16.07.2021

Kilo almanızın nedeni kişiliğiniz olabilir mi?

Beden Aklıyla Zayıflama Modeli kurucusu Dr. Fevzi Özgönül'e göre kişilik yapılarımız forma girmek için yaptığımız kilo verme diyetlerini sabote edebiliyor.

İZLE: KİLO VEREMEME NEDENLERİ👇 
Birçok diyeti, çeşit çeşit egzersizleri ve her türlü çareyi denediniz ama yine de kilo veremediniz mi? Hatta belki de kilo aldınız. Dr. Fevzi Özgönül, bu kadar uğraşa rağmen kilo verememenizin nedeninin kişiliğinizden kaynaklanıyor olabileceğini söylüyor. İşte Dr. Fevzi Özgönül'e göre kilo almaya yatkın 6 kişilik tipi. Devamı Pudra.com'da.

Kilo almanızın nedeni kişiliğiniz olabilir mi?

Beden Aklıyla Zayıflama Modeli'ni kuran Dr. Fevzi Özgönül'e göre kişilik yapılarımız kimi zaman zayıflamak ya da formda kalmak için yaptığımız diyetleri sabote edebiliyor. Dr. Fevzi Özgönül, "onca uğraşa rağmen kilo veremiyorsanız, kilo verememenizin nedeninin kişiliğinizden kaynaklanıyor olabilir" diyor. İşte Dr. Fevzi Özgönül'ün açıklamalarına göre kilo vermeyi en fazla sabote eden kişilik tipleri ve bu kilo vermekte zorlanan kişilik tipleri için kilo verme önerileri.

Kilo vermeyi en fazla sabote eden kişilk tipleri

1. Tembel ve uyuşuklar

Tembel
Bu tür kişilikte olanlar genelde hazıra düşkünlerdir. Sağlıklı ve düzgün beslenemezler. En kolay yoldan tok hissetmeye çalışırlar. Bu kadar kötü beslendikleri halde, aldıkları bir zayıflama ilacının onları zayıflatacağına ve her şeyi yoluna koyacağına inanırlar.

Bu kişilikte olanların en başta böyle bir zayıflama mucizesi olmadığını anlamaları gerekir.
Bedenimizi düzgün beslemezsek, ona ihtiyacı olan protein, yağ ve vitamin mineralleri vermezsek, bedenimizin ideal yapısına geri dönemeyeceğini ve dolayısı ile zayıflayamayacağını öğretmek gerekir.

Tembel ve uyuşuklar için zayıflama önerisi: Zayıflamanın, aç kalarak değil düzenli ve besleyici gıdalar ile olabileceğini bilmeliler.
 
2. Karbonhidrat delisi olanlar
Tatlı krizi

Bu gruba dahil olanlar karbonhidrat yemeden yapamazlar; ya tatlı, ya ekmek, ya hamur işi yiyecekler veya meyve yemek isterler. Başka türlü mutlu olmaları mümkün değildir. Aslında bu gruba dahil olanlar bebekken mamalarını gayet güzel yiyerek büyümüşlerdir. O dönemde  mamalarını yiyerek büyüyebildiklerine göre sindirim sistemlerinin yardımı ile mamalarının içerisindeki karbonhidratları proteinleri ve yağları sindirebilmişler demektir. O dönemde şeker istemeyen bedenleri bu sindirim işlemini yapamadığı için dışarıda fabrikada sindirime ihtiyaç duymadan şekere dönebilecek şekilde üretilen tatlı ve hamur işi gıdaları istemeye başlamıştır.

Karbonhidrat düşkünleri için zayıflama önerisi: Karbonhidrat düşkünleri eğer bir süre düzenli beslenirse ve tatlı - hamur işi gıdalardan uzak dururlarsa, sindirim sistemleri düzeldiği için bu istekleri de azalacaktır.
 
3. Aşırı çalışkan ve işkolik olanlar
Fastfood
Bu kişilikteki kişiler için iş o kadar önemlidir ki, sabah bir parça simit veya azıcık bir tost sanki akşama kadar bedenlerine yeter de artar. Bu tarz sağlıksız bir beslenme yüzünden akşam çok acıkmış olurlar, önlerine ne gelirse yemeye çalışırlar. Sonra da "neden ben akşam yemek yemeden duramıyorum" diye düşünürler.

Aşırı çalışkan ve işkolikler kendilerini düzgün beslemedikleri için şişmanlık onların kaderidir. Bu gruptakiler "ben yemiyorum ki, neden şişmanım" diye yakınırlar. Aslında yemedikleri için, bedenlerine düzgün bakamadıkları için şişman olduklarına bir türlü inanamazlar.

Aşırı çalışkan ve işkolik olanlar için zayıflama önerisi: Bu kişilerin ihtiyacı olan tek şey önce kendi bedenleri ve bedenlerinin ihtiyaçlarını göz etmektir. Çünkü mevzu bahis bedenimiz ve sağlığımızsa gerisi teferruattır.
 
4. Sabırsızlar

Bu tip kişiliğe sahip olanlar kilo vermek konusunda da çok sabırsızdırlar. Onlar için yemedikleri zaman kiloların hemen gitmesi gerekir. Her sabah aç karına tüm giysilerini çıkarıp tartılırlar. Giydikleri çorabı bile çıkarıp öyle tartılılar ki tam gramı görebilsinler.

Sabah kahvaltı yapmamak onlar için 500 gr kayıp, öğlen yemedikleri yemek 1 kilo kayıptır. Böyle bir performansla haftada 10 kilo hedeflerler. Ama ne yazık ki haftaları pazartesi sabah başlar ve en geç salı öğlen biter. Böylece 10 kilo hedeflerine ulaşamazlar. Üstelik çok aç oldukları için bin bir zahmet ile verdikleri 1-2 kiloyu da fazlası ile geri alırlar.

Sabırsızlar için kilo verme önerisi: Bu kişiliğe sahip olanların atladıkları her öğünün ödemedikleri bir fatura olduğunu unutmaması gerekir. Bu faturaları eninde sonunda ödemek zorunda kalacaklardır. İşte bu nedenle bedenlerini ancak sağlıklı ve düzenli beslenerek güçlendirebilir ve obeziteyi yenmeyi başarabilirler.
 
5. Kararsızlar
 
Kararsızlar

Bu gruba dahil olan kişiler bir türlü ne yapacağına karar veremezler, 1-2 gün diyet yaparlar. Biraz kilo vermeye başlayınca heveslenip spora başlarlar. Sporu abarttıkları için daha çok acıkırlar. Daha çok acıktıklarında nasıl olsa spor yapıyorum diye yemeye başlarlar. Diyeti bırakıp spora devam ederler. Zamanla sporu da devam ettiremezler ve daha çok kilo almış olarak hayatlarına devam ederler.  

Kararsızlar için kilo verme önerisi: Bu gruptakilerin bilmesi gereken ilk şey hiçbir sporun yediklerini eritemeyeceği olmalıdır. Spor sindirim sistemini daha iyi çalıştırmak için yapılmalıdır. Spor, harcamak için değil sindirimi güçlendirmek için yapılmalıdir. Özellikler gece hiçbir şey yemeden önce çok yorulmadan yapılması gerekir.
 
6. Abur cubur ve hazır emek yiyicileri

Her yemedikleri öğünde kar ettiklerini düşünürler, fakat arada yedikleri abur cuburu hiç hesaba katmazlar. Genelde güzel besleyici bir yemek yemek yerine, daha kolay ulaşabilecekleri ve karbonhidrat oranı çok olan hazır yemekleri tercih ederler. Düzenli beslenemedikleri için kendilerince hiçbir şey yemedikleri halde, bir türlü kilolarından kurtulamazlar.

Abur cubur ve hazır emek yiyicilerine kilo verme önerisi: Bu gruptakiler düzenli beslenmeye geçmeli, mutlaka sabah kahvaltılarını ve öğle yemeklerini yemeleri gerekir. Böylece zamanla abur cubur istekleri azalır ve daha iyi beslendikleri için bedenleri gücenir, kilo probleminden kurtulurlar.

İlgili haberlerimiz: 

Zayıflamak isteyenlere 7 altın tavsiye
Eğer kilo fazlalığı ve şişmanlık endişeniz var ve kilolar yerine sağlığınızı vermek istemiyorsanız, bu yazıyı dikkatle okuyun.

Diyet yapmadan kilo vermek için 10 ipucu
Diyet yapmamak ve kilo vermek... Kulağa çok çekici geliyor, değil mi? O zaman Dilara Koçak'ın önerilerini hemen dikkat alın!

Metabolizmayı hızlandırmanın 8 yolu
"Yiyiyorum yiyiyorum kilo alamıyorum" ya da "Diyet yapsam da bir türlü kilo veremiyorum" diyorsanız sorunu metabolizmanızın hızında aramakta fayda var. Uzman Diyetisyen Dilara Koçak, metabolizmayı hızlandırmanın 8 yolunu açıklıyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER