@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 22.04.2011

20 yaş dişi hangi durumlarda tehlikeli?

Genellikle 17–25 yaşları arasında çıkmaya başlayan, çenede yeterli alan olmadığında gömük kalarak şiddetli ağrılara neden olan yirmilik dişler ne zaman tehlikeli olmaya başlar? Çekmeli mi, ağızda bırakmalı mı? Yanıtlar Pudra.com'da...

Ağızda en son çıkan ve en fazla soruna neden olan 20 yaş dişlerinin ağızda bırakılması mı yoksa çekilmesi mi daha doğru?

20 yaş dişi hangi durumlarda tehlikeli?

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, doğru pozisyonda çıkması ve çevre dokulara zarar vermemesi halinde bu dişlerin yerinde kalmasında bir sakınca olmadığını belirtiyor. Çene kemiği ile kaynaşmış ve anormal pozisyonlu bir dişin ileride yol açacağı sıkıntılar göz önüne alınarak dişin röntgen sonrası çekimine karar verilebileceğini söylüyor. Kışlaoğlu, yirmilik dişlerin hangi durumlarda tehlikeli olduğunu şöyle anlatıyor:

Çürük: 20 yaş dişinin pozisyonundan dolayı o dişte veya komşu dişte çürük görülebilir.
Dişeti enfeksiyonu: 20 yaş dişinin tam çıkmadığı durumlarda yemek artıkları ve bakteriler 20 yaş dişinin çevresindeki diş etinin altına girerek enfeksiyona neden olur. Bunun sonucunda ağız kokusu, ağrı, yüzde şişme ve ağız açıklığında azalma görülebilir. Enfeksiyon lenfler aracılığıyla yanak ve boyun bölgesine yayılabilir.
Basınç ağrısı: 20 yaş dişinin komşu dişlere basınç yapmasından dolayı ağrı olabilir. Bazı vakalarda bu basınçtan dolayı dişlerde aşınma olur.
Ortodonti: Pek çok genç hasta dişlerindeki çapraşıklıkları düzelttirmek için ortodontik tedavi görür. 20 yaş dişleri yer darlığı nedeniyle özellikle ön bölgede diş çapraşıklıklarının artmasına neden olur.
Protez:Total protez kullanan hastalarda gömük 20 yaş dişleri, protezde uyumsuzluk, vuruk ve kullanamama problemlerine neden olabilir.
Kist oluşumu: Gömük ya da yarı gömük 20 yaş dişinin çevresindeki yumuşak dokuda kist oluşabilir. Bu kist ve dişin alınması, ileride oluşabilecek kemik ve komşu diş hasarını önleme açısından büyük önem taşır. Nadiren de olsa kistin içinde tümör gelişebilir veya kistin aşırı büyümesine bağlı olarak çenede spontane kırıklar meydana gelebilir.

Diğer diş çekimlerinden farklı
Çağdaş Kışlaoğlu, 20 yaş dişinin konumu, şekli ve boyutuna bağlı olarak uygulanacak işlemin zorluk derecesinin değiştiğini söylüyor. Çekimden sonra hafif bir şişlik, ağrı ve kanama olabileceğini belirten Kışlaoğlu, yirmilik dişlerin çekimiyle ilgili şunları anlatıyor:

"Daha özel işlemler gerektiren bazı karmaşık çekimler de uygulanabilir. Diş hekiminizin alacağı önlemler ve vereceği tavsiyeler yan etkileri en az seviyeye indirir. İleri yaşlarda esneklik azaldığı için çekim zorlaşır, iyileşme süreci daha da uzar.’’

Operasyon sonrası bakım önerileri
Çağdaş Kışlaoğlu, 20 yaş dişinin çekilmesinden sonra yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:
  • Yara yeri kesinlikle kurcalanmamalı.
  • İlk 24 saat boyunca diş çekilen tarafla çiğneme yapılmamalı.
  • Kanamayı artırıp iyileşme sürecini uzattığı için ilk 24 saat sigara içilmemeli.
  • Kan pıhtısının yerinden oynamaması için hasta tükürmemeli.
  • Kanama kontrol edilmeli ve dikiş atılmamışsa steril gazlı bezle tampon yapılmalı.
  • Operasyon sonrası bölgeye soğuk bir tampon uygulayarak dolaşım yavaşlatılmalı ve yüzün şişmesi engellenmeli. 20 dakika soğuk tampon, 20 dakika ara, sonra tekrar 20 dakika soğuk tampon şeklinde...
  • İlk 24 saatten sonra her 2 saatte bir ılık tuzlu suyla gargara yapılmalı.


Diş Hekimi
Çağdaş Kışlaoğlu


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER