pudra.com 25.05.2009

Diş fırçalamak deyip geçmeyin...

Sağlıklı dişler için diş fırçası ve macunu seçimi önemli, ip kullanmak şart! Diş fırçalarken nelere dikkat etmeliyiz?

Diş ve ağız bakımı hem sağlık, hem görüntü açısından çok önemli. Sadece günde iki kez diş fırçalamak değil; iyi diş fırçası ve macununu seçmek, doğru fırçalamak, diş ipi kullanmak sağlıklı bir diş bakımı sağlıyor. İşte detaylar…

Diş fırçalamak deyip geçmeyin...

Diş fırçanızı dikkatli seçin
İdeal bir diş fırçası diş etinize zarar vermeyecek şekilde orta yumuşaklıkta, en az 3 sıra halinde, yuvarlatılmış naylon kıllardan yapılmış olandır. Küçük başlı fırçalarla ise daha detaylı ve iyi bir fırçalama yapılır.

Ayrıca fırçanın ağzınızın ulaşılması zor yüzeylerine erişebilecek şekilde tasarlanmış kıllara sahip olmasına dikkat edin. Fırçanın sapının ise rahatça kavranabilmesi ve ıslakken elinizden kaymayacak şekilde yapılmış olması önemlidir.

Diş fırçalarının 3 ayda bir değiştirilmesi gerektiğini de hatırlatalım.

Diş macununun içeriğine bakın
Diş macunlarının özelliği sadece dişleri temizlemek değildir. Aynı zamanda plak ve diş taşı oluşumun azaltır, dişleri beyazlatır, dişeti sağlığını korur. Bu nedenle seçim yaparken mutlaka içeriklerini okumalıyız.

Birinci dikkat etmemiz gereken şey içeriğinde çürük oluşumunu engelleyen veya durduran ‘florid’ olması. İkinci konu ise içeriğinde dişleri aşındırabilecek maddeler olmaması. Örneğin toz halindeki beyazlatıcı macunlar, normal bir macuna göre 10 kat fazla zarar verir. Bu nedenle tercih edilmemelidir.

Diş macununu fırçanın orta kısmına bir damla şeklinde sürülmesi gerektiğini unutmayın.

Fırçalamaya dikkat
Diş fırçalama süresi ‘tam iki dakika’, kuralı ise ‘yukarı aşağı’dır. Yani dişetlerinden dişe doğru süpürme gibi fırçalanmalıdır.

Alt ve üst çenedeki dişler ayrı ayrı fırçalanmalıdır. Dişler sırasıyla önce ön, sonra iç ve sonra çiğneyici yüzeyleri olmak üzere fırçalanır. En arka dişlerin arka bölgeleri ve dil yüzeyi de fırçalamaya dahil edilmelidir.

Fırçalarken aşırı kuvvet uygulanması, dişlerde aşınmaya neden olacağından dikkat edin.

Ekstra bakım: diş ipi
Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı noktaların temizlenmesini sağlar. Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları diş aralarında oluşur ve bu bölgede oluşan bakteri plağını ve yemek artıklarını iyi temizlemek gerekir. Diş ipi burada devreye girer.

Yaklaşık 45 cm uzunluğunda diş ipini kopartıp uçlarını orta parmaklarınıza dolayın. Diş ipini üst dişler arasından geçirmek için başparmaklarınızı kullanın. Bunu yumuşak ve yavaş hareketlerle, diş etlerinizi zedelemeden yapın. Alt dişlerinizi temizlerken, diş ipini dişler arasından geçirmek için işaret parmaklarınızı kullanın. Her dişin çevresinde eğim vererek yukarı aşağı hareket ettirip bakteri plağını temizleyin.

Diş fırçası ile beraber düzenli diş ipi kullanımı, diş fırçalamaya oranla iki kat etkiliymiş!


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER