13.07.2021

İdeal klima derecesi ne olmalı? Yaz aylarında klima kullanırken dikkat!

Yaz aylarında kullanımı artan klimalar bizi biraz olsun rahatlatıyor olsa da uzmanlar iç ve dış ortamdaki ısı farkının çok olmaması gerektiğini söylüyor.

İZLE: KLİMA NEDENLİ KRAMPLAR👇 
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Songül Özer, içerisinde bulunduğumuz yaz mevsiminde kullanımı artan klimaların bakımının önemine işaret etti ve ekledi: "Uzun süre kullanılmamış bir klima, ilk defa kullanılacaksa açıldıktan sonraki ilk 10- 15 dakikalık zaman diliminde mutlaka camların ve kapıların açılarak havalandırma işleminin yapılması gerekiyor. Dış ve iç ortamlardaki ısı farkının ise çok olmaması gerekiyor. Buna göre ideal ortam ısısı 21 ile 23 derece arasında."

İdeal klima ısısı ne olmalı?

Yaz aylarında ısının ve nemin yüksek olması nedeniyle klima kullanımının kaçınılmaz olduğunu belirten Dr. Songül Özer, “İş yerinde, evde ve arabada klima kullanıyoruz. Ancak klima kullanmanın enfeksiyon açısından bazı kuralları var. Bunlara uymak gerekiyor. Covid-19’un klima ile bulaştığına dair bir sonuç yok. Ama klima ile bulaşabilen başta lejyonella olmak üzere birçok başka bakteri var.

Özellikle uzun süre kullanılmamış klimaların ilk kullanımlarından önce mutlaka yıllık bakımlarının yapılması gerekiyor. Yani içerisinde yuvalanmış olan, yuvalanma ihtimali olan bakterilerin uzaklaştırılması gerekiyor.
 
Klima

Evimizde veya iş yerimizdeki klimaların yıllık bakımlarını ihmal etmememiz gerekiyor. Burada split klimalardan bahsediyorum. Özellikle iş yerlerinde merkezi klimalarda; mutlaka yıllık bakımlarının yapılması gerekiyor.” uyarısında bulundu.

Uzun süre kullanılmayan klimalara dikkat!
  • Uzun süre kullanılmamış bir klimanın ilk defa kullanılacaksa açıldıktan sonraki ilk 10- 15 dakikalık zaman diliminde mutlaka camların ve kapıların açılarak havalandırma işleminin yapılması gerekiyor.
  • Bu işlemden sonra camı ve kapıyı kapatarak klimayı çalıştırabilirsiniz.
  • Aynı şey arabalarımız için de geçerli. Arabaya bindikten sonra klimayı açtığımızda ilk 10 dakika kadar mutlaka camların açık olması, klimanın ilk havasının dışarı verilmesi gerekiyor.

İdeal klima ayarı ne olmalı?

Klimanın ısısının önemli olduğunu kaydeden Dr. Songül Özer, yaz aylarında ideal ortam ısısının 21-23 derece arasında olması gerektiğini söyledi.

Yaz aylarında olsa bile aşırı soğuk hava üflemesinin hastalıklara davetiye çıkaracağını kaydeden Dr. Songül Özer, “Çünkü dış ve iç ısı arasındaki farkın çok fazla olmaması gerekiyor. Dışarıda havanın 38-39 derece olduğu bir dönemde biz klimalı ortamı 18-19 dereceye indirmemeliyiz. Aradaki ısı farkını çok yükseltmemeliyiz.

Yaz ve kış aylarında ideal ortam ısısı değerleri
  • İdeal ortam ısısının hem yaz hem de kış aylarında 21-23 derece arasında olması gerekiyor.
  • Kişiye göre hissedilen ısı değişebilse de uzmanlara göre ortalama oda ısısının 21-22 derece civarında olması en doğru ısı ayarı.
  • Nemin de aynı şekilde %40 - %45 civarında sabitlenmesi normal bir insan için ideal nem aralığı olarak belirtiliyor.

İlgili haberlerimiz:

Dikkat, klima çarpabilir!
Sıcakların bunaltıcı etkisine karşı son derece faydalı cihazlar olan klimaların doğru kullanılmadığında ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceklerini biliyor muydunuz?

Klimalara dikkat!
Yaz mevsiminde klima ile serinleme uğruna hasta olmamak için neler yapmalı?,

​Sıcak havalarda rahat uyku için ipuçları
Bunaltıcı yaz aylarında gece uyku uyumak çok zor. Sıcağa rağmen sağlıklı ve dinlendirici, hem vücudumuza hem ruhumuza ferahlık verecek uyku startejilerini Dr. Sabri Derman açıklıyor.

​Klimayla serinlerken dikkatli olun
Ev, iş yeri ve arabalarımızda sıkça kullandığımız klimalar dikkatsiz ve yanlış kullanıldığında hangi sağlık sorunlarına yol açar? Klima kullanırken nelere dikkat etmek gerekir? İşte, yanıtları...


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER