pudra.com 24.01.2011

Yaşam tarzınızı gençleştirin

Yaşlanma hızı herkeste farklıdır. Fakat zamana karşı koymanın yollarını yaşam biçiminize adapte ederek yaşlanmayı geciktirmeniz mümkün. Nasıl mı? Okuyun ve öğrenin!

Her yaşın ayrı bir güzelliği olsa da yaşlanmayı kimse istemez. Bunun için belki kozmetik ürünlerle belki de estetik operasyonlarla gençleşmek için paranızı harcıyorsunuz. Oysaki yaşlanmayı geciktirmek ya da sağlıklı bir şekilde yaşlanabilmek elinizde… Günlük yaşantınızda dikkat edeceğiniz birkaç basit nokta ile sağlıklı ve genç görünmeyi sağlayabilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde yaşlanmanın ilk adımına yaşam biçiminizi düzenlemekle başlayın. Memorial Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı, sağlıklı bir yaşam için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Yaşam tarzınızı gençleştirin

Yaşlanma hızı herkeste farklıdır

Yaşlanmanın hızı ve yoğunluğu kişinin yaşını gözetmeden herkeste farklı olmaktadır. Yaşlanma, insanın normal bedensel ve ruhsal işlevlerinin giderek azalması ve zarar görebilirliğinin artması olarak tanımlanmaktadır. Yaşlanmanın sonsuza dek önlenebilmesi tıbben mümkün değildir. Ancak kaliteli bir yaşam ile etkisini azaltmak ya da geciktirebilmek mümkündür.

Zamana karşı koyma yollarını öğrenin

Genetik yatkınlık, kötü şehirleşme, sağlıksız konutlar, stres, sosyoekonomik yetersizlikler gibi kontrol edilemeyen faktörler ile sürekli karşı karşıyayız. Bu durumların kötü etkilerini yok etmek kimi zaman imkansızdır. Bu durumda tek kurtuluş yolu ise bu etkenlerle başa çıkmanın yollarını öğrenmekten geçmektedir. Elektromanyetik kirlilikten, zararlı çevre faktörlerinden korunmak, doğru beslenmek, yeterince su içmek ve egzersiz yapmak; stresle başa çıkmayı öğrenmek ve uyku düzeni sağlamak başlıca korunma yöntemleridir.

Neden yaşlanırız?

Yaşlanmayı artıran nedenleri şöyle sıralayabiliriz:
 • Hücrelerin oksidatif stres denen vücutta oluşan serbest oksijen radikallerice hasara uğraması ve vücudun bunu koruyan anti-oksidan sisteminin yetersizliği
 • Kromozomlarda bulunan DNA’nın hasar görmesi
 • Genetik miras veya genlerdeki değişiklikler
 • Hücrede bulunan mitokondrium isimli organın hasar görmesi
 • Vücutta bunlunan yağların hasar görmesi
 • Proteinlerin glikozillenmesi
 • Hormonal bozukluklar
 • Beslenme bozuklukları
 • Hücrede otofaji denen hücreyi tamir eden mekanizmanın bozulması

Beslenme yaşlanma üzerinde birincil etki sağlar

Yapılan çalışmalarda görülmektedir ki; beslenme düzeni ve tarzının yaşlanma ve sağ kalım üzerinde birincil ve çok önemli rol oynadığı artık kesinleşmiştir. Kafein ve alkolden olabildiğince uzak durulmalı, su, yeşil çay, meyve çayları ve taze meyve suları tercih edilmelidir. Unutulmaması gereken bedenin yıpranmasını azaltıcı etkisi olduğuna inandığımız bazı eser elementlerin ve antioksidanların öncelikle gıdalardan(günde en az 4-5 porsiyon taze sebze meyve) alınmaya çalışılması, yetersiz kalınan durumlardan bir uzman tarafından düzenlenen destek tedavilerine başvurulması gereğidir.

İlaçlardan ek destek alabilirsiniz

İlaç etkileşimleri veya cinsiyetlere göre ayrım gösterilmesi gereken durumlar söz konusu olabileceğinden hekiminiz tarafından tavsiye edildiği takdirde bir bölümü kombinasyon halde olan ürünler kullanılabilir. Doktor kontrolünde
 • Alfa lipoik asit
 • Vitamin C ve E
 • Koenzim Q10, Selenyum,
 • Kalsiyum, magnezyum, Çinko
 • Karotenoid ve flavanoidler (meyve sebze ve baklagillerde bulunan doğal renk verici maddeler)
 • Yeşil çay ve üzüm çekirdeği ekstresi
 • DHEA ve glutatyon kullanılabilir.

Kas kalitenizi artırmak için spor ve egzersiz yapın

Sportif aktivite kas kütlesinin azalmasını engellemek, kemik yapıyı uyarmak ve kalp damar sağlığını korumak bazında en büyük önemi taşır. Dikkat edilmesi gereken egzersiz süresi ve yoğunluğudur. Sağlıklı yaşamın son gelişmeleri ışığında egzersiz süresinin hiçbir zaman 60 dakika üzerinde olmaması, 30 dakikanın aerobik aktiviteye yönelik (koşu, bisiklet, kürek, cross trainer, step, dans) egzersizlerden oluşması, diğer 30 dk. bölümün karın ve bütün vücut adalelerinin çalışmasına yönelik hazırlanan bir ağırlık programı ile geçirilmesi gereğidir.

Özellikle altını çizmek isteriz ki 60 dakika üzerindeki sportif aktiviteler ile istenen sonuçlara ulaşmak mümkün değildir. Diğer önemli konu da spordan önce ve sonra mutlaka esneme hareketlerinin yapılmasıdır, ancak böylece kas kalitenizi arttırabilirsiniz.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER