Pudra.com 13.11.2013

Türkiye'de kadınlar erkeklerden 2 kat daha obez

Obezitenin tüm dünyada erişkinleri ve çocukları etkileyen en önemli sağlık sorunlarından biri haline geldiğini söyleyen Prof. Dr. Banu Çaycı, Türkiye’de her 100 kadından 40’ının obez olduğunu belirtti.

Obezitenin çağın hastalığı olduğu konusunda uzmanlar hemfikir. Prof. Dr. Banu Çaycı, dünya genelinde 2015’te obezitenin 700 milyon kişiyi tehdit edeceğini söyleyerek, yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de her 100 kadından 40’ının, erkeklerde de her 100 kişiden 20’sinin obez olduğunu belirtti.

Türkiye'de kadınlar erkeklerden 2 kat daha obez

23-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen 4. Uluslararası Aile Hekimliği Kongresi’ne katılan Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Banu Çaycı, yaptığı konuşmada, geçen yıl yayınlanan dünyanın obez haritasında Türkiye’deki obez oranının yüzde 10 ile yüzde 15 arasında görüldüğünü ifade ederek Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Obezite ve Lipit Hipertansiyon Grubu tarafından yapılan araştırmaya da yer verdi.

Kadınlar neden daha obez?

Araştırmaya göre kadınların daha obez olmasının sebebinin doğum ve menopoz sonrası kilo alma ve vücuttaki yağlanmanın artması olarak görüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Çaycı, illere göre ise obezite oranı en yüksek şehrin Çanakkale, en zayıf şehrin ise Van olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çaycı, Van’ın en zayıf şehir olmasının sebebini kişi başına düşen gelirin az olması ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları olarak açıklandığını dile getirdi.

Obezitenin neden olduğu hastalıklar

Obeziteye neden olan faktörleri, genetik ve çevre, hareketsiz yaşam, sosyal baskı, beslenme bozuklukları, ev dışında yemek yemek, daha çok işlenmiş gıdalar tüketmek olarak sıralayan Prof. Dr. Çaycı, obezitenin birçok hastalığa neden olduğuna da dikkat çekti. Obezitenin neden olduğu başlıca sağlık sorunları arasında; diyabet, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, depresyon, uyku apnesi, kan yağlarında bozukluk, safra kesesi taşları, diz eklemi problemleri olduğunu da bildirdi.

Günlük protein alımı ne kadar olmalı?

Prof. Dr. Çaycı, günlük protein alımının her kilo için 1 gram olması gerektiğini belirterek, 70 kilo olan bir kişinin günde 70 gram protein alması gerektiğini belirtti. Yeterli ve sağlıklı protein alımı için az yağlı ve kalorili protein kaynaklarının tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Çaycı, "Etten elde edilen proteinde doymuş yağ oranı ve kolesterol yüksek olabilir. Bezelye proteini iyi bir bitkisel protein kaynağıdır ve yağ ya da kolesterol içermez. Bitkisel proteinlerin sindirimi hayvansal proteinlere göre daha kolaydır. Bu proteinleri bitkisel gıda takviyelerinden elde edebilirsiniz" dedi.

Yoğun ve stresli yaşam tarzı nedeniyle düzensiz beslenmenin artış gösterdiğini hatırlatan Prof. Dr. Çaycı, düzenli beslenmenin iştah üzerinde daha fazla kontrol sağlayarak, kilonun kontrol altında tutulmasına ve obezitenin engellenmesine yardımcı olduğunu ifade etti. Kahvaltı, öğle ya da akşam yemeğine vakit ayrılamayan dönemlerde pratik ve sağlıklı bir seçim olarak bitkisel proteinden elde edilen shake karışımlarının tercih edilebileceğini söyledi.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER