Pudra.com 10.12.2013

Antibiyotik kullanırken dikkat!

Uzmanlar, kışla birlikte gelen soğuk algınlığı, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında doktorun bilgisi olmadan antibiyotik kullanımının zararlı olduğunu söylüyor.

Havaların soğumasıyla birlikte birçok kişi baş ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklığından şikayet ediyor. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında en çok etkili olan faktörlerin başında ise virüsler geliyor. Virüs, giren bünyeyi zayıf düşürerek, vücudu diğer bakteri enfeksiyonlarına karşı hassas bırakıyor. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. Süleyman Erdoğdu, “AVM’ler, şirketler, toplu taşıma araçları gibi kapalı mekanlar, üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmak için büyük risk oluşturuyor. Çünkü havasız olan bu kapalı alanlarda, hastalık daha kolay yayılıyor. Bu tür enfeksiyonlarda, ağız ve burunu örtecek atkı kullanmak, başta gelen korunma yollarından en önemlisi” diyor.

Antibiyotik kullanırken dikkat!

Bol bol C vitamini alın

Doğuştan gelen birtakım özellikler de enfeksiyona yakalanmayı etkiliyor. Örneğin; burun kemiğindeki eğrilik, burun tıkanıklığı nedeniyle ağızdan nefes alıp vermek gibi durumlar, enfeksiyona yakalanma riskini artırıyor. Uyku ve yemek düzeni bozukluğu, dengeli beslenmemek, stres gibi faktörler de üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmayı son derece artıran olaylardan sadece birkaçı. Tüm bu üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskine karşı Dr. Erdoğdu, sağlıklı yaşam, dengeli beslenme, iyi dinlenme, spor yapma, doğal vitamin alma gibi faktörlerin enfeksiyonlara karşı birer kalkan görevi gördüğünün altını çiziyor.

Nezle ile gribi karıştırmayın

Kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarından en çok grip ve nezle birbiriyle karıştırılıyor. Oysa iki hastalık farklı. Dr. Erdoğdu, “Nezle, üst solunum yollarını tıkayan, burun akıntılı bir viral enfeksiyondur. Çok fazla ateş ve halsizlikle kendisini göstermez. Gribe yol açan virüsler ise daha farklıdır ve gripte, ateş, halsizlik meydana gelir” diyor.

Her ikisinin de tedavisinde, öncelikli olarak antibiyotik kullanımının yeri bulunmadığını söyleyen Dr. Erdoğdu, yatak istirahatinin yanı sıra ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ilaçlar kullanılması gerektiğini belirtiyor ve daha sonradan bakteri enfeksiyonu gelişirse antibiyotik kullanılmasını tavsiye ediyor. Bu durumun ancak hekim tarafından ayırt edilebileceğini belirten Dr. Erdoğdu, bakterinin yerleşim yeri ve şiddetine göre ayrıca hastanın yaşı ve kilosuna göre antibiyotik seçiminin ve dozunun ayarlanması gerektiğini vurguluyor.

Sinüzit yaşam kalitesini düşürür

Boğaz enfeksiyonlarının ve bademciklerin şişmesinin daha sık yaşandığı kış aylarında, ayrıca sinüzit de baş ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklık nedeniyle kişilerin yaşam kalitesini düşürüyor. Dr. Erdoğdu, bu kış günlerinde özellikle sinüzite dikkat edilmesi gerektiği vurguluyor. Çünkü sinüzit, şiddetli baş ağrısı, halsizlik gibi nedenlerle yaşam kalitesini düşürüyor. Nadiren de beyine yayıldığında ise menenjitten beyin apsesine kadar birçok ciddi soruna neden olabiliyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER