@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 27.02.2013

Ayrık dişler nasıl birleştirilir?

Dişlerinizin ayrık oluşundan utanıp kendinizi içten bir gülümsemeden mahrum mu bırakıyorsunuz? Oysa kısa süreli bir hekim müdahalesiyle harika bir gülüşünüz olabilir. Diş Hekimi Yusuf Abudara Pudra.com için anlatıyor.

Dişler, hem yüze hem de gülüşe anlam veren yegane unsurlardır. Bu nedenle dişlerin ayrık ya da kırık olması çoğu insanı gülümsemekten bile alıkoyabilir. Oysa gülmek her insanın hakkıdır. Diş hekimliği alanındaki gelişmeler artık herkese güzel bir gülümsemeye sahip olma şansı veriyor.

Ayrık dişler nasıl birleştirilir?

Ayrık ve kırık dişlerin tedavisi hakkında Diş Hekimi Yusuf Abudara, Pudra.com okuyucuları için şu bilgileri veriyor:

"Ayrık dişlerin tedavisinde eğer aralık sadece ön dişlerin arasında ise çeşitli estetik yaklaşımlarla bu sorunu kısa sürede düzeltmek mümkün. Daha geniş bir alanda dişler arasında aralık mevcutsa diş telleri vasıtası ile ortodontik tedaviler de önerilebilir.

Ayrık dişler nasıl kapatılır?

Lamina
Dişlerin arasındaki boşluklar dişlerin ön yüzlerine yapıştırılan incecik porselen yapraklar vasıtası ile kapatılabilir. Bu işlemin en büyük avantajı dişlerde aralık dışında renk ve şekil bozuklukları varsa rahatlıkla düzeltilebilmesi ve istenilen renkte ve boyutta bir görünüme ve gülümsemeye ulaşılabilmesi. Dezavantajı ise hem koltukta hem de labaratuvarda hassas bir çalışma gerektirdiği için yapım süresi diğer alternatife göre biraz daha uzun ve daha maliyetlidir.

Yapım aşamasında dişlerin ön yüzeylerinden ihtiyaca ve duruma göre değerlendirilip bir miktar aşındırma yapmak gerekebilir. Daha sonra ölçüler alınıp labaratuvarda birtakım çalışmalarla laminaların önce taslağı ve daha sonra son hali prova edilir. Hem doktor hem hasta görünüş ve renkten memnunsa özel bir yapıştırma işlemi ile bu yaprak porselenler diş yüzeyine yapıştırılır.

Bonding
Rutinde diş çürükleri tedavisinde kullanılan beyaz dolguların, yani kompozit dolguların kullanılması ile dişlerin eni ve boyu uzatılır. Bu işlemde labaratuvar aşaması olmadığı için daha hızlı sonuca ulaşmak mümkündür. Fakat daha küçük şekil bozukluklar ve aralıklar kapatılabilir, o nedenle porselene göre kullanım alanı biraz daha kısıtlıdır.

Önce diş rengi tespit edilir ve tespit edilen renge uygun katman katman kullanılacak olan kompozit malzeme hazırlanır. Dişlerde müdahele edilmesi gereken başka herhangi bir problem yoksa, dolgu uygulanacak alan pürüzlendirildikten sonra dişin katmanları gibi kompozit malzeme de diş yüzeyine tabakalar halinde uygulanıp her tabaka ayrı ayrı ışıkla sertleştirilir. Bu işlem bittikten sonra pürüzleri alınıp düzeltilir ve cilalanır. Her diş için bu işlemler yaklaşık 30 dakikalık bir sürede tamamlanır."


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER