından itibaren her yıl mamografi çekilmesi. Ailesinde meme kanseri bulunmayan kişilerde ise 40 yaşından itibaren her yıl doktor tarafından meme muayenesi yapılması ve 50 yaşına kadar 2 yılda bir, 50 yaşından sonra her yıl mammografik inceleme önerilir.
  • Kemik yoğunluğu ölçümü: Menopoza girene kadar en az bir kez ve menopoza girdikten sonra mutlaka ölçülmeli. Menopozdan sonraki ilk 5 yıl içinde kemik erimesi en fazladır. Bu süreçte genellikle 2 yılda bir ölçüm önerilmektedir.
  • Her yıl göz muayenesi
Kadın sağlığıyla ilgili diğer haberlerimizi okumak için tıklayın:


Her kadının yaptırması gereken 10 test Her kadının mutlaka yaptırması gereken, yaşamsal önem taşıyan 10 test ve tanı yöntemlerini öğrenmek ister misiniz?

Meme kanseri ile ilgili bilmek istediğiniz herşey
Kadınların korkulu rüyası meme kanserinin belirtileri, kanser riskini azaltma ve tedavileri yöntemleri nedir? Kimler risk altındadır?

Kanser riskini nasıl azaltabiliriz? Kanserden korunmak için alabileceğiniz önlemler var: Bu 10 kuralı uygulayın ve kansere yakalanma riskini azaltın...

Kendi kendine meme muayenesi Kadınlar arasında en sık rastlanan kanser türü olan meme kanserine erken teşhis için her ay kendini elle muayene yapın.

Meme kanseriyle ilgili doğru bilinen 10 yanlış Meme kanseri, giderek artıyor. Ancak, bu hastalıktan korunmak için yapabileceğimiz şeyler var...

Rahim ağzı kanserinden korunun Rahim ağzı kanserini önlemek açısından yılda bir kez Pap-smear testi yaptırmayı atlamamalıyız.

Rahim ağzı kanseri aşısı Her yıl 500 bin kadına rahim ağzı kanseri tanısı konuyor. Rahim ağzı kanserinden korunmak ise aşılarla mümkün...

Gebelikte yaptırılması gereken testler Hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında yapılması gereken testler nelerdir? Bu testlerin sonuçları nasıl yorumlanır?


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER