Hürriyet 07.07.2011

Sağlıklı yaşamın sırları

"Yanlış sağlık alışkanlıklarını düzeltme yolları” araştırmasının sonuçları açıklandı. İşte sağlıklı yaşamın sırları...

İnternet sitesi Yahoo, Sarah Jio'nun değişik uzmanlardan derlediği “Yanlış sağlık alışkanlıklarını düzeltme yolları” başlıklı araştırmasının sonuçlarını yayınladı.

Sağlıklı yaşamın sırları

Yazıda, vücuttaki kemiklerin tam olarak oturmasının otuzlu yaşların başına kadar devam ettiği için gelişme çağında olanların ve yirmili yaşlardaki gençlerin güçlü kemik gelişimini sağlamak amacıyla kalsiyum depolamalarının çok büyük önem taşıdığı kaydedildi.

Genç yaşlarda yeterli kalsiyum tüketimine başlamayanların, kemik erimesini önlemek için bir an önce kalsiyum tüketimine başlanması gerektiği ifade edilen yazıda, kalsiyum tüketiminin 19 ile 50 yaşlar arasındaki kadınlarda, günlük 1000 mg, 51 yaşını aşmış kadınlarda ise günlük 1200 mg şeklinde olması, süt ürünlerinin haricinde, 181 mg somon, 103 mg barbunya fasulyesi gibi ürünlerin tüketilmesi öneriliyor.

Kambur duruşun birçok insan tarafından yapılan hata olduğu değerlendirilen yazıda, “Dik ve duvara yakın bir mesafede ayakta durarak omuzlarınızı duvara değdirinceye kadar aşağı doğru bırakın, yavaşça çenenizi indirin ve başınızı duvara karşı ittirin. Bu pozisyonu 15 saniye süreyle gerçekleştirin, nefes alın, dinlenin ve tekrarlayın. Eğer omuzlarınız duvara değmiyorsa amacınız yavaşça çalışarak bunu gerçekleştirmek olmalıdır” denildi.

Sigara içenlerin, bir an önce sigarayı bırakmalarının önemine değilen yazıda, otuzlu ve kırklı yaşlarda bırakılan sigaranın kişilerde felç, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları risklerinin azaldığının görüldüğü, üç ay süreyle sigara içmeyen kişinin akciğerlerinde ve kan dolaşımında önemli ölçüde gelişme izlenildiği belirtildi.

Kalp krizini önlemek için ne yapmalı?
Kalp krizlerinde ise bir yıl süreyle sigara içilmediğinde yüzde 50 oranında azalma görüldüğü, zarar görmüş akciğerleri onarmanın en iyi yollarından birinin egzersiz olduğu ifade edilen yazıda, uzun yıllardır spor yapmayan insanların, olası sakatlanmaları önlemek için önce kaslarını güçlendirmeleri ve 30 dakikada yapılan egzersizi 15 dakikaya sığdırarak hızlı bir şekilde yapmaları gerektiği kaydedildi.

Doğru beslenme alışkanlığı kazanmanın önemli yollarından birisinin her gün salata yemek olduğu belirtilen yazıda, öğle veya akşam yemeği olarak salata ile birlikte yağsız tavuk ile doyurucu bir öğün elde etmenin mümkün olduğu, salatanın bir yıl boyunca düzenli şekilde tüketildiği takdirde kilo vermenin mümkün olduğu ifade edildi.

Hastalıklara sebep olan ilişkiler
Uzun süre yanlış giden bir ilişkiyi sürdürmenin belli başlı sağlık sorunlarına sebebiyet verdiği belirtilen yazıda, bunların başında kronik stres, bağışıklık sistemi bozuklukları ve bunun sebebiyet verdiği birçok hastalıklar olduğu aktarıldı.

Yazıda, göğüs kanserine yakalanan kadınlarda yapılan incelemelerin sonucuna göre, stres altındaki insanların bağışıklık sistemleri zayıfladığı için daha kolay kansere yakalanma risklerinin olduğu kaydedildi.

İnsanların kendileri hakkındaki negatif düşüncelerinin de depresyona neden olabileceği, fakat düzenli uyku, stresten uzak durmak, egzersiz ve sağlıklı diyetin beyin fonksiyonlarını harekete geçirerek bu olumsuzlukları ortadan kaldırıyor. Yazıda ayrıca insanlara, kendilerini olumsuz etkileyen insanlarla görüşülmemesini tavsiye ediliyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER