@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 05.06.2009

Spora başlamak için öneriler

Çalışmaktan veya çocuk ve evle ilgilenmekten spora vakit bulamama bahanesine son!

Neredeyse hepimizin bahanesi değil midir spora vakit bulamamak? Unutmayın, bu vakti yaratmak tamamen sizin gerçekten istemenize bağlı. Burada yazan yöntemlerle bahaneleriniz artık ortadan kalkacak.

Spora başlamak için öneriler

Öncelikle yaptığınız sporun süresinin uzunluğunun değil, düzenli ve sık oluşunun önemli olduğunu hatırlatalım. Spora ayrılan vaktin uzun bir vakit kaybı olacağı düşüncesini yok edin ve hemen motive olun. Günde yarım saatlik bir yürüyüş bile size çok faydalı olacaktır. Bunu düzenli ve sık bir şekilde gerçekleştirdiğinizde de günden güne yaşam stilinizin bir parçası haline gelecektir.

İş yüzünden spora vakit bulamıyorsanız
Öğle aralarınızı yürüyüşle değerlendirin. Ofisten çıkıp bir restorana gidecekseniz, mümkünse uzakta bir yeri tercih edin ve oraya yürüyerek gidip gelin. Hatta kendinize farklı yerler belirlerseniz haftanın birkaç günü sıkılmadan yürüyüş yapmış olursunuz.

Ofisinize yakın bir spor salonu varsa mutlaka değerlendirin. Öğle arasında veya iş çıkışında spor yapmak vakit kazanmanızı da sağlayacaktır. Ayrıca, spor salonu ile anlaşma yaparak ofis arkadaşlarınızla toplu olarak yazılmayı da deneyebilirsiniz. Böylece kendinizi motive, başkalarını da teşvik etmiş olursuz.

İşe gidip gelirken her zaman yürümeyi tercih edin. Eğer arabayla gidip geliyorsanız arabanızı uzağa park edin ve yürüyün. Toplu taşıma ile ulaşım sağlıyorsanız birkaç durak önce inin ve yürüyün.

Çocuğunuza ayırdığınız vakitten spor yapamıyorsanız
Çocuğunuzla birlikte spor yapmayı deneyin. Büyük spor kulüplerinin havuzlarına üye olabilir ve beraber yüzebilirsiniz. Veya çocuğunuzun bahçede veya sokakta oynadığı oyunlara siz de katılarak hareket sağlayabilirsiniz.

Bazı spor kulüplerinin kreşleri vardır. Siz sporunuzu yaparken çocuğunuzu güvenilir bir eğitmenle birlikte kreşe bırakıp oyalanmasını sağlıyor, siz de bu arada rahat rahat sporunuzu yapabiliyorsunuz. Spor salonuna üye olacaksanız bu özelliğe sahip olmasına özen gösterin.

Çocuğunuzu okula siz bırakın. Hem de bunu yürüyerek yapın. Bu şekilde hem siz spor yapmış olacaksınız, hem de çocuğunuza küçük yaşta spor yapmayı aşılamış olacaksınız.

Ev işlerinden spora vakit ayıramıyorsanız
Alışveriş yapacaksanız arabayla değil, yürüyerek alışverişe gidin. Üstelik alışveriş sonrasında taşıyacağınız poşetler kol kaslarınızın da çalışmasını sağlayacaktır.
Ev işlerine devam! 10 dakika ev işi yapmanın 35 kalori, ütü yapmanın ise 20 kalori yaktığını biliyor muydunuz? Aynı zamanda elektrikli süpürge ile evi temizlerken kardiovasküler bir egzersiz yapmış oluyorsunuz. Camları iki elinizle silerek ise kol ve omuzlarınızı güçlendiriyorsunuz.

Eğer bahçeli bir evde oturuyorsanız, bahçenize bol bol vakit ayırın. Çünkü bir saat boyunca bahçeyle uğraşmak en az 300 kalori yakılmasını sağlıyor. Ayrıca belirli bir tempoda bahçeyle uğraşmak stres atmak ve tansiyonu kontrol altına almak için de faydalı.

Erken kalkıyorsanız
Sabah 8’de kalkıyorsanız saatinizi yarım saat öncesine kurun. Yarım saat erken uyanmak sizi pek de zorlamayacak, hatta kısa sürede alışkanlık yapacaktır. Bu yarım saatlik süreyi de tempolu bir yürüyüşle değerlendirin. Bu şekilde hem dinç uyanacak, hem de gün boyunca enerjik hissedeceksiniz.

Gece kuşuysanız
Yemek yiyip, televizyonun karşınıza geçip koltukta yayılmak... Madem uykunuz yok, bunun yerine evinizde bulunduracağınız birkaç spor aletiyle televizyon karşısında spor yapın. Kendinizi çok iyi hissedecek ve çok rahat bir uyku uyuyacaksınız.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER