Pudra.com 24.01.2014

Doğum kontrol hapı kılavuzu yayınlandı

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD), Türkiye’de doğum kontrolüne yönelik farkındalığı artırmak amacıyla ilk defa kadınlara yönelik doğum kontrol hapı kılavuzu yayınladı.

Türkiye’de doğum kontrolünün önemini vurgulamak, doğum kontrol hapı kullanımı konusunda kadınları doğru ve detaylı olarak bilgilendirmek amacıyla hazırlanan Doğum Kontrol Hapı Kullanım Kılavuzu’nun yayın editörlüğünü TJOD Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir gerçekleştirdi.

Doğum kontrol hapı kılavuzu yayınlandı

Doğum kontrol hapı kullanım kılavuzu; doğum kontrol hapları, ek yararları, kullanılamadığı durumlar ve yan etkileri gibi kadınların merak ettiği tüm konularda açıklayıcı bilgiler içeriyor.

Doğum kontrol hapı kullanımına başlarken dikkat edilecek noktalar, kullanım şekli, unutulması durumunda yapılacaklar gibi kullanıcıların ihtiyaç duyduğu tüm detayların yer aldığı kılavuzda doğum kontrol hapına vücudu dinlendirme amacıyla ara vermenin uygun olmadığı ve herhangi bir gereklilik olmadıkça kullanıma uzun süre devam edilebileceğinin altı özellikle çiziliyor.

Türkiye'de doğum kontrol hapı kullanımı düşük


Doğum kontrol haplarının yalnızca doğum kontrol amacıyla değil, pek çok jinekolojik hastalığın tedavisinde doktorlar tarafından reçetelendiğini belirten Prof. Dr. Demir, en önemli faydalarını şekilde sıraladı: “Kadını rahim ve yumurtalık kanserine karşı korumak, cildin görünümü iyileştirmek ve akneleri tedavi etmek, saç dökülmesini engellemek, adetleri düzenlemek, adet öncesi gerginliği ve şişkinliği azaltmak”.

Prof. Dr. Demir; doğum kontrol haplarının kullanım oranının Avrupa’da yüzde 60, Türkiye’de ise sadece yüzde 8 olduğunu söyleyerek, doğum kontrolünün çocuk yapmamak demek değil, istenildiği sayıda ve istenildiği zamanda çocuk yapmak olduğunu vurguladı.

300 bin kadına ulaştırılacak

Bayer Türk – Kadın Sağlığı Bölümü’nün desteği ile basımı gerçekleştirilen Doğum Kontrol Hapı Kullanım Kılavuzu'nun, 2014 yılı sonuna kadar Türkiye'de yaklaşık dört bin hekim aracılığı ile 300 bin kadına ulaştırılması hedefleniyor. Kılavuzla birlikte sağlanacak doğru bilinçlendirmeyle kadınların istedikleri zaman istedikleri sayıda çocuk sahibi olabilmeleri, istemedikleri gebeliklere maruz kalmamaları ve buna bağlı olarak ölüm ve kürtaj oranlarının düşürülebilmesi hedefleniyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER