@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 31.12.2009

Kendi kendine elle meme muayenesi nasıl yapılır?

Meme kanserine erken teşhis için her ay kendinizi, elle muayene edin. Muayeneyi nasıl mı yapacağınız pudra'da...

Meme kanserinin erken tanısı için 20 yaş ve üzeri kadınların her ay, bir kez, sadece 5 dakika elle muayeneye vakit ayırması çok önemli!

Kendi kendine elle meme muayenesi nasıl yapılır?

Kendi kendinize meme muayenesi yaparken dikkat etmeniz gerekenler:
  • Ele gelen kitle olup olmadığı
  • Meme derisi üzerinde ve meme başında çekinti olup olmadığı
  • Meme derisi üzerinde renk değişikliği olup olmadığı
  • Meme başından kendiliğinden bir akıntı gelip gelmediği
  • Koltuk altında kitle olup olmadığı

Meme muayenesinin yapılacağı en iyi zaman nedir?

Meme muayenesinin yapılabileceği en iyi dönem; adet bitiminin hemen ilk günleridir. Bu dönemde memeler ödemini ve gerginliğini kaybettiği için en rahat muayene dönemi olmaktadır. Eğer kadın menopozda ise ya da rahim ameliyatı geçirmiş ise kolay hatırlanması açısından her ayın ilk haftası muayene tarihi olarak seçilmelidir.

Muayene uygulaması

En kolay yöntem; banyoda vücudunuz sabunlu iken ellerinizin rahatça kayacağı şekilde muayeneyi yapmaktır. Parmaklarınızın arasında memede kitle olup olmadığı ya da meme derisinde bir sertleşme olup olmadığını fark edebilirsiniz.

Üst bedeniniz çıplak iken ayna karşısına geçerek her iki kolunuzu yukarı kaldırarak meme üzerinde çekinti, kabarıklık, şekil bozukluğu veya kızarıklık olup olmadığını inceleyebilirsiniz.


İki elinizle kalçalarınızı tutup bastırın ve göğüs kaslarınızı kasın. Burada bakmanız gereken şey iki meme arasında fark olup olmadığıdır.

Oturarak veya ayakta hangi memenizi muayene edecekseniz, karşı taraftaki eliniz ile yukarıdan aşağı veya istem dışı veya çembersel olarak parmaklarınızı meme üzerinde gezdirerek muayene yapabilirsiniz. Bu muayene için işaret, orta ve yüzük parmaklarının iç yüzü kullanılmalıdır. Bu muayene sırasında koltuk altı da karşı taraftaki el kullanılarak kontrol edilmelidir.


Bir önceki aşamada yaptığınız muayeneyi yatarak ve sırtınızın altına küçük bir yastık koymak şartı ile yapabilirsiniz. Bu muayene sırasında parmaklarınıza serpeceğiniz az miktardaki talk pudrası parmaklarınızın meme derisi üzerinde kaymasını kolaylaştıracağı gibi meme içinde bir kitle varsa fark edilmesini kolaylaştıracaktır. Bu aşamada meme dikkatle gözlenmeli ve üzerinde kızarıklık, yara olup olmadığı, meme başında çekinti olup olmadığı ve meme başından akıntı gelip gelmediğine dikkat edilmelidir. Meme başında akıntı varsa kanlı olup olmadığına bakılmalıdır.


Meme kanseriyle ilgili diğer haberlerimizi okumak için tıklayın:

Meme kanseri ile ilgili bilmek istediğiniz herşey Kadınların korkulu rüyası meme kanserinin belirtileri, kanser riskini azaltma ve tedavileri yöntemleri nedir? Kimler risk altındadır?

Meme kanseriyle ilgili doğru bilinen 10 yanlış Meme kanseri, kadınların ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alıyor...

Meme kanserine küresel platform Meme kanserinden etkilenen insanların kişisel hikayeleri yepyeni bir adreste buluşuyor.

Her kadının yaptırması gereken 10 test Her kadının mutlaka yaptırması gereken, yaşamsal önem taşıyan 10 test ve tanı yöntemlerini öğrenmek ister misiniz?

Kanser riskini nasıl azaltabiliriz? Kanserden korunmak için alabileceğiniz önlemler var: Bu 10 kuralı uygulayın ve kansere yakalanma riskini azaltın...

Kanser hakkında bilmemiz gerekenler… Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Mehmet Fatih Akyüz kanseri anlatıyor...

Doğru beslenin, kanserden korunun Kanserden korunmak için beslenmemizde nelere dikkat etmeli, hangi yiyecekleri ağırlıklı olarak tüketmeliyiz?


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER