20.04.2020

Evde nasıl yürüyüş ve koşu yapabilirsiniz?

Evde günlük bir miktar egzersiz ile vücut direncinizi artırabilir, bağışıklığınızı güçlendirebilir, hatta psikolojik olarak rahatlayabilirsiniz.

İZLE: YÜRÜYÜŞ SONRASI SAKATLANMA NEDENLERİ👇 
Karantina günlerinde hareketsiz kalmamak için evde spor yapmak sağlık açısından bir gereklilik. Özellikle fizyolojik ve psikolojik olarak sağlığı korumak, bağışıklık sistemini artırmak, kas gücünün azalmasını ve dolaşım sorunlarının oluşmasını engellemek için spor ve egzersizler yapmak oldukça önemli. Peki nasıl? Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi evde yürüyüş ve egzersiz yapmanın püf noktalarını Pudra.com okuyucuları için anlattı.

Evde nasıl yürüyüş ve koşu yapabilirsiniz?

Fotoğraf: Walk at Home serileri ile ünlü Leslie Sansone

Ev içi yürüyüşleri, bahçe içi yürüyüş ve koşuları ile germe egzersizleri sayesinde, evdeki hareketsizlikten kurtulmanın mümkün olduğunu söyleyen ve UZMANTV'nin de uzmanları arasında bulunan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi, evde nasıl yürüyüş ve koşu yapabileceğimizi Pudra.com okuyucuları için anlattı. 

Evin içinde küçük bir koridor varsa, onu kendinize bir parkur kabul edebilirsiniz. Bu koridorda günün belli aralıklarında ya da saat başlarında belli miktarda yürüyerek en fazla 40 dakikayı tamamlayacak şekilde bir yürüyüş aktivitesi yapabilirsiniz. Eğer canınız sıkılmazsa bunu sanki sokakta yürüyormuş gibi bir seferde de yapabilirsiniz.

Sitede oturuyorsanız, bu yürüyüşü bahçede yapabilirsiniz. Bahçe içinde yaparken sosyal izolasyon kuralına uymak gerektiğini de unutmamak lazım. Sportif yürüyüş esnasında nefes alıp vermek arttığı için partikülleri atma hızı daha da fazla oluyor. Bulaştırıcılık olmaması için sosyal izolasyon
mesafesinin aktif yürüyüşlerde yaklaşık 5 metre kadar olması tavsiye ediliyor. Eğer bu aktivite koşma şeklinde olacaksa bu mesafenin yaklaşık 10 metre olması gerekiyor.

İlgili video: Yürüyüş öncesi ısınma hareketleri nelerdir? | Egzersiz Eğitmeni Murat Şinikçi, UZMANTV'de anlatıyor.

Ev içinde germe egzersizleri de yapılabilir. Vücut kaslarının en çok ihtiyaç duyduğu aktivelerden bir tanesi germe egzersizleri yaparak onları belli bir esneklikte tutabilmektir. Dolaşım problemlerinin oluşmasının engellenmesi, bacak arka kaslarının gücünü yitirmemesi ve kasların çalışmaya devam etmesi için germe egzersizlerinin düzenli şekilde yapılması büyük önem taşıyor. Bunun için aşil egzersizlerini yapmak uygun olabilir.

İlgili haberlerimiz: 

Evde egzersiz yapmanın 7 altın kuralı
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi, evde spor aktiviteleri yaparken sakatlanmamamız için önemli tavsiyelerde bulundu.

Yürüyüş nasıl yapılmalıdır?
Halen düzenli olarak yürümüyorsanız, 3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü, düzenli yürüyüşe başlamak ve hayatınıza hareket katmak için harika bir zaman!

​​Yürüyerek kalori yakmanın 5 yolu
En ufak bir adımın bile sayıldığı yürüyüş en basit egzersizlerden biri. Yürüyerek kalori yakmanın yolları Pudra.com’da.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER