pudra.com 15.12.2010

Estetik diş hekimliği

Estetik diş hekimliğinin amacı iyi planlanmış ve hastanın kişiliğine, kültürüne, yaşam şekline ve isteklerine uygun güzel bir gülüş yaratmaktır.

Günümüz yaşantısının ayrılmaz bir parçası olan estetik diş hekimliğinde de çok önemli bir yere sahiptir. Amerikan Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü'nden Dr. Pınar Cebe hastaya yeni bir gülüş tasarlanırken üç pencereden bakarak düşünmek gerektiğinş belirtiyor. Dişler, dişleri çevreleyen yumuşak doku ve ağız ve bunları da çevreleyen yüz. Estetik değerlendirmede bunları bir bütün olarak ele almak tedavinin başarısı için önemlidir. Doğada rastlanan ve estetiğin de temel unsurları olan form, balans, simetri ve altın oran diş hekimliğindeki estetik uygulamalarının da temelini oluşturur. Güzel bir gülüşte dişlerin şekli, boyutları, konumu ve rengi estetiğin sağlanmasında diğer önemli unsurlardandır. Bunların yanında hastanın yaşı, cinsiyeti ve kişiliğinin de gülüş tasarımında dikkate alınması gerekir.

Estetik diş hekimliği

Erkeksi ve kadınsı karakteristik özellikler de unutulmamalıdır. Mesela kadınsı bir gülüşte ön iki diş daha belirgin ve uzun tasarlanır. Dişlerin kesici kenarları daha yuvarlak ve yumuşak olmalıdır. Erkeklerde ise daha köşeli belirgin ve sert dişler erkeksi görünümü öne çıkarır. Genç hastalarda da daha kare ve yuvarlak hatlı, yaşlılarda ise aşınmaya bağlı olarak daha kısa ve köşeli tasarımlar uygulanır.

Doğal gülüş

Dişler ve onu çevreleyen yumuşak dokuların dizilişi uyum içinde olursa daha güzel ve sağlıklı bir görüntü elde edilir. Doğal bir gülüşünüz olsun istiyorsanız, gülerken ön dişlerin kenarları alt dudağa paralel olmalıdır. Dudakların hareketsiz ve hareketli durumundaki dolgunluğu, şekli ve uzunluğu dişlerinizin daha görünür olmasında önemli faktörlerdendir. Dudaklarınız hareketsizken ağız hafif açık pozisyonda dişlerinizin 1- 3 mm kadar görünmesi gerekmektedir. Çünkü yaşınızın ilerlemesiyle dişler aşınır ve boyları kısalır. Alt dişler daha çok görünmeye başlar. Estetik diş hekimliği de burada devreye girer.

Yüz hatları dişlerinizi tamamlar. Her şey simetridir. Estetik dişler simetrik bir yüzde daha güzel görünür. Yüzümüzde referans alınan bazı hayali dikey ve yatay çizgiler vardır. Estetik diş hekimleri de bu çizgilerden faydalanır. Örneğin, dudak köşelerinden geçen çizgi, dişlerin kesici kenarlarından geçen çizgiye paralel, yüzün merkezinden geçen çizgiye ise dik olmalıdır.

Teşhis ve tedavi (beyazlatma)

Gülerken elinizle ağzınızı mı kapatıyorsunuz? Güldüğünüzde diş etleriniz çok mu görünüyor? Yoksa dişlerinizin renginden mi memnun değilsiniz? Size yakışan estetik bir gülüş mü arıyorsunuz?

Size özel bir planlamayla yeni bir gülüş yaratmak hiç de zor değil. Dişlerinin yeterince beyaz olmadığını düşünenler, diş etlerinin gülünce veya konuşunca çok göründüğünü düşünenler genelde ağzını saklamak için elleriyle kapatırlar. Bu da güven duygusunun olmadığını gösterir. Yapılacak kısa zamanlı bir tedaviyle hasta sağlıklı dişlere kavuşurken güven duygusu da yerine gelir. Örneğin dişlerinin beyaz olmadığını düşünenler için basit tedaviler vardır. Diş beyazlatma ile kısa sürede beyaz dişlere kavuşulabilir. İki tip beyazlatma uygalaması yapılar. Klinikte ve dilerseniz evde kendiniz dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Klinikteki tedavi dişlerin renginin durumuna göre iki yada üç seansta yapılır. Önce diş etleri özel bir ilaçla zarar görmemesi için kaplanır. Dişler üzerine sürülen beyazlatıcı jele ışık kaynağı verilerek (lazer veya led ışık) belli bir süre beklenir. Dişin mine tabakasının kalınlığına ve renklenmenin derecesine bağlı olarak tedavi süresi belirlenir.

Sadece diş kliniğinde değil evde de kendiniz dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Ama diş hekiminin önereceği tedavi yöntemini kullanarak başarılı olabilirsiniz. Son zamanlarda eczanelerde satılan beyazlatma ürünlerinin kontrolsüz ve bilinçsiz kullanımı dişlerinize zarar verir. Bu nedenle beyazlatma işleminin diş hekiminin kontrolünde yapılması gerekir. Ev tipi beyazlatma için hastanın alt ve üst dişlerine uygun olarak şeffaf kalıplar hazırlanır. Bu kalıpların içine beyazlatıcı jel koyarak beyazlatma yapılır. Kullanılan ilacın içeriğine ve renkleşmenin derecesine göre uygulanacağı süre belli olur. Mesela gece yatmadan bu uygulamayı yaparsanız sabah kalktığınızda bembeyaz dişlerle uyanabilirsiniz.

Pudra.com'un evde diş beyazlatma yöntemleri yazısını okuyarak daha detaylı öneriler alabilirsiniz.

Gülüş estetiği

Diş kaybına bağlı olarak ağız içi fonksiyonlarının azalmasına ilave ciddi bir estetik kaybınız da varsa yani yaşınıza bakılmaksınız yaşlı bir yüz görünümünüz söz konusu ise bir takım protez tedavileriyle kendi gülüşünüzü bulabilirsiniz. Yeni bir gülüş tasarımında porselen lamina vener uygulamaları son yıllarda en çok kullanılan tedavi yöntemidir. Ağızda estetik görünüm dişlerin mine dokusu minimal seviyede kaldırılarak yani dişler kesilerek polselen uygulaması yapılır. İşte burada da biraz önce bahsettiğimiz oranlar dikkate alınır. Karakterinize, yaşınıza, yaşam biçimine göre yeni dişleriniz tasarlanır.

Gülüş tasarımı ile ilgili bu kez de Memorial Hastanesi'nden bir makalemizi de tıklayarak okuyabilirsiniz...

Dişeti estetiği

Gülerken çok görünen diş etleri (gumy smile) de basit bir tedaviyle estetik bir görünüme sahip olabilir ve ağzınızı kapatmak zorunda kalmadan rahatça gülebilirsiniz. Önce hastanın ideal diş boyu hesaplanır sonra diş eti üzerinde kesilecek yerler işaretlenir. Lazer kullanılarak işaretlenen diş etleri kesilir ve diş boylarının uzaması sağlanır.

Diş eti estetiği yazımızı tıklayın ve bu konudaki tüm soruların yanıtlarını bulun.

Implant mucizesi

Diş eksikliklerinin tedavisinde en çok kullanılan yöntem yüzyılın buluşu olarak kabul edilen implanttır. Tek diş eksikliklerinin tartışmasız en sağlıklı tedavisidir. Önce tedavinin uygulanacağı bölgedeki kemik miktarı ölçülür. Eğer yeterliyse uygun boy ve çapta seçilen implant o bölgeye yerleştirilir.

Tüm dişsiz ağızlarda ise yapılan 3 boyutlu planlamalar sonucu implant üstü sabit protez yapımı hastalara hem fonksiyon hem de estetik bakımından daha kaliteli bir yaşam sağlamaktadır.

Dişhekimliğinde kullanılan malzemelerdeki gelişmeler sayesinde hem doğala yakın hem de sağlam protezler yapmak artık çok kolay. Yüzünüzdeki gülümseme hiç eksilmesin, sağlıklı dişler, sağlıklı gülüşler...

Eksik dişlerin çözümü implant hakkında bol detaylı bilgi için pudra.com'un yazısını tıklayın ve okuyun.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER