Pudra.com 21.01.2013

Vajinismusta kişiye özel tedavi

Her 10 kadından birinde görülen vajinismusun yüzde 90 psikolojik nedenlere dayandığını söyleyen Dr. Süleyman Eserdağ, vajinismusun nasıl tedavi edildiğini açıklıyor.

Cinsel ilişki sırasında vajinal kasların refleksif, yani istem dışı kasılması ile cinsel birleşmenin olamaması veya çok zor olması olarak tanımlanan vajinismus, tedavisi problemin nedenine göre bireyselleştirilmesi gereken bir sorun.

Vajinismusta kişiye özel tedavi

Hera Klinik'ten Jinekolog ve Cinsel Terapist Dr. Süleyman Eserdağ, cinsel ilişki fobisi olarak da bilinen vajinismusun bir hastalık olmadığını, aslında semptom, yani belirti olduğunu söyleyerek, problemin insan yapısının çok derinlerinde yattığını belirtiyor.

Eserdağ'a göre bu nedenler; %90 psikolojik, %10 yapısal kökenli. Kesin tedavi için de öncelikle doğru tanının konulması ve nedene göre tedavi uygulaması şart!

Ülkemizde yaklaşık her 10 kadından birinde görülen vajinismusta, yani vajinal kasların istem dışı kasılması, problemin derecesine göre kalça, bacaklar, karın, sırt, çene kasları gibi vücudun pek çok değişik bölgelerinde de görülebilir.

Vajinismus hastalarında ağrılı-acılı gerçekleşen veya hiç gerçekleşemeyen cinsel ilişki sorunu olmakla birlikte jinekolojik muayene olamama, vajinal tampon kullanamama, vajina içine fitil yerleştirememe, vajina içine parmak sokamama, ayna ile genital bölgeye bakamama gibi problemler de sıkça izleniyor.

Kesin tanı için jinekolojik muayene şart


Dr. Eserdağ, vajinismus nedenlerinin bireyden bireye değiştiğini, doğru teşhis ve tedavi yöntemi için öncelikle bir jinekolojik muayenenin çok önemli olduğunu vurguluyor.

Sorunun ortaya çıkma sebebi, oluş nedenleri, bireyin içinde bulunduğu ailesel – toplumsal faktörlerden doğumsal faktörlere kadar değişkenlik gösterdiğinden öncelikle doğru teşhisin şart olduğunu ve vajinismus tedavisinin bireyin problemine özgü olacak şekilde (bireyselleştirilerek) yapılması gerektiğini belirtiyor ve vajinismus tedavisi hakkında şu bilgileri veriyor:


Vajinismusun nedeni yüksek oranla psikolojik


"Cinsel kimliğin en hızlı oluştuğu 3-8 yaş arası dönem 'ödipal dönem' olarak bilinir. Bu dönemde gerek anne babadan gerekse çevreden alınan yanlış, eksik, abartılı cinsel mesajların öğrenilmesi sonucunda vajinismus oluşabilir ve farkına varılmazsa ömür boyu kalıcı etkiler bırakabilir.

Geleneksel aile düzeni, katı ahlaki tabular, cinsellikle ilgili şehir efsaneleri, kızlık zarının korunması ile ilgili kız çocuklarının aşırı korkutulması, cinselliğin ayıp, günah, suçluluk ile özleştirilmesi, korumacı aile düzeni içinde iç disiplinin fazlaca gelişmesi en önemli nedenleri oluşturuyor. Diğer taraftan ilk gece ile ilgili abartılı bilgiler, ilk gecede ağrı, çok kanama, acı hissedileceğine dair önyargılar, hamile kalma korkusu, çocukluk döneminde taciz, tecavüze maruz kalma, ev içi şiddet, katı ebeveyn tutumu sonucu yaşanılan kötü tecrübe ve anılar da vajinismusun diğer psikolojik nedenleri arasında yer alıyor.

Yapısal nedenler ise; kızlık zarının kalın, yüksek kenarlı, ara bölmeli, sert, elek şeklinde olması, kısa ve kör vajina gibi anatomik engeller, vajina içindeki ara bölmeler, vajinal girişte dokunmayla ağrı ve hassasiyet ile kendini gösteren 'vulvar vestibulit sendrom', leğen kemiği içindeki organların enfeksiyonları, vajinal girişteki bartholin bezlerinin kistleşmesi veya abseleşmesi ile vajinal enfeksiyonlar sayılabilir. Yapısal bir sorun cinsel ilişki problemine neden oluyorsa gerekli ilaç tedavileri veya basit cerrahi müdahaleler ile psikolojik tedavilere gerek kalmaksızın sorun giderilebilir.

Vajinismus nasıl tedavi edilir?


Her vajinismus çifti için standart, tekdüze tedavi programı yoktur. Günümüzde en sık tercih edilen yöntemler arasında bilişsel - davranışsal cinsel terapiler ve hipnoz tedavileri geliyor. Çocukluk çağlarından itibaren süregelen yanlış bilgilerin yarattığı korkuları ortadan kaldırmak ve yerine doğru duyguların geliştirilmesi 'bilişsel cinsel terapi' ile sağlanır; bu, çiftlere ilk uygulanması gereken tedavi biçimidir.

'Davranışsal cinsel terapi'
ile ise kişilerin bireysel ve çift olarak kendilerini, cinselliklerini keşfetmeleri sağlanır. Davranışsal terapi kişinin kendi kendisi veya eşi ile yaptığı birtakım egzersizleri içerir. Bu egzersizlerin bazıları ayna egzersizi, masaj egzersizi, kegel egzersizi, nefes egzersizi ve dilatasyon egzersizleridir.

Son yıllarda uygulanan hipnoz tedavileri de vajinismusta bilinçaltı korkuları yenmek, yüzleşmesinin sağlanması, içgörü kazandırılması, farkındalığın ve özgüvenin artırılması ile rahatlamanın sağlanması amaçlanır. Uygulanan bireye ve çifte özgü doğru tedavi teknikleri ile çok kısa bir süre içinde, kalıcı bir sonuca ulaşılabilir."


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER