› 
 › 
25.12.2019

2020 yılı ofis tasarım trendleri

2020'nin ofis trendi işlevsellik. 2020 ofislerinde dijital dünyanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek, insan odaklı, esnek ofis mobilyaları tercih edilecek.

Yeni yıl heyecanına girdiğimiz şu günlerde mimari trendler de şekillendi. 2020 yılının ofis mobilyası trendinde işlevsellik ön plana çıkıyor. 2020'nin rengi mavi olarak belirlenirken dijital dünyanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek ofis mobilyaları tercih edilecek. 

Eskinin klasik ofis düzeni yerini; sınırları kaldıran, her ortama ve mekana uyumlu, yeni nesil ürün aileleriyle kurgulanmış çalışma alanlarına bırakıyor. Firmalar da iş yerlerinde motivasyonu artırarak, iş kalitesini yükseltecek yaratıcı ve dinlendirici mekanlar oluşturmanın yollarını arıyor.

2020 trendlerinde ofisler, sadece iş yapılan ve estetik kaygılardan uzak tasarlanan yerler olmaktan çıkarak; konforlu, iletişimi ve yaratıcılığı geliştiren sosyal alanlarıyla yaşayan bir mekan olarak dizayn ediliyor. 

2020 ofis tasarımı trendleri konusunda Pudra.com'a bilgi veren Bürotime Tasarım Ekibi Lideri ve Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Utkan Kızıltuğ, "Her anın ihtiyacını karşılayan, dijitalleşen çalışma ortamına ayak uyduran ofisler 2020'nin trendi olacak" ifadelerini kullandı. Tasarım felsefesinde, insanı merkeze koyarak beklentileri karşılamayı misyon edinen Bürotime, mimari yerleşimlerin çalışan verimliliği üzerindeki önemine dikkat çekiyor.

Tasarımlar çalışan odaklı

Yılın trendleri hakkında bilgi veren Bürotime Tasarım Ekibi Lideri Utkan Kızıltuğ, “İşyerleri ve ofisler, insanların günlük yaşamının büyük bölümünü geçirdiği ortamlar. Teknolojinin gelişmesi ile çalışma alanları giderek dijitalleşleşiyor. Rijit ve hiyerarşik olarak organize edilmiş ofis yapıları yerini; farklı faaliyetler ve çalışma yöntemleri için esnek olabilen ortamlara bırakıyor.
2020 ofis trendleri

Çalışanların iş dünyasında daha fazla söz hakkına sahip olması, hiyerarşik düzen etkisinin kaybolması ve açık ofis kullanımı ile yatay iletişim olanaklarının artması sonucu, insanı düşünerek tasarlanmış mekanlar giderek önem kazanıyor.

Çalışma alanları, önceleri sadece bir masa ve sandalyeden ibaretken artık aidiyeti yükselten, konfor, esneklik ve yeni olanaklar sunan, bir yandan da insan sağlığını gözeten sosyal alan çözümleriyle, iş dünyasında pozitif etkileşimi güçlendiren mekanlar yaratılıyor."

Tercih birden fazla fonksiyon yönünde

Utkan Kızıltuğ, yeni yılda ofislerde görülecek bir diğer trendin ise çok işlevli mekanlar olduğunun altını çiziyor:

"Her anın ihtiyacına göre kullanılabilen alanlar ve ofis mobilyaları yeni yılda daha da popüler olacak. İş akışına göre dönüştürülebilen bu çok yönlü mobilyalar, hem tasarımın gücünü öne çıkartıyor hem de ofislerde yalınlığı sağlıyor.
 
2020 konforlu ofis mobilyası

Ofislerde sabitlik kavramı giderek azalıyor. Bu sebeple tasarımcılar, çalışanların ihtiyaç duyduğu gibi hareket edebilecekleri, çok amaçlı alanlar yaratıyor. İlerleyen zamanlarda da, her yere ve amaca uyacak şekilde tasarlanmış, tamamen yeni nesil, hareketli, multifonksiyonel ürünleri çokça göreceğiz.

2020’nin rengi klasik mavinin ofislere etkisi

Pantone klasik maviPantone, araştırmalar doğrultusunda hazırladığı raporunda, 2020’nin rengini “Klasik Mavi” olarak belirledi. Bu rengin modadan ev dekorasyonuna kadar her alanda karşımıza çıkacağını belirten Utkan Kızıltuğ şu bilgileri paylaştı: “Sakin ve kalıcı bir renk olan PANTONE Klasik Mavi, güven veren tonuyla, sınırlarımızı yeni bir çağa taşıyan, istikrarlı bir temel oluşturma isteğimizi vurguluyor. Huzur verici etkisiyle insan ruhuna dokunan Klasik Mavi, etkileşimi artıran özelliği sayesinde, odaklanmaya yardımcı olarak, yaratıcılığı destekliyor.”

İlgili haberlerimiz:

Lagu Design ile 2020 Ev Dekorasyon Trendleri
Kaliteden ödün vermeyen tasarımlarıyla daha iyi yaşam için çözümler sunan Lagu kurucularıyla 2020 ev dekorasyon trendlerini konuştuk.

Pantone'ye göre 2020 yılının rengi klasik mavi
Pantone'nin 2020 yılının rengi olarak seçtiği Klasik Mavi, "insan ruhuna bir tür huzur ve sakinlik getiriyor" şeklinde tanımlanıyor.

2020 yılının klasik mavi rengiyle ünlülerin kombinleri
2020 yılı boyunca bol bol göreceğimiz popüler renk klasik mavi ile ünlü simaların en iyi kombinlerini görmek için fotoğraf galerimize mutlaka göz atın!
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2