dr ayca kaya
@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Uykuda zayıflamak mümkün mü?

"Uyurken büyüme hormonunun yükselmesi hem metabolizmanın hızlanmasını hem de yaşlanma sürecinin gecikmesini sağlıyor" diyen Dr. Ayça Kaya, kaliteli uyku için dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.

Uyku insan vücudu için çok önemlidir. Dolaşım ve metabolizma hızı yavaşlar. Çünkü vücut uykuda kendini onarır, hücrelerde oluşan metabolik artıklar temizlenir, vücut yenileyici hormonlar olan melatonin ve büyüme hormonu uykuda yükselir. O nedenle kaliteli uyku çok önemlidir.

Uykuda zayıflamak mümkün mü?

Uykunun kalitesini belirleyen en önemli etmenlerden bir tanesi, deliksiz ve kesintisiz olmasıdır. İkinci önemli durum ise sessiz ve karanlık bir ortamda uykunun sürdürülmesidir. Sessiz ve karanlık ortam özellikle melatonin hormonun yeteri kadar salgılanması için önemlidir.

"Uykuda kilo vermek için aç uyuyun"

Deliksiz ve kesintisiz uyku için de her ne kadar sessizlik ve karanlık önemli ise de kişinin solunum yollarında bir problem olmaması da gereklidir. Solunum yollarındaki darlıklar ve FAZLA KİLO, yeteri kadar nefes alamamaya, bu da uykuda horlama, "obstriktif sleep apne" dediğimiz "uykuda solunum durması"na neden olur. Bu durum vücudun yeteri kadar oksijenlenememesine, hücre içindeki serbest radikallerin yeteri kadar temizlenememesine yol açar. Aynı zamanda gece yeteri kadar uyumama gün içinde enerji yetersizliğine, halsizliğe, ara ara gelen uyku nöbetlerine neden olur.

Kaliteli uyku ve uykuda kilo vermenin en önemli yollarından biri, aç uyumaktır. Akşam yemeğinden sonra hiçbir şey yememek uyku sırasında büyüme hormonunun daha çok salgılanmasına yol açar. Büyüme hormonunun yükselmesi hem metabolizmanın hızlanmasını hem de yaşlanma sürecinin gecikmesini sağlar. Bu durumda uyurken bile kilo verebilmek mümkün oluyor. Ayrıca akşam yemeğinden sonra özellikle meyve yememeye özen göstermek gerekir. Çünkü meyvelerin şeker oranı çok yüksek ve akşam meyve yediğinizde vücutta insülin hormonu daha çok salgılanıyor. Bu durum yağlanma sürecini hızlandırıyor.

"Gündüz uyumayın"

O zaman kaliteli uyku insan vücudu için en az su, oksijen kadar gereklidir. Bunun için;
  • Gündüz uykusuna asla yatmayın.
  • Gündüz ve akşam çok fazla çay-kahve tüketmeyin.
  • Akşam yemeğinden sonra meyve yemeyin.
  • Akşam yemeğinden 2 saat sonra yapacağınız yarım saatlik bir tempolu yürüyüş sabaha kadar yağ yakmanızı sağlar, uykuda daha çok zayıflamınızı sağlar.
  • Yatağa aç karnına gidin.
  • Uygun yatak (kanape değil), uygun ortam, sessizlik, ışıksızlık sağlayın.
  • Yaşlanmamak için, daha enerjik yaşamak için ve daha kaliteli bir uyku için muhakkak fazla kilolardan kurtulun.


 
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER